Eltűnt potyautasok

Jelenleg Magyarországon nincs olyan hivatal, amelyik pontosan meg tudná mondani, hogy hányan dolgoznak minimálbéren az országban. A potyautasok elleni hajszában a kormány egy-másfél millió főről beszélt, miközben az Eurostatnak küldött hivatalos adataink szerint a dolgozók alig nyolc százaléka, vagyis csak 300-350 ezren tartoznak ebbe a körbe.

Dénes Zoltán
2008. 02. 21. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Zajlik a potyautasok elleni hajsza, csak azt nem lehet pontosan meghatározni, hogy kiket is sorol ebbe a körbe a kormányzat. A társadalombiztosítást „jogtalanul” igénybe vevők többségéről időközben kiderült, hogy állami alkalmazottak, s legfeljebb a hivatali nyilvántartás hiányossága miatt maradtak ki a rendszerből. Emellett emlékezetes, hogy a pénzügyminiszter a minimálbér kétszerese után fizetendő elvárt járulékalap bevezetésekor arra hivatkozott, hogy a dolgozók közel felét erre a fizetésre jelentették be. A kormánypárti sajtó erre rákontrázva másfél-két millióra becsülte a minimálbéren bejelentett dolgozók számát, akik egyébként villákban laknak és terepjáróval furikáznak.
Mindez azért érdekes, mert jelenleg hazánkban egyetlen állami hivatal sem tudja megmondani pontosan, hány honfitársunkat jelentették be minimálbéren. A minimálbéren foglalkoztatottakról a sajtóban napvilágot látott számok egymilliótól 1,8 millió főig terjedtek. Ezek az adatok valószínűleg a személyi jövedelemadó-bevallások egyszerű leképezéséből származnak, noha azok egyáltalán nem alkalmasak arra, hogy a minimálbéren bejelentettek számáról reális képet adjanak. Többek között azért, mert a dolgozók mintegy 30 százaléka nem dolgozza végig a teljes évet, így az éves bevallásban szereplő szja-befizetést hiba az év tizenkét hónapjával elosztani. Lapunk megkeresésére az Adó- és Pénzügyi Ellenőrzési Hivatal (APEH) a 2006-os adatokra támaszkodva arról számolt be: az szja-bevallások adataiból az derül ki, hogy az összevont jövedelmet elérők közül 1,2 millió magánszemély rendelkezett a minimálbér összegének megfelelő vagy annál kevesebb éves jövedelemmel. Ebből a létszámból megközelítőleg 960 ezer főnek volt bérjellegű jövedelme. A bérjellegű jövedelemmel rendelkező minimálbéresek, vagy az alatt keresők csoportja a bérjövedelemmel rendelkezők 3,844 millió fős táborának közel 25 százalékát képviseli. Vagyis a személyi jövedelemadó-bevallásokból levezetett adatok szerint a hazai dolgozók negyedét foglalkoztatják minimálbéren vagy az alatti fizetésért – ami önmagában jóval alacsonyabb mértékű a sajtó által közölt s a kormány által egyszer sem korrigált másfél-két milliós létszámnál, vagyis a közel 50 százalékos aránynál.
A minimálbéresek száma valószínűleg az APEH által közöltnél is alacsonyabb. Minimálbéren foglalkoztatottaknak ugyanis csak azokat a magánszemélyeket lehet tekinteni, akik a minimálbér után fizetnek minden hónapban szja-előleget, illetve járulékot – erre vonatkozó adat azonban nem áll rendelkezésünkre. Minderre maga a hivatal is felhívta figyelmünket, jelezve, hogy a minimálbérrel, illetve az annál alacsonyabb fizetéssel rendelkezők között sokan lehetnek olyanok, akik csak részmunkaidőben, teljesítménybérért, idényszerűen vagy nem az év teljes egészében dolgoznak. Mindez nem kétséges, hiszen egy, az Országos Nyugdíj-folyósítási Igazgatóság által elkészített kimutatás alapján kijelenthető, hogy a munkavállalók alig 70-71 százaléka dolgozza végig megszakítás nélkül az adott évet. Sőt, amennyiben hosszabb időtávot nézünk, például az igazgatóság által vizsgált 2001– 2005 közötti időszakot, látható, hogy az öt évet a foglalkoztatottak alig 35 százaléka dolgozta végig.
Mindamellett, hogy a kormány a potyautas-hisztéria érdekében idehaza lényegében hasraütés-
szerű számokat közölt, a nemzetközi intézményeknek a valóságot jobban tükröző adatokat továbbít. Az unió statisztikai hivatala, az Eurostat által közölt minimálbér-kimutatás szerint – amit hazai közlések alapján állított össze – a hazánkban foglalkoztatottak mindössze 8 százalékát jelentették be minimálbérre. Vagyis amenynyiben az APEH által megadott 3,844 millió munkavállalót veszszük alapul, kijelenthető, hogy a minimálbéresek létszáma alig 300-310 ezer fő.
Ez viszont újabb kérdéseket vet fel, hiszen a kormány által bevezetett elvárt minimumadót az APEH tájékoztatása szerint a versenyszférában működő cégek 132 ezer személy után fizették meg tavaly. A minimálbér kétszeresének megfelelő járulékalap után fizetők létszámáról összeállított tavalyi APEH-adatok a munkaviszonyban álló, teljes munkaidős, egész hónapban foglalkoztatott és nem a közszférában alkalmazásban álló személyekről készült, vagyis Veres János pénzügyminiszter ez év eleji közlése, miszerint mintegy 200 ezren fizették be a minimálbér kétszeresét kitevő járulékot, helytálló lehet. Ez azonban felveti azt a kérdést, hogy vajon Magyarországon csak mintegy 100 ezer embert jelentenek be kényszerből minimálbérre, vagy az ellenőrzéstől való félelem minden piaci racionalitást felülír. Könyvelők beszámolói szerint valószínűleg az utóbbi feltételezés állhatja meg a helyét, hiszen mint mondták, ha az adóhivatal kivonul a céghez, nem nagyon távozik úgy, hogy valamilyen büntetni való hibát ne találjon a kimutatásokban.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.