Gazdálkodj okosan!

Katasztrofális következményei lehetnek a közszolgáltatások privatizációjának. Nemcsak a közösségek, de hosszú távon az emberi és politikai szabadságjogok is veszélybe kerülnek. A neoliberális gazdasági doktrína térhódítása globális kihívás, amire mielőbb társadalmi választ kell adni. A Védegylet két közgazdásza által szerkesztett, kedden bemutatott tanulmánykötet a kialakult helyzetet elemzi.

Szarka Ágota
2008. 01. 27. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Annak ellenére, hogy Magyarországon morális, gazdasági és politikai válság van, az értelmiség még mindig nem hajlandó ezzel szembenézni. Nem folynak komoly diskurzusok az okok feltárása és a megoldások keresése érdekében – jelentette ki Szalai Erzsébet közgazdász azon a könyv- és filmbemutatón, amit a Védegylet szervezett kedden este a Toldi moziban. Mint megírtuk, ekkor mutatták be Florian Opitz A nagy kiárusítás című dokumentumfilmjét, amely a közszolgáltatások privatizációjának romboló társadalmi következményeire világít rá – világméretekben. Ezt megelőzően a vállaltan marxista világnézetű Szalai Erzsébet ajánlotta a nagyközönség figyelmébe a Védegylet két közgazdásza által szerkesztett tanulmánykötetet. A Gazdálkodj okosan! című mű a privatizáció és a közszolgáltatások politikájának témakörét járja körül, a jelenleg hazánkban zajló folyamatokat is elemezve. A tömegközlekedésben, az oktatásban és főként az egészségügyben körvonalazódó agresszív, kritikátlan piacosítási törekvések következményei beláthatatlanok – ennyi mindenesetre biztos.
Szalai Erzsébet elmondta: a rendszerváltozás óta a mai napig a társadalmi kérdésekről folyó értelmiségi vitákat a politikai elit tematizálja, nem pedig az értelmiség szabja meg, hogy miről kellene szólnia a diskurzusnak. Azonban a Scheiring Gábor és Boda Zsolt által szerkesztett tanulmánykötet – amely végre a valós problémákról szól tárgyilagosan – azt jelzi: megindult a változás. A fiatal értelmiségiek egyre inkább rájönnek, „a saját kezükbe kell venniük a sorsukat”.
A könyv egyik fő tézise, hogy az „ökopolitika” nem környezetvédelmet jelent, hanem az emberi társadalmak alapkérdéseit érinti. Az állam és a piac szembeállítása hamis, hiszen immár kiderült, a piac is csak jelentős állami szabályozás mellett működik megfelelően. „A társadalom problémáinak megoldása során nem az állam és a piac között kell választani. Új szereplőként jelentkezik a civil társadalom” – fogalmazott Szalai Erzsébet, rámutatva a nálunk is pusztító neoliberális gazdasági modell embertelenségére és meghaladottságára is.
– Magyarországon a hatalmi elit legelőször „kiszivattyúzta” a javakat a közszolgáltatásokból. Bizonyítható, hogy évről évre kevesebb forrás jutott a fenntartásukra. Miután ennek következtében teljesen tönkrement minden, a gazdasági elit azt mondja: „privatizálni kell”. Ugyanezt csinálták az „egyszeri vállalatvezetők” is a rendszerváltozás körül, már a termelővagyon – gyárak, üzemek – privatizálása során – mutatott rá. Mivel termelővagyon már nemigen maradt, terítékre kerültek a közszolgáltatások, amelyek most már komoly veszélyben vannak. Ez nem összeesküvés-elmélet, ezek a tények – szögezte le a kötetről szólva. A közszolgáltatások piacosítása kapcsán arra is felhívta a figyelmet, hogy ebben a szférában a piaci kockázat következményei sokkal súlyosabbak, hiszen egy gazdasági kudarc a közszolgáltatások terén emberéleteket jelenthet, elég itt csak arra gondolni, mi van, ha valakit gazdasági okok miatt nem megfelelően kezelnek a kórházban.
– A közszolgáltatások fennmaradása a társadalmak fennmaradásának alapvető kérdése, hiszen ahhoz, hogy egy közösség közösségként működjön, annak gazdasági alapjának is kell lennie. A privatizáció ezt számolja fel. Hosszú távon az alapvető emberi és politikai szabadságjogok létezését is veszélyezteti – szögezte le.
Ahogy mondta, Ferge Zsuzsa szociológus kutatásai szerint a magyar társadalom nagyobb része képtelen önmagáról gondoskodni: hiába hangsúlyozza a hatalom a szemléletváltás, az öngondoskodás fontosságát, ehhez az embereknek nyilvánvalóan nagyon sok időre van még szükségük. A jelenlegi tendenciák alapján egy negatív vízió bontakozik ki, amely szerint létrejön az öngondoskodásra képesek szűk tábora, a többiek tartósan leszakadnak, és a létükben válnak kérdésessé. A közszolgáltatások liberalizációját erőltető neoliberális gazdaságpolitikai nemzetközi nyomással szemben (Világbank, WTO, GATS-egyezmény) a nemzeti védekezés lehetőségei folyamatosan szűkülnek. Erre a globális kihívásra társadalmi választ kell adni – összegezte Szalai Erzsébet. Boda Zsolt és Scheiring Gábor kötete hasznos útmutatóul szolgálhat, hiszen pillanatnyilag ott állunk, hogy még a hivatásos politikusok zöme sincs azzal tisztában, mit jelent például a GATS-egyezmény, amely a társadalombiztosítás az SZDSZ által szorgalmazott privatizációját visszafordíthatatlanná teheti.
Az eseményen egyébként részt vett Bozóki András volt szabad demokrata kultuszminiszter is, és megtapsolta az előadókat.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.