Ellenfél lehet a korábbi társ

Véget ért a kajak-kenusok olimpiai felkészülésének első nagyobb ciklusa. A szárazföldi alapozás után mindenki a meleg égövbe indul, hogy immár hajóba szállva gyűjtse a kilométereket. A Bakó Zoltán vezette férfi kajakoscsapat például csütörtökön repül el Ausztráliába öt és fél hétre. A kétéves kihagyás után az ősszel visszatért Storcz Botond már olyannyira utolérte a társait, hogy edzőjükkel együtt ők is úgy kalkulálnak, a háromszoros olimpiai bajnok lesz a négyes vezérevezőse.

2008. 02. 21. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Bakó Zoltán másfél hete rehabilitálta végleg, amikor kijelentette, immár ön is teljes értékű tagja a csoportnak. Hogyan tudott szűk fél év alatt kétévnyi kihagyást bepótolni?
– Amikor a nyár végén, szinte titokban ismét kajakba ültem, nem tudtam, mire leszek képes. Magam is meglepődtem, hogy minden egyes nap jobban ment az evezés. Mára ez a folyamat lelassult, de hetes szakaszokban még mindig érzem a fejlődést. Számomra az a legszembetűnőbb különbség a három-négy évvel ezelőtti időszakhoz képest, hogy minden edzést élvezek. Bár a kajak-kenu fizikai sportág, itt is fejben lehet igazán elfáradni, belefásulni a mindennapokba. A kétéves kihagyásnak köszönhetően én viszont nagyon friss vagyok.
– Az a hír járja önről, hogy különedzéseket végez. Korábban inkább ki-kihagyott egy-egy tréninget.
– A helyzet pedig ugyanaz. Akkor is tudtam, és most is tudom, hogy mire van szükségem…
– Azon túl, hogy könnyen végzi az edzéseket, jó erőben érzi magát, a felmérők is azt mutatják, hogy jó formában van?
– Hasonlóak az eredményeim, mint négy éve. Úszásban a tízszer vagy hússzor száz métert ugyanolyan időeredménnyel teljesítem, mint négy éve. Futásban szerintem még jobb is lehetnék, mert ilyen könnyű régen voltam télen, csak éppen mindig fáj a lábam. A kondizásban nehezebb az összehasonlítás, mert a korábban megszokotthoz képest Bakó Zoltánnál más módszerrel erősítünk.
– Miben rejlik a különbség?
– Általában mindenre igaz, hogy hosszabb résztávokat teljesítünk. A kajakosoknál a súlyzózáskor általában a fekvenyomás és a mellhez húzás hangsúlyos, Bakó Zoltánnál azonban ez nincs így.
– Már kész tényként kezelhetjük, hogy Storcz, Kökény, Vereckei, Horváth összeállításban vágnak neki a válogatónak?
– Igen, így készülünk. Számomra nem szokatlan, hogy én leszek a vezérevezős, mert 1998-ban is betöltöttem már ezt a szerepet.
– Az sem lepi meg, hogy a korábbi sztrókjuk, Kammerer Zoltán Kucserával és Benkővel négyesben is elindul a válogatón?
– Mivel párosban Kamerának és Kucserának nem kell indulniuk az Eb-n, logikus, hogy négyesben is felmérik magukat.
– S Kammererrel nem vették fel a kapcsolatot, hogy inkább üljön vissza az önök hajójába?
– Mindjárt az én helyemre, nemde? A tapasztalatok alapján egy négyes akkor lehet erős, ha a tagjai együtt készülnek. Zoli tényleg kiváló sztrók, de nehéz lenne vele összeegyeztetni a munkát. Annyira pedig egyikünk sem kiemelkedő képességű kajakos, hogy kijelenthetné, ő nélkülözhetetlen a hajóban.
– Három közös olimpiai aranyérem után tehát Kammerer az ellenfele lesz. Tőlük tart jobban, vagy a Gyökös, Sík, Csamangó, Boros egységtől?
– Mindkettőtől és egyiktől sem. Kemény riválisaink lesznek, de ha az a célunk, hogy másodszor is megvédjük olimpiai bajnoki címünket, akkor idehaza muszáj nyernünk, s lehetőleg minél nagyobb különbséggel.
– Amikor ismét belevágott a felkészülésbe, családos emberként gondolt arra, hogy többhetes edzőtáborokban is részt kell venni?
– Hogy egészen pontos legyek, öt és fél hétre utazunk Ausztráliába.
– Hogyan bírja?
– Nagyon jól. A családomat is befizetem az útra, ahogy Bakó Zoltán, Vereckei Ákos és Horváth Gábor is.
– Megismétlem az iménti kérdésemet: hogyan bírja? Ezúttal anyagilag értve, hiszen, ha jól tudom, saját zsebből fizeti a felkészülését.
– Igen, így vágtam neki. Ám amint látták, hogy nem csak fellángolásról van szó, többen a segítségemre siettek. A mostani repülőjegyemet a szövetség fizeti, s bírom a vezetőség ígéretét, hogy ha kijutok Pekingbe, akkor visszamenőleg megtérítik a felkészüléshez kapcsolódó költségeimet. Ezen felül a MOB-tól ösztöndíjat kapok, s újra támogat a régi szponzorom is. A háttéren tehát semmi sem múlhat. Csakis rajtam, rajtunk. Ebben pedig már van tapasztalatom, s jól viselem.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.