Semmilyen személyes érdek nem motivál, 2010-ben már elég öreg leszek, ugyanakkor tematizálni sem szeretnék, de küzdök a korábbi és a még fontosabb új javaslatomért, hiszen erre a köztársasági elnök úr jóvoltából lehetőségem adódik – nyomatékosította a Magyar Nemzetnek Tóth Károly. Kiemelte: egyetért a köztársasági elnökkel abban, hogy az egészségügy átalakításához garanciális elemekre és közbizalomra is szükség van. Módosító javaslatával így megváltoztatná a pénztárak igazgatóságaiban és felügyelőbizottságaiban az eredeti törvényben szereplő delegálási rendet. Az államfő által visszaküldött jogszabályban ugyanis a pénztárakat irányító hatfős igazgatóságokba és felügyelőbizottságokba három főt a biztosítók, további hármat pedig a kormányzati szervek neveznének ki.
A kormánypárti politikus indítványa szerint az igazgatóságokba a három személy közül kettőt nem a kormány, hanem az Országos Érdekegyeztető Tanácson keresztül a munkaadói és munkavállalói szervezetek delegálnának, azaz a leginkább érdekelteknek, a járulékfizetőknek valódi beleszólása lenne a döntéshozatalba. A felügyelőbizottságokban a három kormánymegbízott helyett szintén csak egy maradna, a másik kettő közül az egyiket az orvosi szakmai, a másikat pedig a nyugdíjasszervezetek jelölnék. Az előbbiek Tóth Károly szerint az ellátás szakmai minőséget garantálnák, az utóbbiak pedig a legnagyobb korábbi befizetőkként és a leginkább rászorulókként ellenőriznék a pénz felhasználását.
A képviselő úgy véli: 2009-től úgysem lesz vizit- és ápolási díj, a magánbiztosítók ugyanis ezeket átvállalják majd, hiszen az Országgyűlésnek visszaküldött törvényben is szerepel, hogy bizonyos szűréseken való részvétel esetén erre lehetőség nyílik. A képviselő azt mondta: annyiban módosítani kívánja eredeti javaslatát, hogy annak továbbra is fizetnie kellene ápolási vagy kezelési díjat, ráadásul a jelenleginél magasabb összeget, aki nem vett részt az ingyenes megelőző kezeléseken, és utóbb mégis megbetegedett.
Javaslatait a január 8-ra tervezett frakcióülésen kívánja előterjeszteni, és bízik abban, hogy MSZP-s képviselőtársait meg tudja győzni álláspontjáról, javaslata mindkét részéről, amelyek közül az újabbat tartja megkerülhetetlennek. Szeretné, ha a februárban újratárgyalandó törvényből világosan kiderülne, hogy a járulékfizetők a döntés és az ellenőrzés folyamatában mindenképpen részt vehetnek.
Göndör István, az MSZP frakcióvezető-helyettese lapunkat emlékeztette arra, hogy a képviselőknek jogukban áll benyújtaniuk bármilyen kezdeményezést, amelyről a frakciónak ki kell alakítania az álláspontját. – A januári ütemezést még nem ismerem, de Tóth Károly javaslatát érdemben meg fogjuk tárgyalni, és abban biztos vagyok, hogy a képviselő úrnak, mint mindig, most is lesznek érvei a felvetése mellett – közölte Göndör.
Magyar Péterék az EPP-vel és a baloldallal közösen mentegetik Ursula von der Leyent
