Megúszták az adószám kiváltását az őstermelők. A tegnap bejelentett változások szerint nem kell adószámot váltaniuk azoknak, akik saját maguk, illetve családjuk részére termelnek, s a megmaradó terményt alkalmanként a piacon értékesítik. Természetesen számlát és nyugtát sem kell kiállítaniuk. Nekik viszont őstermelői igazolványra van szükségük, amelyet a maximum egy hektár termőfölddel vagy 0,3 hektár szőlő-, gyümölcsterülettel rendelkező őstermelők igényelhetnek.
– Ugyanakkor januártól adószámot kell váltaniuk azoknak, akik kompenzációs felárat szeretnének igénybe venni – vázolta fel a legfontosabb változásokat a távirati irodának Herbály Imre, az MSZP-frakció agrárpolitikai munkacsoportjának vezetője. A kompenzációs felár a nettó ár 7 vagy 12 százaléka, amit a felvásárló fizet ki a termelőnek, majd visszaigényli az összeget az adóhatóságtól.
Aki a kompenzációs felárat szeretné alkalmazni, annak még azelőtt ki kell váltania az adószámot, hogy a terményt eladná a felvásárlónak. Annak, aki nem felvásárlónak értékesít, s bevétele nem haladja meg az 5 millió forintot, célszerű alanyi adómentességet választania. Ebben az esetben az adószámot 2008. január 15-ig kell kiváltania, s az alanyi adómentesség választásáról is eddig az időpontig kell nyilatkoznia. Ha ezt az időpontot elhalasztja, igazolási kérelmet terjeszthet elő az adóhatóságnak, amely az összes körülményt mérlegelve, visszamenőleg adhatja ki az adószámot. Akik termőföldet vagy ingatlant adnak bérbe, figyeljenek arra, hogy a kompenzációs felárat csak akkor alkalmazhatják, ha a termelésből nagyobb bevételük származik, mint a bérbeadásból. Ha ez nem így lenne, akkor is igénybe vehetik a felárat, ha a bérbeadással kevesebbet keresnek ötmillió forintnál. Ez az összeg az alanyi adómentesség határa, így a termények eladásakor ők is alkalmazhatják a felárat.
Szén-monoxid-mérgezés gyanújával vittek kórházba egy embert
