Segítség a leginkább rászorulóknak

Több mint tízmillió forintot érő berendezéseket adományozott a Semmelweis Egyetem I. számú Gyermekgyógyászati Klinikájának az MVM Trade Villamosenergia Kereskedelmi Zrt. A műszerek az oxigénhiánnyal született csecsemők egészséges fejlődését hivatottak szolgálni. Mártha Imre, az MVM Trade vezérigazgatója a modernizálás szükségességét helyezte előtérbe mind a saját szakmájában, mind pedig a kórházak felszereltségét illetően.

MN
2008. 01. 27. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Összesen hat darab hordozható betegőrző monitort adott át a Magyar Villamos Művek (MVM) Zrt. leányvállalata, az MVM Trade Villamosenergia Kereskedelmi Zrt. a Semmelweis Egyetem I. számú Gyermekgyógyászati Klinikájának. Az eszközök értéke meghaladja a 10 millió forintot.
A monitorokra az oxigénhiányos újszülöttek kezelésénél van szükség, a budapesti kórházban őket ugyanis egy Magyarországon egyedülálló, úgynevezett hűtéses technológiával próbálják megóvni az agykárosodástól. Az eljárás lényege, hogy a kisbabák testhőmérsékletét három napig 33,5 fokosra csökkentik, hogy ezzel az szervezetük oxigénfelhasználása is lemenjen. Eközben szívritmusuk, pulzusszámuk és vérük oxigéntelítettsége folyamatos megfigyelést igényel, s ezt eddig 20-25 éves, elavult műszerekkel végezték. Tulassay Tivadar, az intézet vezetője szerint ezzel a technikával 30-35 százalékkal csökkenthető az oxigénhiányos gyermekek esetében az agykárosodás kialakulása. Tulassay úgy fogalmazott: azért is nagyon hasznos az MVM Trade adománya, mert egyre nagyobb a nővérhiány, amelyet kénytelenek műszerekkel pótolni. Ráadásul ezek mindegyike több millió forintba kerül, a magyar egészségügyben pedig jelenleg nincs forrás az amortizáció pótlására. Hozzátette, a jelenlegi nehéz anyagi helyzetben, amikor a fenntarthatóságra sincs pénz, nincs más választás, mint civil mecénásokhoz fordulni. Szabó Miklós, a gyermekklinika adjunktusa a népességszám csökkenése ellen folytatott küzdelmet emelte ki. – Folyamatosan csökken a magyar népesség, ráadásul az újszülöttek csaknem 8 százaléka valamilyen egészségügyi problémával jön a világra – mondta. A budapesti intézmény kiemelten fontos ebből a szempontból, hiszen a beteg újszülöttek harmadát kezelik itt.
Mártha Imre, az MVM Trade Zrt. vezérigazgatója úgy fogalmazott, bár most a legfiatalabbakon segítettek, nyomon követik gyerekeket a későbbiekben is, mivel az általa vezetett társaság, és az MVM-csoport számos további közintézménnyel működik együtt, egészen az egyetemi oktatási szintig. Emlékeztetett arra, hogy a legnehezebb helyzetben lévő közintézmények számára az árampiac január 1-jén bekövetkezett nyitása előtt nagyobb mennyiségben lekötöttek olcsó villamos energiát, hogy ezzel csökkentsék a közintézmények terheit. A liberalizálás következtében ugyanis többek közt az iskolák és a kórházak is idén már kénytelenek a versenypiacról beszerezni az áramot, mely ezáltal jelentős drágulást jelentene számukra. A vezérigazgató rámutatott, most ismét egy közintézménynek segítettek, közvetetten pedig azon belül a leginkább rászorulóknak: a beteg gyerekeknek. Mártha Imre emellett a technikai modernizálás szükségességét emelte ki lapunknak. – A technológiai fejlődés elengedhetetlen a villamosenergia-iparban. A legnagyobb probléma ma Magyarországon, hogy az erőművek több mint kétharmada 30-35 százalékos hatásfokon üzemel, s ez nagyon alacsony érték . Hozzátette: a tudomány mai állása szerint egy úgynevezett kombinált ciklusú gázturbina „kényelmesen” tud 50-55 százalékos hatásfokkal dolgozni, de a szénerőművek is képesek már megközelíteni ezt a állapotot. – Amíg nem lesznek ilyen modern erőműveink, addig nem várható el az, hogy a villany érdemben olcsóbb legyen – mondta Mártha Imre, párhuzamot vonva a villamosipari fejlesztés, és a kórházakban szükségessé váló modernebb technika alkalmazása között. Az MVM filozófiáját követve a vezérigazgató korábban arra kérte a gyermekklinika vezetését, hogy a létező legfejlettebb eszközt találják meg, ami a rendelkezésre álló keretből megvalósítható. – Célunk az – bármennyire pici is ez a lépés –, hogy amennyire képességeink engedik, húzzuk magunkkal a közintézményeket, például ezt a kórházat. A saját területünkön is próbáljuk ezt tenni, fejlesztjük Paksot, fejlesztjük az alaphálózatot, mindig a legmodernebb irányítási technikát valósítjuk meg a rendszereinkben. Most kezdünk el új, világszínvonalú erőműveket építeni, például Vásárosnaményban – fejtette ki Mártha Imre.
Az ilyesfajta adományok nem új keletűek az MVM történetében. Tavaly nyáron ugyanis a társaság két leányvállalata 17 millió forint értékben egy nagy tudású lélegeztetőgépet és egy asztali gyorssterilizálót ajándékozott a Tűzoltó Utcai Gyermekklinika onkológiai osztályának.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.