Magyar globalizmus

Csontos János
2007. 12. 28. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nagy a baj: támad a globalizmus, s mi, magyarok egyszerűen felvértezetlenek vagyunk ellene. Ezt nem (csak) én mondom, hanem neves magyar tudósok is Palánkai Tibor és Csányi Vilmos akadémikusokkal az élen. Ha a politika egy ilyen kardinális kérdésben csődöt mond, kénytelenek a szellem emberei társadalmi megoldási javaslatokkal előállni. Így történt ez most is, amikor Kataklizmák csapdája címmel összeállt az az interjú- és tanulmánykötet, amelynek közreműködői közgazdasági, filozófiai, társadalmi és demográfiai szempontból elemzik azokat a problémákat, amelyeket a globalizáció kora hozott a magyarság számára. Felkavaró és gondolatpezsdítő gyűjtemény – csak büszkélkedni lehet vele, hogy kollégánk, az interjúkat készítő és a szerkesztés oroszlánrészét vállaló Jámbor Gyula fogta össze az ezerfelé futó szálakat. A temérdek bajra a tudósok az úgynevezett TSR-modellt ajánlják, amely még a rövidítés feloldása után (többcélú szektor közeli rendszer) sem igazít el azonnal. Ám ha megértjük, miről is van szó, gyorsan rokonszenvessé válik – különösen a mai antikormányzás tükrében.
Az ajánlott modellnek – melynek kidolgozása Gáspár András nevéhez kötődik – az állam, az üzleti élet és a helyi civil társadalom érdekazonosságon alapuló konkrét együttműködése az alapja. A tekintélyes koponyák azt állítják: leginkább a helyi közösség szintjén lehet fejleszteni a gazdaságot, a kultúrát, s egyben a leggazdaságosabban kivédeni a globalizáció kedvezőtlen hatásait. A globalizáció korában ugyanis komoly bajba kerültek a nemzetállamok, amelyek fejvesztve menekülnek bizonyos feladatok elől. (Gyurcsány Ferenc e tekintetben tipikus nemzetállami politikus.) Kiss Endre filozófus szerint korunkban alapvető strukturális gondok léptek fel, amelyekre csak egy önmagát jól definiáló társadalom és állam képes válaszolni – de ezekkel a válaszokkal nem lehet sokáig késlekedni. Ha például további öt-tíz évig várunk a magyar társadalom informatikai integrációjával, könnyen megeshet, hogy a lakosság felső harmadának nem lesz szüksége közösségi megoldásokra, a társadalom harmadik harmada pedig nem lesz képes bekapcsolódni semmiféle megoldásba. Marad a középső harmad, amely már nem reprezentálja a társadalmat. És ezáltal – sokkal sötétebb színekkel – újratermelődik a Hankiss Elemér-i „egyharmad ország” víziója: vagyis nem kettészakadunk, mint Latin-Amerika, hanem háromfelé, mint a török időkben.
De vajon törvényszerű-e mindez? Így kell-e lennie? Vértessy László közgazdász szerint a multinacionális vállalatok növekvő gazdasági teljesítményével együtt a hatalmuk is egyre nagyobb lesz. Ha a tendencia folytatódik, már nem a nemzetállamoké lesz a főszerep a világ irányításában. Magyarországon is hasonló a helyzet, ahová a külföldi cégek nem csupán a működő tőkét, de a termelésirányítási módszereiket is behozzák. Erre a rendszerre kapcsolódik a magyar beszállítói és alvállalkozói hálózat, így a kormány irányítási lehetősége gyakorlatilag marginálissá válik: csakis szabályozórendszerekkel tud belépni. Azt már én teszem hozzá: a marxizmus klasszikusai nem kifejezetten így képzelték az állam elhalását; azonkívül a folyamat előrehaladtával egy ponton túl a parlamenti demokrácia is bábszínházi előadássá süllyed. A TSR-modell a kis-és közepes vállalkozásokat erősítené. Olyan cégeket, amelyek azért maradnak le a gazdasági folyamatokról, mert nincs pénzük, ismeretük vagy kapcsolati tőkéjük. Vértessy szerint ez a jövő útja, hiszen ha mindent a multik irányítanának, akkor Magyarországon megszűnnének a falvak, a vidéki élet egyszerűen eltűnne. Hogy nem a levegőbe beszél, azt legutóbb épp egy SZDSZ-politikus szájából hallhattuk, aki az általános falurombolás ideális voltáról értekezett.
