Gyorsan terjed a feketemunka

Nem riasztotta el a megnövelt adóhatósági szigor a hazai munkáltatókat az illegális foglalkoztatástól – derül ki az Országos Munkaügyi és Munkavédelmi Felügyelőség legfrissebb adataiból. Sőt míg 2006-ban az ellenőrzött munkások 23 százaléka dolgozott feketén, addig tavaly már minden harmadik dolgozót foglalkoztattak illegálisan. Szakértők továbbra is az uniós viszonylatban kiugróan magas élőmunkaterhek csökkentésében látják a megoldást.

Szabó Eszter
2008. 01. 13. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Hiába emelte jelentősen a revizorok számát és hatáskörét az APEH, s hiába szaporodtak meg az ellenőrzések, egyre nagyobb méreteket ölt a feketemunka hazánkban – mutatják az Országos Munkaügyi és Munkavédelmi Felügyelőség (OMMF) legfrissebb adatai. A felügyelet 2006-ban 177 ezer munkavállalót vizsgált, amelyek 23 százaléka dolgozott illegálisan. Tavaly a megnövelt szigor nyomán az OMMF már 210 ezer dolgozót ellenőrzött, ám a feketemunkások aránya már 34 százalékos volt, azaz minden harmadik munkást foglalkoztattak illegálisan. A megnövelt revizori létszám eredménye ugyan a büntetésekben megmutatkozott, hiszen a tavaly kiszabott bírság értéke elérte a 6,2 milliárd forintot, a terjedő feketefoglalkoztatás ennél lényegesen nagyobb károkat okozott a gazdaságnak.
A Magyar Nemzeti Bank legutóbbi vizsgálata alapján hazánkban évente 6-8 ezermilliárd forintnak megfelelő adóalap tűnik el a fekete- és szürkegazdaságban. Ez a bruttó hazai össztermék mintegy negyedét jelenti, ami nemzetközi összehasonlításban is nagymértékűnek tekinthető. A be nem jelentett adóalap legjelentősebb részét az áfaelkerülés teszi ki, de igen jelentős a feketefoglalkoztatás által okozott kár is.
Tavaly az APEH már megkezdte revizori csapatának erőteljes bővítését, s az idei év közepére várhatóan 1700 fővel gyarapodik az adóhatóság létszáma. Mindehhez a költségvetésből a korábbiaknál jóval több támogatás jut: a 2008-as büdzsében az APEH támogatása 83 milliárd forintot tesz ki. A lapunknak nyilatkozó szakemberek szerint felemásnak tekinthető a feketegazdaság elleni kormányzati fellépés, a megnövelt adóhatósági szigor ugyanis nem elegendő a gazdaság kifehérítéséhez. A megoldást az uniós viszonylatban kiugróan magas élőmunkaterhek csökkentése jelenthetné, ez tudná leginkább ösztönözni a munkaadókat arra, hogy legálisan foglalkoztassák alkalmazottaikat. Bartha Attila, a Kopint-Tárki Zrt. kutatási igazgatója úgy véli, egy ilyen lépés nemcsak a gazdaság kifehérítését vonhatja maga után, de növelhetné hazánk vonzerejét is a befektetni kívánó vállalkozások körében.
Hasonló véleményt fogalmazott meg Suppan Gergely, a Takarékbank elemzője, aki szerint az élőmunkát sújtó terhek csökkentését nem más adónemek, így például az áfa megemelésével, hanem az állam igazgatási kiadásainak jelentős mérséklésével kéne összekapcsolni. Suppan hangsúlyozta: az áfa megemelése már csak azért sem jelent megoldást, mert az infláció ismét elszabadulna, a Magyar Nemzeti Bank pedig hosszú ideig nem tudná mérsékelni a jegybanki alapkamatot. Az elemző szerint a kormánynak tudomásul kéne vennie az állami túlköltekezés magángazdaságra gyakorolt káros hatását, hiszen csak így tud az ország kitörni az alacsony foglalkoztatás okozta ördögi körből. Ennek lényege, hogy a túlköltekezés csak magas adóterhek mellett finanszírozható, a munkát terhelő magas adók azonban visszafogják a foglalkoztatás emelkedését, ami alacsony gazdasági növekedést eredményez. Suppan emlékeztetett: a versenytársak közül hazánkban vonja el a legtöbbet az állam a fizetésekből, azaz nálunk a legnagyobb a szakadék a bérek bruttó és nettó értéke között. Csehországban január 1-jétől léptek életbe azok a szabályozások, amelyek az adózás után több pénzt hagynak a munkavállalók zsebében, Lengyelországban pedig jövő évtől vezetnek be hasonló eredménnyel járó intézkedéseket.

Bulgáriának sikerült. Az adórendszer átalakítása és a munkáltatók terheinek mérséklése a foglalkoztatottság emelkedését és a munkanélküliség látványos csökkenését eredményezte Bulgáriában. A balkáni ország néhány évvel ezelőtt még rosszabb pozícióban volt hazánknál a foglalkoztatás terén, a közteherviselés módosítása nyomán azonban tavaly a foglalkoztatottság 2 százalékponttal nőtt, a munkanélküliségi ráta pedig majdnem 3 százalékkal csökkent. Tavaly január elsejétől a társasági adót a bolgár kormány 10 százalékra csökkentette le, az intézkedés majdnem 40 százalékkal emelte meg a társaságiadó-bevételeket a tavalyi év első tíz hónapjában. Mindez azt jelenti, hogy az adócsökkentés jelentős mértékben tudta visszaszorítani a feketegazdaságot. Az idei évtől a személyi jövedelemadó ugyancsak 10 százalékra csökkent le Bulgáriában, amitől újabb adóbevétel-növekedést vár a kabinet. A gazdaságkutató intézetek szerint a 2006-ban mért 9,1 százalékos munkanélküliség az idei év végére 5,2 százalékra zuhan versenytársunknál.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.