A sajtó örömujjongása közepette Párizs egyik bíróságán szerdán ítélet született az eddigi legnagyobb franciaországi környezetszennyezési perben – adta hírül az AFP. Az elsőfokú döntés értelmében az Erika tanker 1999. december 12-i hajótörését a legnagyobb francia vállalatnak számító Total olajcég, a hajó tulajdonosa, az üzemben tartó társaság és a hajózási engedélyt kiállító olasz Rina társaság vezetőjének vétkes gondatlansága okozta.
Az ökológiai katasztrófáért felelősnek talált vádlottakat összesen 197 millió euró (50 milliárd 235 millió forint) kártérítés megfizetésére kötelezték. Ezen felül az olajtársaságra és a Rinára a lehető legmagasabb, 375 ezer (95 millió 625 ezer forint) eurós büntetést is kiróttak, ugyanakkor a hajó kapitányát és négy tengerészt felmentettek.
Mint arról korábban beszámoltunk, 1999. december 12-én Franciaország partjainál, Bretagne-tól körülbelül hetven kilométerre, a Gascogne-öböl közelében kettétört és elsüllyedt az Erika nevű tartályhajó. A máltai bejegyzésű, a Total olajtársaság által bérelt Erika huszonötezer tonna gázolajat szállított, amelyből a baleset következtében húszezer tonna az Atlanti-óceánba ömlött. Az olaj 400 kilométer hosszan szennyezte be a francia partokat, felmérhetetlen károkat, többek között több mint 150 ezer madár pusztulását okozta.
Az Atlanti-óceán partján élők, akik még mindig a katasztrófa következményeivel küszködnek, történelminek, Nathalie Kosciusko-Morizet francia államtitkár a környezetvédelem sikerének nevezte az ítéletet. Az ítélet indoklásában a bíró elmondta, hogy az olajtársaság figyelmen kívül hagyta a 25 éves hajó korát, a karbantartó vállalat pedig nem gondoskodott megfelelően a javításról és korrózióelleni védelméről.
A károsultak, illetve a környezetvédő szervezetek valójában egymilliárd euró kártérítést követeltek. A bíróság döntése értelmében most dönthetnek arról, hogy a 197 millió eurót melyik elmarasztalt féltől kapják meg, amely később azt viszszaperelheti a többi vádlott-társától. A bíróság ítélete ellen a Total olajtársaság jogi képviselői feltehetőleg fellebbezést nyújtanak be.
Vizsgálat indult Franciaországban a X ellen, mert az algoritmusa alkalmas lehet külföldi beavatkozásra
