Kétségbeejtő tavalyi foglalkoztatási adatok

Egy év alatt több mint 63 ezren vesztették el munkájukat úgy, hogy nem tudtak ismét elhelyezkedni – derül ki a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) tegnap közzétett adatsorából.

Dénes Zoltán
2008. 01. 27. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Éves összehasonlításban tavaly novemberben 2 millió 725 ezer főre csökkent a legalább ötfős vállalkozásoknál és a költségvetési intézményeknél alkalmazásban állók száma. A január–novemberi időszakban a bruttó átlagkeresetek összességében 8,3, a nettó átlagkeresetek 2,9 százalékkal haladták meg az egy évvel korábbit, a reálkereset azonban 4,7 százalékkal csökkent az előző év azonos időszakához viszonyítva. Magyarul ennyivel kevesebb árut és szolgáltatást vásárolhattunk a bérünkért, mint egy évvel korábban a magas, nyolcszázalékos infláció miatt.
A teljes munkaidőben alkalmazásban állók átlagosan bruttó 182700 forintot, ezen belül a vállalkozásoknál dolgozók 174800 forintot kerestek. A költségvetési szervezeteknél alkalmazásban állók bruttó átlagkeresete 204700 forint volt. Január–novemberben a költségvetési szférában dolgozók bruttó átlagkeresete 6,3, a versenyszférában dolgozóké 9,7 százalékkal volt magasabb, mint az előző év azonos időszakában.
A KSH megjegyzi, hogy a keresetek növekedésében szerepet játszott a minimum-járulékalap bevezetése. Az év első tizenegy hónapjában a járulékok levonása után számított nettó keresetek átlagosan csak 2,9 százalékkal emelkedtek.
*
A statisztikai hivatal szerint a nettó kereseteknek a bruttó kereseteknél érdemben alacsonyabb növekedési üteme döntően az egészségbiztosítási és a munkavállalói járulék 2006. szeptemberi, illetve az egészségbiztosítási járulék kulcsának 2007. januári újabb emelésére vezethető vissza. A nemzetgazdasági átlagos nettó kereset az év első 11 hónapjában így 113 000 forint volt.
A KSH jelentésében kifejezetten érdekes tendenciák láthatók, hiszen a versenyszféra bruttó bérnövekedése novemberben 7,6 százalékra lassult, miközben az állami szféra bérkiáramlása érthetetlen módon 14 százalékra ugrott – mutatott rá Suppan Gergely, a Takarékbank vezető elemzője. – Azt is látni kell – tette hozzá –, hogy gyakorlatilag megszűnt a kifehéredés azokban az ágazatokban – építőipar, kiskereskedelem, vendéglátás, ingatlan –, ahol az erőteljesnek tűnt. Az elemző az idei év egészére legfeljebb 0,5 százalék körüli reálbér-növekedésre számít.
A Gyurcsány-kormány gazdaságpolitikáját az indokolatlan sarcolás, a folyamatos adó- és járulékemelés, a gazdaság lefojtása jellemzi – értékelte a KSH tegnapi gyorsjelentését Babák Mihály fideszes országgyűlési képviselő. Véleménye szerint ennek következménye, hogy az elmúlt évben a tömeges elbocsátások miatt kevesebben voltak alkalmazásban, mint egy évvel korábban, a munkanélküliség pedig tartósan 420 ezer fő fölé emelkedett. Hozzátette: azok sem jártak jól, akiknek megmaradt a munkájuk, mert közel 5 százalékos életszínvonal-romlást kellett elszenvedniük ezen időszak alatt.
Az utóbbi időben kormányoldalról többször is lehetett hallani olyan véleményeket, melyek szerint a magas bérek riasztóan hatnak a befektetésekre. Erről most kiderült, hogy egyszerűen nem igaz, egy osztrák elemzőcég legalábbis arról számolt be, hogy Lengyelországban a dolgozók átlagban immár többet keresnek, mint a magyarok, illetve a csehek, ettől függetlenül azonban Lengyelország vonzereje folyamatosan növekszik a külföldi befektetők szemében. A távirati iroda beszámolója szerint az elemzők arra jutottak, hogy az ország vonzereje egyebek mellett annak köszönhető, hogy jól képzettek és rendelkezésre állnak a szakemberek, jó az infrastruktúra, de fontos szerepet játszik a cégek ügyfélközelisége is. A bérszint különbségeire példaként az ügyvezetőket említi a felmérés: az ő éves fizetésük Lengyelországban átlagosan 133 800 euró, Magyarországon 90 200, Csehországban
89 600 euró. A lengyel szakmunkások évente hatezer euróval keresnek többet, mint magyar kollégáik. Lengyelországban 2006. szeptember és 2007. szeptember között átlagosan 10,7 százalékkal nőttek a bruttó bérek, Magyarországon 8,3, Csehországban 7,7 százalékkal. E szempontból nem elhanyagolható tény, hogy ha valaki ma Magyarországon havi bruttó ezer eurót keres, abból csak 572 eurót, vagyis fizetése 57,2 százalékát viheti haza, a többit elvonják adók és járulékok formájában. Ezzel szemben például a csehek bruttó bérük 78 százalékát vihetik haza.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.