Papanek Gábor közgazdász tanulságos dialógusa abból indul ki, hogy virtuális civilizáció kibontakozásának vagyunk a tanúi, amelyben minden könnyen és gyorsan elérhető, de csak addig, amíg össze nem omlik az elektromos hálózat, vagy nem kerül a bontóba a merevlemez, amely rég elfeledett – akár öt–tíz éves – dokumentumainkat őrzi. De elveszhetnek embertársaink is – például hatszázezer magyar munkavállaló – a nemzet számára, ha nem kapnak segítséget, hogy bekapcsolódjanak az információs társadalomba. Segítség pedig volna, csak élni kellene a meglévő eszközökkel.
De van más baj is. Mi, magyarok jobbára labdába se rúgunk a XXI. század munkaerőpiacán. Ez mind-mind ugyanaz a kör, aki nem beszél nyelvet; nem tudja a számítógépet kezelni; aki, ha információ kell, akkor nem tudja megkeresni az interneten. Ráadásul a helyzet romlik: a románok már jóval előttünk járnak, mert sokkal jobb az internetes oktatásuk. A fényévnyi távolság húsz évvel ezelőtt is megvolt – csak épp fordított előjellel. Paradox módon tehát jelentős részben kimaradunk az információs társadalom áldásaiból, miközben az átkait elszenvedjük. A fejlett információs technológia korában elvileg nincsen többé magánélet, nincsenek titkok sem – hacsak a társadalom a technikát nem korlátozza. De képes-e a leépülő állam szembeszállni az éhes innovátorokkal, akiknek elképesztő technikai lehetőségeik vannak arra, hogy mindent ellenőrizzenek? Ebből a szempontból minden ország súlyosan veszélyeztetett, de különösen azok az államok, ahol a politika úgy gondolja: joga van az ellenzék kontrolljára és elhallgattatására. Vajon mitől lesz egyre rosszabb a kedvem Gyurcsány-Magyarországon? Lehetnék technikaimádó hurráoptimista: a cukor- vagy szívbetegek például egy bőrbe ültetett csip segítségével folyamatos orvosi ellenőrzés alatt élhetnek. Ám a tudós gyorsan lehűt: ő bizony nem hagyná, hogy beültessék azt a csipet a karjába, mert tudja: sokkal több rosszra használnák fel, mint jóra.
A magyar globalizmus ráadásul a legrosszabb fajtából való. Miközben Amerikától harminc év alatt Kína és India átveszi a technikai világuralmat, a magyar fejlődés iránya regionális tekintetben is tragikus. Papanek Gábor szerint rohamosan tartunk Dél-Amerika színvonala felé, ami egyáltalán nem lenne szükségszerű. A kommunista utódállamok közül a sikeresek – Szlovénia, Észtország, sőt Szlovákia – csupa olyan ország, ahol nem örökölték meg az előző nómenklatúrát. Kitűnő példák állnak rendelkezésre, hogyan kell felzárkózni: mi pedig épp az ellenkező irányba haladunk. Magyarországon nincsen szellemi tulajdonvédelem, a kormányzati intézményrendszert gyakorlatilag felszámolták, az innovációra pillanatnyilag egyáltalán nem költenek, mert zárolták a maradványösszegeket. A közgazdász úgy véli: vaskos kudarc volt még a vezérprojektnek szánt Sulinet program is, amelybe milliárdokat ölt a kormányzat, de semmi eredményt nem hozott. Pedig abból a pénzből akár meg is lehetett volna valósítani a közösségi hálózattal működő információs társadalmat…

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.