Szárazság sújtja Kínát

Több mint negyven hajó megfeneklett a kínai Jangce folyón, amelynek a vízszintje egyes helyeken csaknem százötven évvel ezelőtt volt utoljára ilyen alacsony. A szokatlan szárazságért a globális felmelegedést okolják.

Hírösszefoglaló
2008. 01. 27. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Sok helyütt alig van víz Ázsia leghosszabb folyójában, a 6300 kilométer hosszú Jangce medrében. Hankou kikötőváros közelében csaknem 14 méteres az apadás, 142 év óta itt mérték a legalacsonyabb vízszintet – adta hírül a BBC. A parton élők millióit sújtja a vízhiány, és néhány hét alatt több mint 40 hajó vált a kiszáradófélben lévő meder foglyává. Kínában minden esztendőben gondot okoz a szárazság, de a mostani túltesz a korábbiakon: a vízszint az ország más folyóiban és a víztározókban is rekordmélységbe süllyedt.
A szakértők tagadják, hogy a Jangce vészes apadása összefüggésben lenne az épülő Három Szoros Erőművel, amely a világ legnagyobb gátrendszere lesz. A súlyos ökológiai következményekkel fenyegető létesítmény építőit sok bírálat éri, az ezekkel szemben hangoztatott legfontosabb érv, hogy a jövő évben elkészülő Három Szoros enyhíti majd az energiaínséget. Segítségével elejét lehet venni a Jangce sok bajt okozó áradásainak.
A múlt hónapban a gátrendszer mögött olyan sok vizet tartóztattak fel, hogy 50 százalékkal csökkent a lezúduló mennyiség. A China Daily szerint azonban a mostani szárazságért nem ez, hanem a globális felmelegedés a felelős.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.