autós hír
Elindult Győrben az új magyar autó sorozatgyártása

Nincs rá szükség. Az Energia Klub Környezetvédelmi Egyesület kiadott véleménye arról, szükséges-e Magyarországon egy szivattyús energiatározós erőmű – egyértelmű. Álláspontuk szerint hazánkban a megújulóenergia-felhasználás eddigi és várható bővülése nem teszi szükségessé egy 600 megawatt teljesítményű tározós erőmű építését. Az egyesület szerint természet- és környezetvédelmi szempontból káros egy ilyen méretű erőmű. A megújuló energiaforrások használatának bővülése pedig nem indokolja egy ilyen kapacitású tározó szükségességét. Emlékezetes a Power Consult Kft. tavaly májusban készített, A szélenergia-termelés beillesztése a magyar villamosenergia-rendszerbe című tanulmánya a Környezetvédelmi és Vízügyi Minisztérium részére. A cég szerint egy feltételezett elvi 1000 megawattos kapacitás is csak a hazai energiaigény mintegy négy százalékát lenne képes megtermelni. Az eddigi engedélyezett 330 megawattos kapacitásnak pedig csak az ötöde üzemel. A szélfarmok átlagos összesített kihasználtsága így jelenleg alig közelíti meg a húsz százalékot.
Szocialista érdekeltségi körökben nagy az érdeklődés egy hazánkban létesítendő szivattyús energiatározós erőmű iránt, amelyet a felröppent hírek szerint a Zemplénben építenének meg. Erről a beruházásról azonban a világörökséggé nyilvánított tokaji borvidéket érintő, nagy botrányt kiváltó szalmaégető híre elterelte a figyelmet. Pedig lapunk értesülései szerint több szocialista érdekcsoport is érdeklődik a tározós erőmű iránt.
A szivattyús energiatározós erőmű lényege, hogy a már megtermelt, ám felhasználatlan (szél-, vízi, ritkább esetekben atomerőművekben) energiát tárolja. A berendezés mindezt úgy teszi, hogy szivattyúként működve az átmenetileg fölösleges árammal felnyomja a mesterségesen kialakított tóból a vizet egy felső tározóba. Ha hirtelen áramra lenne szükség, akkor turbinaként működik, felhasználva így a tárolt víz energiáját. Ezen erőművek célja elméletileg, hogy ahelyett, hogy korlátoznák például a szélerőművek teljesítményét, azok pluszkapacitását tárolják. Egyes elképzelések szerint egy efféle tározó jól jönne például a paksi atomerőmű „kiegészítéseként” is, akkor ugyanis annak kapacitását nem kellene éjszakára visszafogni. A HVG értesülése szerint a szivattyús energiatározós erőmű építését az a szocialista körökhöz közel álló Hujber Ottó kezdeményezte, aki a szerencsi szalmaégetőt is szívesen látná a borvidéken. Ők egy hatszáz megawattos – később ennek duplájára bővíthető – tározót építenének. Ezen terv közigazgatásilag Tállyát és Abaújszántót érintené, amelyek képviselő-testülete is támogatja a beruházást.
A RWE cégcsoport, amelynek kezében van a fővárosi gáz-, víz- és villamosenergia-szolgáltatás, valamint a Mátrai Erőmű szintén érdeklődik a zempléni beruházásról. A cég német vállalata, az RWE Power úgy nyilatkozott: ha kiírják a pályázatot, ők is részt vennének benne.
Megnéztünk számos Németországban évek óta működő szivatytyús tározós erőművet, amelyek többségének kialakításakor drasztikusan beleavatkoztak a természet körforgásába. Goldisthal, amely Türingia tartomány északi részén található, már a kilencvenes évek közepén is kiszemelt helyszín volt. A sűrű erdőséggel borított területen 1994-ben kezdték el kivágni a fákat, az építkezés által lefedett terület nagyságát azonban elszámolták, ezért annak befejezte után újratelepítéssel kellett fásítani a tar földeket. A Goldisthalban működő tározós erőmű teljes kivitelezése a tervezési munkákkal együtt öt évet vett igénybe (ez erős kormányzati szándék nélkül normális esetben 20-25 év átfutási idő), és összesen 660 millió eurót emésztett fel. Az erőmű két mesterséges tava közül az egyiket a helyi 15 kilométeres folyóból duzzasztották fel, míg a másikat a hegy tetejének kivájásával alakították ki. A természetbe való beavatkozás kompenzálása pedig kevés sikerrel valósult meg.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.