Ez nem kormányátalakítás, hanem a kabinet szerkezete változik – hangsúlyozta Daróczi Dávid kormányszóvivő tegnapi sajtótájékoztatóján. Hozzáfűzte, nem Takács Albert személyével volt probléma, de a miniszterelnök szeretné megerősíteni az Igazságügyi és Rendészeti Minisztérium (IRM) munkáját, pozícióját. Kormány közeli források szerint viszont a váltás oka az utóbbi hetekben elszaporodott támadások, például a Molotov-koktélos akciók MSZP-s parlamenti képviselők ellen, illetve a Magyar Gárdával szembeni tehetetlenség volt.
Daróczi közölte: Takács nem kap újabb kormányzati szerepet. Draskovics tárca nélküli miniszteri posztja megszűnik, ezzel párhuzamosan átalakítják a Miniszterelnöki Hivatal munkarendjét, így felügyeli ezek után az igazgatási és a társadalmi kapcsolatokat. A kormánykabinet titkársága közvetlenül a miniszterelnök felügyelete alá kerül, vagyis ez a politikai irányítást és a stratégiai feladatokat érinti. Draskovics hatáskörei ugyanakkor a MeH-nél maradnak, vagyis Kiss Péter kancelláriaminiszter pozícióját erősítik.
*
Erre vonatkozó felvetésünkre a szóvivő érdemben nem reagált. Lapunk azon kérdésére, miszerint Draskovics a balliberális kormányok mindenhez értő jolly jokere, Daróczi azt állította: az IRM új vezetőjének szakmai felkészültségét eddig soha senki nem kérdőjelezte meg.
Miközben Draskovics személyében a miniszterelnök a szocialisták egyik régi bizalmi emberét helyezi kulcspozícióba, Gyurcsány Ferenc az MSZP tegnap délutáni informális frakcióülésén az „új baloldali politika” tartalmáról beszélt. Az MTI értesülése szerint az évadnyitó frakcióülésen meghirdetett új politika alapját a kormányfő a munkahelyteremtésben, a műveltségben és a tulajdonban határozta meg. Konkrét intézkedéseket Gyurcsány nem említett, azokról a hétfői parlamenti ülésen fog beszélni – mondták az MTI-nek név nélkül nyilatkozó résztvevők.
A „tudás” védettséget jelent? Draskovics Tibor valamilyen oknál fogva Gyurcsány Ferencnél mindig fontos pozíciót tölt be, valamit tudhat a miniszterelnökről, ami miatt nem kerülhet ki a kormányból – fogalmazott Navracsics Tibor. Hangsúlyozta, a második Gyurcsány-kormány megalakulása óta ez már a hatodik hulláma a személyi változásoknak, ami azt is jelzi, hogy a miniszterelnöknek valójában nincs koncepciója a kormányzati politikáról. A Fidesz frakcióvezetője arra is kitért, hogy Draskovicsról tudható, neve időnként felmerül az olajaktákban, újsághírek pedig a Zwack-ügyben és a Q8-benzinkutak kapcsán említik a nevét. Horn Gábor, az SZDSZ ügyvivője személyes megjegyzésként közölte: számára érdekes Draskovics története a magyar kormányban, de ez nem rájuk tartozik. – Az MDF sajnálja Takács Albert távozását, az exminiszter szakértelmére szüksége lenne Magyarországnak – hangsúlyozta Dávid Ibolya elnök, aki úgy látja, hiba volt a belügyi és az igazságügyi tárca összevonása, aminek a következménye, hogy 22 hónap alatt a harmadik miniszter kezdi meg működését az IRM élén.
Rég nem volt ilyen sikeres felvételi
