Pécsen
Versenyt úsztak az elszabadult kukák a pécsi villámárvízben + videó

Szilágyi már páston. Mától vasárnapig a SYMA Sport- és Rendezvényközpontban minden eddigi rekordot megdöntő létszámmal, 39 nemzet 987 vívójának részvételével rendezik meg a hat fegyvernemes Héraklész junior Világkupát. Szakáganként húsz magyar indulhat, s pástra lép a szentpétervári vb „hőse”, a még 18. születésnapja előtt álló Szilágyi Áron is, aki az oroszok elleni negyeddöntőben az olimpiai és világbajnok Sztanyiszlav Pozdnyakov legyőzésével elévülhetetlen érdemeket szerzett. A hét végén induló versenyzőink közül az ugyancsak felnőtt válogatott kardozó Pető Réka, valamint a tőröző Bíró Péter és Széki Bence, továbbá a kiemelkedő junioreredményekkel rendelkező párbajtőröző Antal Edina, illetve Budai Dániel és Peterdi András pályázhat még jó esélyekkel éremre.
Mint ismeretes, a Nemzetközi Olimpiai Bizottság létszámstopja miatt Pekingben női párbajtőrben és férfi tőrben csak egyéni versenyt rendeznek, így tíz vasat tarthatnánk a tűzben, és jelen állás szerint hetet tartunk is. S minden bizonnyal közvetlenül a pekingi rajt előtt is elmondhatjuk, hogy hét versenyszámban komoly éremeséllyel kalkulálhatunk. Férfi kardban és párbajtőrben, valamint női tőrben egyéniben és csapatban, női párbajtőrben értelemszerűen csak egyéniben. Említett három együttesünk jelenleg egyaránt a harmadik helyen áll a kvalifikációs ranglistán, ahonnan még a negyedik is kvótát szerez, de ha az első négy helyen európai nemzet végez, akkor kontinensünkről a rangsorban következő csapat is kijut Pekingbe. A helyzetünk így több mint reményt keltő, s mivel az olimpián csak nyolc, a rendező Kína kvalifikációs szereplésétől függően legfeljebb kilenc csapat szerepelhet, együtteseink egy győztes meccsel máris elődöntősök lehetnek. S ezeket a találkozókat papíron gyengébb ellenfelekkel kell megvívni. (Ám emlékezzünk arra, hogy Athénban férfi kardozóink az amerikaiak, női párbajtőrözőink a kanadaiak ellen elpackázták a maguk esélyét, és utána már csak az alsó ágon hadakozhattak az 5. helyért.)
A csapatkvalifikáció egyúttal azt is jelenti, hogy a nemzetek egyéniben is indíthatnak három versenyzőt. S ha megvan a kvóta, érmet tulajdonképpen itt is könynyebb lesz szerezni, mint a vb-n volt. Alaphelyzet szerint Pekingben férfi kardban és párbajtőrben, valamint női kardban és tőrben 39, férfi tőrben és női párbajtőrben mindössze 24 indulóval rendezik meg az egyéni versenyt. S köztük akad egy-két könnyű falatnak ígérkező afrikai és óceániai versenyző is. Viszonyításképpen pedig említsük meg, hogy a férfi párbajtőr Világkupákon gyakran kétszáz fölött van az indulók létszáma, kőkemény mezőnnyel.
Nagy kérdés, hogy a vb-re nevezett négyfős csapatokkal szemben az olimpián ki lesz csak tartalék, aki még az olimpiai faluban sem lakhat a többiekkel, és elvben csak sérülés esetén ugorhat be a nézőtérről! S ha nem jut szóhoz, akkor érmet sem kaphat… A négy éve Athénban ezüstérmes férfi párbajtőrcsapatunkban (Boczkó Gábor, Kovács Iván, Imre Géza, Kulcsár Krisztián) történetesen az a Kulcsár volt a tartalék, aki a tavalyi szentpétervári vb-n egyéniben nem kis meglepetésre aranyérmes lett. (A négyes fogat csapatban harmadik lett a vb-n, előtte az Eb-t megnyerte.) Férfi kardban sem egyszerű a helyzet, mert az olimpiai és vb-ezüstérmes Nemcsik Zsolt mellé a világbajnok együttesből Lontay Balázs, Szilágyi Áron és Decsi Tamás, valamint az együttesből betegség miatt kimaradt Lengyel Balázs is pályázik a két helyre. Az Európa-bajnoki címvédő női tőrcsapatunknak a Szentpéterváron bronzérmes Mohamed Aida mellett Knapek Edina és Varga Gabriella a magja, de nyilván Ujlaky Virginie sem csak szurkolónak menne Pekingbe. Ha a kvalifikációban most húznák meg a vonalat, még a párbajtőröző Szász Emese és a kardozó Nagy Orsolya léphetne pástra. Utóbbit, bár a tavalyi genti Eb-n harmadik lett, nem sorolnánk az éremesélyesek közé, a 2006-os vb-bronzérmes Szászt, aki sokáig a világranglista élén is állt, ellenben igen. Ám neki még egyáltalán nem biztos a helye, hiszen női párbajtőrben egyelőre nem rendeztek egyetlen európai kvalifikációs Világkupát sem, az idén viszont kilenc lesz, és mindenkinek a három legjobb eredményét veszik figyelembe. Az sem mindegy, hogy ki melyik versenyen teljesít jól, hiszen a három grand prix-n szerzett pontokat kétszeres szorzóval számolják el. Az első GP-re január 18–19-én éppen Budapesten kerül sor. A kvalifikációs rangsorban Szász jelenleg 8., Hormay Adrien 23., Mincza Ildikó 24., ugyanakkor a kétszeres egyéni olimpiai bajnok Nagy Tímea csupán 40., s itt egy nemzetből legfeljebb ketten juthatnak ki Pekingbe.
Női kardcsapatunktól nagy bravúrra lenne szükség, hogy a rangsor 10. helyéről feljebb lépve megelőzze a rivális olaszokat és lengyeleket. Férfi tőr egyéniben is csak halovány reményünk van egyetlen kvóta megszerzésére, ami talán az utolsó esélyt adó európai zónaversenyen sikerülhet. Hozzávetőleg így kalkulál Gémesi György, a Magyar Vívószövetség elnöke is: „Bár még a férfi kard- és a párbajtőrcsapatunk, valamint a tőrözőnők sem nyugodhatnak meg teljesen, az ő pekingi részvételüket talán mégis megelőlegezhetjük. Szerintem jó esetben még négy egyéni kvótát szerezhetünk, rossz esetben pedig csak egyet. Női párbajtőrben egyelőre nagyon képlékeny a helyzet, de nem reménytelen, hogy két versenyzőnk is kijusson az olimpiára. Ott pedig a csapat egészét tekintve az athéni egy arannyal és két ezüsttel most is kiegyeznénk. A szentpétervári eredményeinkkel, a két arannyal és két bronzzal pedig természetesen még inkább.”
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.