Rést ütöttek a Benes-dekrétumok páncélfalán

Az 1989-es rendszerváltástól kezdve mindmáig szinte örökzöld téma nemcsak a cseh politikában, de a megszűnt Csehszlovákia több szomszédjánál is az Eduard Benes nevéhez fűződő, a csehszlovákiai németeket és magyarokat kollektív bűnösséggel megvádoló, majd alapvető emberi és polgári jogaiktól megfosztó dekrétumok kérdése.

Somogyi Mátyás
2007. 12. 08. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

(Prága)
Ismert: a dekrétumoknak a cseh jogrendből történő kiiktatását – néhány személytől eltekintve – valamennyi cseh parlamenti párt visszautasította, s nyilatkozatban tettek hitet azok sérthetetlensége mellett. Ez az aktus szolgált példaként nemrég a pozsonyi parlamentben is.
Ám a dekrétumok kapcsán a sokszor határokon átívelő, s immár Brüsszelig eljutó viták nem szűnnek, tovább borzolják a cseh közvéleményt. Nem egy esetben bumerángként visszacsapva kavarják fel a végleg lezártnak és kihűltnek hirdetett dekrétumkérdés állóvizeit. Végeláthatatlan perekben néha egy-egy régi cseh arisztokrata családnak sikerül valamikori vagyona egy részének visszaszerzése, de a kései főúri utódoknak sziszifuszi küzdelmet kell vívni például annak bizonyítására, hogy elődjeik nem álltak a nácik szolgálatában, s nem voltak a cseh nemzet árulói.
Az elmúlt hetekben súlyos rést ütött a megmásíthatatlannak minősített dekrétumok páncélfalán a világhírű cipőipari Bata vállalkozó család egyik utódjának sikere a családi vagyonnal kapcsolatos perújrafelvételben. Ugyanis a prágai fővárosi ügyészség, hatvan évvel Jan Antonín Bata zlíni nagyiparos elítélése után kimondta: nem igaz az 1947-ben emelt vád, miszerint a Bata család nem csatlakozott nyilvánosan a náci megszállókkal szembeni ellenálláshoz. Akkor a szóban forgó nagyiparost távollétében 15 év fogházra ítélték. A perújrafelvétel során előkerült levéltári iratokból kiderült, a külföldön tovább működő Bata-vállalatok számottevően hozzájárultak a londoni emigráns csehszlovák kormány költségeinek fedezéséhez, a külföldi náciellenes akciók és a menekült zsidó családok anyagi támogatásához.
A rehabilitált nagyiparos unokája, Tomás Bata a Benes-dekrétumok alapján államosított családi vagyon legalább részbeni kárpótlását szeretné elérni. Panaszát 2005-ben elküldte Strasbourgba, az európai törvényszéknek is. Klára Veselá-Samková ügyvédnő szerint védencének jók az esélyei, mert a Benes-dekrétumokban az áll fehéren feketén, hogy az államosítás ellenérték fejében történik. Ám a jogfolytonosságot mellőző időkben nem dolgozták ki e jogszabály végrehajtási rendelkezéseit… Mivel a háború után a dekrétumok alapján államosított vállalatok száma 50-100 ezer is lehetett, a Bata-ügy rendezése akár precedensértékű lehet, s az érintettek a cseh államot beperelhetik. Egyes becslések szerint egy ilyen kárpótlási hullám több milliárd koronával könnyítené meg a cseh állampénztárt.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.