Hazaváltó honatyák

Munkatársunktól
2008. 08. 03. 19:24
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nem lehet elvitatni a bevándorlóktól, majd az ő gyermekeiktől a jogot, hogy új hazájukat úgy szeressék, mint őseik földjét, mégis kevesen tudnak fekete bőrrel bejutni egy-egy nyugati ország törvényhozásába. Az individualizmusra épülő Egyesült Államok eddigi 232 éve alatt 123 néger jutott be ilyen-olyan módon a kongresszusba. A felsőházban a polgárjog elnyerése, azaz a hatvanas évek vége óta összesen három színes bőrű szenátor szolgált, manapság is van egy: Barack Obama, Illinois állam demokratáinak képviseletében. Ő annyiban különleges, hogy míg édesanyja fehér, édesapja kenyai, ráadásul napjainkban épp az amerikai elnökségért harcol, sokak szerint eséllyel.
Franciaország épp manapság éli történelmének egyik legnagyobb szabású átalakulását, Nicolas Sarkozy annyiban is szakított a hagyományokkal, hogy három kisebbségi származású minisztere is van. Rachida Dati az igazságügyi tárcát vezeti, miközben anyja algériai származású, analfabéta háziasszony volt, apja pedig egy marokkói építőmunkás. Rama Yade az emberi jogokért felelős a külügyminisztériumban, Fadela Amara pedig a városi politikát irányítja, különös tekintettel a leszakadó külvárosokra, ahol számos arab származású francia él. Innen jött ő is, s lett az érdekvédőből miniszter. Fontos megjegyezni, hogy Franciaországban igen magas az afrikai származásúak aránya európai szinten, ám összességében ez is kevesebb, mint a lakosság nyolc százaléka. A problémát az jelenti, hogy egyes európai jogrendszerek a világháborús tapasztalatok következtében átpolitizálják a kisebbségügyet. Franciaországban például alkotmányosan nincsenek elismert kisebbségek, csak franciák. Németországban ugyanakkor népszámlálást tilos tartani, épp amiatt, nehogy számba vegyék a lakosság etnikai jellemzőit.
Olaszországban idén történt meg először, hogy egy fekete képviselő is tagja volt a római törvényhozásnak. Jean-Léonard Touadi kongói származású, Róma városának alpolgármestere, s főként biztonsági ügyekkel foglalkozik. Azt pedig kifejezetten elutasítja, hogy fekete bőrszíne miatt bármi módon a bevándorlók ügyvédjeként nézzenek rá.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.