Erősödő orosz önbizalom

2007. 12. 08. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Oroszországban tegnap a felsőház határozatának kihirdetésével hivatalosan is elstartolt az elnökválasztási kampány. Az egyik legnagyobb közvélemény-kutató intézet, a VCIOM ezzel egy időben közzétett felmérésének eredménye szerint az oroszok túlnyomó többsége, négyötöde érzi úgy, hogy az ország a világpolitika egyre komolyabb szereplőjévé válik. Ezzel ellentétes benyomása csupán a lakosság 10 százalékának van. A szonda értékelése rámutat arra is, hogy a fiatalok a legbizakodóbbak, s az optimizmus a jövedelmek növekedésével arányosan emelkedik. Az is kiderült, hogy az önbizalom a lakóhely nagyságától is függ, a milliós városokban a legnagyobb, ahol a megkérdezettek 88 százaléka hisz Oroszország növekvő befolyásában.
A válaszadók túlnyomó többsége, 85 százaléka véli úgy, hogy Vlagyimir Putyin elnökként folytatott munkája alapvetően járult hozzá ahhoz, hogy Oroszország komoly szereplőként tér vissza a nemzetközi porondra. Erről a lakosság hét százaléka gondolkodik másként, ám közülük is 62 százalék érzékeli határozottan az ország befolyásának növekedését.
Mindezt értékelve szakértők felhívják a figyelmet arra, hogy Putyin elnöksége alatt jelent meg Oroszország első „normálisnak mondható” külpolitikai doktrínája, amely összhangba hozta a lehetőségeket az érdekekkel. Ma egyértelműbben határozottabb Moszkva hangja, s a Kreml szemmel láthatóan megelégelte a nemzetközi közvélemény folyamatos kritikáit, s magához ragadva a kezdeményezést, maga kezdte el bírálni konkurenseit.
Jó példa erre a tegnapi nap is. Míg a Financial Times az orosz berendezkedés autoriter jellegét ecsetelve arról közöl adatokat, hogy az oroszok kétharmada képtelen leírni, mi is a liberális demokrácia lényege, addig a külügyminisztérium határozottan politikai felhangú tevékenységének megreformálására szólította fel az EBESZ demokratikus intézményekkel és az emberi jogokkal foglalkozó irodáját, amely hosszas vita után elutasította az oroszországi választások megfigyelését. Feltűnő az is – fogalmaznak a szakértők –, hogy az orosz külpolitika erősítve kapcsolatait Iránnal, Venezuelával vagy a Hamásszal, ellensúlyt igyekszik kialakítani az Egyesült Államokkal szemben.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.