Egy (rém)álom vége

2008. 08. 01. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Vége! – gondolhatta az ősz szakállú, szemüveges férfi, amikor hétfőn az esti órákban a kommandósok nekiszegezték a kérdést: Ön Radovan Karadzsics? A Dragan Dabics álnéven élő idős ember egy pillanatig sem tagadott. Az ő meséje már régen véget ért. Az évek s a bűnök azért jó adag cinizmussal vértezhették fel, és minden bizonnyal csak nevetett azon, amikor időről időre az elfogásáról, görögországi, moszkvai vagy belorusz bujdosásáról regélt a világsajtó. Ha igaz, még csak nem is szülőhelyén, Montenegróban vagy Boszniában bujdosott, hanem Belgrádban. Előjött belőle a pszichiáter, és gyógyított, rendezvényekre járt, úgy-ahogy, de élte az életét. Több mint egy évtizednyi bujdosása alatt minden bizonnyal tisztában volt vele, hogy elfogása a politikai helyzet alakulásától függ. Akit most hangzatosan Európa Oszama bin Ladenének neveznek, jó ideje nem volt más, mint alku tárgya. Tudta ő ezt, de a játszmát végig akarta játszani. Talán mert hitt az elveiben, talán azért, mert közben rájött, hogy igazából végig csak egy báb volt mások kezében. Ő nem kijátszotta azt a bizonyos nacionalista kártyát, hanem hitt is benne. Mégpedig fanatikusan. Költő volt, aki, higgyük el, szerette a hazáját. Csak rosszul. Nagyon rosszul, s tanult emberként erre az elmúlt évtizedben már akár rá is jöhetett.
Megérdemli a bűnhődést, de kár lenne minden rosszért egy embert kárhoztatni. Őt egy kor, egy hangulat termelte ki, dobta fel, majd egy másik ejtette. Szimbólum volt, egy rossz kor szimbóluma. Nem volt ő sokkal rosszabb azoknál, akik majd ítéletet mondanak felette. Azért ne felejtsük el, hogy a kilencvenes évek elején a mai européerek is egy tábortűznél ültek vele a boszniai harcmezőn. Karadzsics számára az lehet a legrosszabb, hogy nem a boszniai muzulmánok tartóztatták le, akiket ki akart irtani, s nem is a nyugatiak, akik gyűlik őt, hanem a még nacionalista, de már demokraták által vezetett Szerbia. Amikor azonban majd Hágába küldik, akkor egy pillanatra el kell gondolkodnia mindenkinek, mennyi része van abban, hogy Szerbia ide jutott. S a nemzetközi közösség is magába nézhet, és elmorfondírozhat azon, hogy miért nem tett már régen pontot erre az őrült történetre. Miért hagyta futni Karadzsicsot és Mladicsot, akiknek a kezéhez vitathatatlanul vér tapad? Mi volt az az érdek, ami az elszámoltatást folyamatosan fölülírta? Ezek a tények igencsak beárnyékolják az emberiesség elleni bűntettekért felelős Karadzsics elfogását. Mint ahogy majd az ítéletet is az, hogy Hága is csak a pillanatnyi érdekektől vezérelve, szelektíven osztja az éveket.
Szerbia azonban tombol, örül. Legalábbis a többség, hiszen az ország új irányba fordult. Igazából a legutóbbi elnökválasztás volt a fordulópont. Ekkor már tudni lehetet, hogy a Nagy-Szerbia álmával fémjelzett korszaknak vége. Az azóta felnőtt új generáció a háború helyett az életet választotta, és ha nem is a legjobb szívvel, de Európa irányába indult. A csevapcsicsa, a bor és a tűz mellé hagyva a költők, a hazafias dalok világát, a mámort követő géppuskaropogásból azonban már nem kér. Kevesebb ideológiára és jobb életre vágyik. Mint a majd másfél évtizedes vargabetű előtt. Ez a hangulat érlelte meg azt az alkut, amelyet a hatalom kötött most a világgal. A sors fintora, hogy azok küldik most belügyminiszterként Karadzsicsot Hágába, akik a csúcsra segítették. Az üzlet, az érvényesülés most ezt kívánja. S ha már be kell áldozni az idolt, akkor jobb, most, a kormányzás elején megtenni.
Az ősz szakállú Nérót ez már aligha érdekli. Tudja, az idő lejárt, s mosolyog az egészen…

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.