A jövő hónaptól már folyamodhatnak az olaj- és gáztermelő cégek az alaszkai kutatási koncessziókért. Az amerikai szenátus a múlt év utolsó hetében oldotta fel a próbafúrások tilalmát az Alaszkát Szibériától elválasztó Csukcs-tenger partvidékének feltételezett lelőhelyein, az alaszkai sarkvidék érintetlen természetvédelmi területén – adta hírül tegnap a BBC. Az ügyben a képviselőháznak is állást kell foglalnia, George Bush amerikai elnök azonban üdvözölte a döntést. Szerinte az Alaszkában kitermelésre váró kőolaj nagymértékben csökkenti az Egyesült Államok importfüggőségét.
Becslések szerint a térségben 15 milliárd hordó olajat és kéttrillió köbméter gázt rejt a föld, de a kitermelés várhatóan magas költségei és a környezetvédők aggodalmai miatt 1991 óta nem engedélyezték itt a próbafúrásokat. Az Egyesült Államok évente átlagosan 7,3 milliárd hordó kőolajat használ fel. A szenátus határozata ellen tiltakozó környezetvédő szervezetek azt hangsúlyozzák: a kitermelés megkezdése sokkal nagyobb kárt okoz, mint amennyi hasznot hajt.
Az ökológusokat nem nyugtatja meg, hogy az olajkutatóknak legalább 80 kilométer távolságot kell majd tartaniuk a partvonaltól. Véleményük szerint már a próbafúrások is veszélyt jelentenek a tengeri élővilágra, elsősorban a sarkvidéki medvékre. A globális felmelegedés miatt felgyorsult jégolvadás következtében eddig is aggasztó mértékben megfogyatkoztak a jegesmedvék, és sorsukat megpecsételheti, ha a térséget megszállják az olajtermelők. A tiltakozók különösen azt nehezményezik: a szenátus néhány nappal azután hozta meg döntését, hogy a sarki medve felkerült a veszélyeztetett fajok listájára.
Gál Kinga: Von der Leyen agóniája ma bizonyítottan elkezdődött
