Újabb hitelválsághullám?

A rossz adósoknak adott amerikai banki hitelek türelmi idejének lejártával egyre többen képtelenek fizetni a jelzálogkölcsöneiket, ami egyfelől a hitelező bankokat hozza nehéz helyzetbe, másrészt tovább szűkíti a bankközi hitelfelvételi lehetőségeket. A nemzetközi piacok a központi szövetségi bank (Fed) decemberi kamatcsökkentésében bíznak, amitől az újabb válsághullám elkerülését várják.

2007. 12. 08. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Miközben az amerikai gazdasági bizalmi index többéves mélypontra zuhant, a tőzsdék erőteljesen ingadoznak, s a dollár tartós gyengesége miatt mind több olajország az eddigi dollárkötöttség helyett valutakosárra térne át, egyre több szakértő jósolja az augusztusban kirobbant jelzálogpiaci hitelválság második hullámát.
A Goldman Sachs befektetési bank előrejelzései szerint 40-45 százalék annak a valószínűsége, hogy az amerikai gazdaság receszszióba süllyed, amit elsősorban a lakáspiaci válsággal magyaráznak. A megfelelő fedezet nélkül felvett ingatlanhitelek szerződéskötés utáni egy-két éves türelmi ideje után ugyanis egyre több adós képtelen fizetni a részleteket, így a bedőlések száma drámaian növekszik. A Goldman ennek következtében jövőre 15 százalékos ingatlanár-csökkenést prognosztizál, de a szektor válsága az egész fogyasztásra, sőt a munkanélküliségi ráta emelkedésére is kihathat. Az Economist brit hetilap legfrissebb számában nyilatkozó amerikai szakértők szerint egyre növekszik azoknak a száma, akik lakóingatlanjaik után nem tudnak törleszteni, házukat csak veszteséggel értékesíthetik, így adósságuk jó része fenn is marad. Még a jelzálogpiacra szakosodott, államilag támogatott intézetek is komoly – három-négy milliárd dollárnyi – veszteségeket kénytelenek elkönyvelni – figyelmeztet az Economist, amely kiemeli: a csúszó ingatlanárak miatt november harmadik hetében az európai jelzálog-hitelezési konstrukciók egy részét is fel kellett egy időre függeszteni. Elemzők szerint a fizetésképtelenségek ütemére egyenes arányban további 108 milliárd dolláros értékvesztés várható a másodlagos jelzálogpiacon. Becslések szerint az év végéig 1,35 millió amerikai ingatlannál kerülhet sor végrehajtásra, míg jövőre ez a szám tovább növekedik.
A svájci nemzeti bank alelnöke szerint a pénzpiacok válsága augusztus óta számottevően mélyült, s a helyzetet komolynak értékeli, a válságot ugyanis tovább gerjeszti a magas olajár és a gyenge dollár is. Az egyik legjelentősebb dollártartalékokkal rendelkező öböl menti olajországok már jelezték: fel kívánnak hagyni saját valutájuk dollárhoz kötöttségével, mert a gyenge zöldhasú gerjesztette pénzromlás begyűrűzött saját térségükbe is. Így olyan valutakosárhoz kötnék a helyi fizetőeszközöket, amelyben a dollárnak egyre kisebb szerepet szánnának. Mivel az olajat egyelőre csak dollárért jegyzik a tőzsdéken, egy ilyen döntés hatására tovább gyengülhet a zöldhasú.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.