Visszafejlődő grúz demokrácia

Grúzia nem védekezhet a köré emelt orosz zárlattal, amikor megpróbálja elhallgattatni belső ellenzékét – mondta lapunknak adott interjújában Thomas O. Melia, a Freedom House nemzetközi szervezet igazgatója, aki elmondta, az Egyesült Államokat vajmi kevéssé kötik a demokratikus aggályok szövetségesei kiválasztásakor.

Ágoston Zoltán
2008. 01. 27. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Freedom House ez évi jelentése kiemelten foglalkozik a szovjet utódállamok visszaeső demokratikus teljesítményével, különösen Grúziával, de Ukrajnában is alkotmányos aggályokat keltett a parlament tavalyi feloszlatása. Visszafordulóban lenne a trend?
– Az Oroszországgal határos államokban általában nehézségekbe ütközik a demokrácia fejlődése. Szinte mindegyiküknél megfigyelhető, hogy Moszkva akadályokat gördít a valódi demokratikus fejlődés elé. Az orosz befolyás országonként eltérő, Grúziában mindig több sikerrel kecsegtet, mint Ukrajnában, ahol viszont kevésbé éri el célját Közép-Ázsiához képest. Letagadhatatlanul van azonban számos belső ok is. Másrészt viszont ha Oroszország kétségkívül zsarolja is Grúziát a kezében lévő minden eszközzel, Tbiliszi akkor sem mutogathat ujjal a Kremlre, amikor szükségállapottal töri le a legitim polgári engedetlenséget, és megkísérli felszámolni a független grúz médiát. Nem hiszem, hogy bármely ország a külső fenyegetéssel igazolhatná belső ellenzéke elhallgattatását.
– Ezért is meglepő, milyen visszafogott hangú kritika kíséri a grúz elnök újraválasztását, Moszkvára viszont a Nyugat kórusban zúdítja a bírálatokat.
– Én személy szerint úgy vélem, a jelenlegi orosz kormányzat diktatúrát akar kiépíteni. Moszkva évek óta tudatosan arra törekszik, hogy lépésről lépésre korlátozza a szólásszabadságot, a választási lehetőségeket és az alapvető emberi jogokat. Bár Oroszország nem a Szovjetuniót idéző totalitárius rendszer, nyilvánvalóan nem demokratikus állam, hanem valami a kettő között.
– Vlagyimir Putyin azonban elsöprő támogatottsággal bír Oroszországban, ami Mihail Szaakasviliről Grúziában már korántsem mondható el.
– Ez igaz, de az ellenzék Grúziában vagy Ukrajnában korlátozás nélkül szólalhat fel.
– Ennek épp ellentmond a grúz médiával szembeni kormányzati erődemonstráció.
– Oroszországban a kritikus hangok kevésbé jutnak nyilvánosságra, mert az emberek nem tudják, milyen választási lehetőségek előtt állnak.
– Nem azért, mert az orosz ellenzék gyenge?
– Vitatkozhatunk azon, hogy az orosz ellenzék milyen alternatívát és milyen minőséget képvisel, de ez egy másik beszélgetést kíván.
– A nyugati típusú demokrácia olyan korábbi zászlóvivőjének elestével, mint Grúzia, gondolja, hogy a posztszovjet régióban beválhat ez a modell?
– Az ott élő embereknek maguknak kell felépíteniük a saját demokráciájukat. Nem hiszem, hogy ennek pont a nyugati típusú demokráciának kell lennie. De van különbség a valódi demokrácia és az áldemokrácia között, Oroszország pedig az utóbbiak közé tartozik. Nyitva lévő kérdés, hogy Grúzia vagy Ukrajna az-e.
– A Nyugat kritikája mégis mintha kettős mércével mérne. Az Egyesült Államok soha nem kíméli nagyhatalmi vetélytársát.
– A washingtoni kormányzatot elég homályos érdekrendszer vezérli, amiért nemegyszer képmutató politikát folytat, például a Kaukázusban is. A Freedom House-t azonban szerencsére nem érdekli az energiapolitika vagy a hadi együttműködés. Mi ugyanazon a szemüvegen keresztül nézünk minden országot. Igen, szükségünk van a szaúdi olajra, és megható látni, ahogy George W. Bush elnök a szaúdi királyt ölelgeti, de ettől még Szaúd-Arábia a demokrácia szempontjából évről évre az utolsók között kullog az országok sorában, az Egyesült Államok húsz fő szövetségesének több mint felével karöltve.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.