Ökológiai katasztrófa fenyeget

Ökológiai katasztrófákhoz vezethet, ha a Föld országai nem csökkentik a felére károsanyag-kibocsátásukat az elkövetkezendő évtizedekben – áll az ENSZ legújabb jelentésében. A célra a világ gazdasági termelésének 1,6 százalékát kellene áldozni évente.

Hírösszefoglaló
2007. 12. 08. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Visszafordíthatatlan ökológiai katasztrófákhoz, árvízhez, aszályhoz és egyéb természeti csapásokhoz vezethet, ha a Föld országai nem tesznek minél előbb határozott lépéseket a globális klímaváltozás ellen – áll az ENSZ fejlesztési programja, az UNDP napokban kiadott jelentésében. A 400 oldalas, Brazíliában bemutatott dolgozat szerzői rendkívül borúlátók. Ha a folyamatok úgy zajlanak, mint az utóbbi másfél évtizedben, akkor 2030-ra a szén-dioxid és egyéb káros anyagok kibocsátásának mértéke 50 százalékkal nőhet az 1990-es, a kiotói szerződésben alapul vett szinthez képest – írják. Ez globálisan 4 Celsius-fokos felmelegedést eredményezhet az évszázad végéig. A tudósok szerint a melegedést két fokon belül kell tartani, ha el akarjuk kerülni a katasztrofális hatásokat.
Az UNDP adatai szerint a klímaváltozás milliókat taszít nyomorba. A környezeti katasztrófák 2000 és 2004 között összesen 262 millió embert érintettek, 98 százalékuk a fejlődő országokban él. A várható áradások következtében 340 millióan hajlék nélkül maradnak, az aszály hatására csökkenni fog a mezőgazdasági termelés, a hátráló gleccserek miatt pedig hozzávetőleg 1,8 milliárd ember marad ivóvíz nélkül – áll a jelentésben.
A káros emberi beavatkozás egyik elszomorító példája az Aral-tó, amely a 60-as évektől 2004-ig elvesztette valamikori területének 75, vízmennyiségének 90 százalékát.
A szakemberek állítják: a technikai lehetőségek és a pénz adott ahhoz, hogy az emberiség leküzdje a klímaváltozást. A világ gazdasági termelésének 1,6 százalékát kellene évente elkölteni a kitűzött célok megvalósítására 2030-ig. A leggazdagabb, egyben legnagyobb károsanyag-kibocsátó államoknak az UNDP ajánlása szerint 2020-ig 30, 2050-ig pedig 80 százalékkal kellene csökkenteniük az emissziójukat. A fejlődő országoknak pedig 2050-ig kellene elérniük a 20 százalékot. A tanulmány a 2012-ben hatályát vesztő kiotói egyezmény utáni feladatokat egyeztető klímakonferencia előtt egy héttel jelent meg.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.