Bulgáriával szemben 500 millió euró összegű uniós alapok befagyasztásáról döntött az Európai Bizottság, amely a román törvényhozást is bírálta. Az Európai Bizottság tegnapi jelentésében ítélte el Bulgáriát, amiért az nem ért el eredményt a korrupció elleni küzdelemben. Úgy döntött, hogy a Szófiának szánt félmilliárd euró összegű európai alapot befagyasztja. Jobban mondva a befagyasztást immár hivatalossá teszi, mert azt a bolgár kormány eddig sem kapta meg, közölte Johannes Laitenberger, Barroso bizottsági elnök szóvivője. Mint hozzátette, mihelyt Szófia teljesíti a szükséges feltételeket, a bizottság felülvizsgálja döntését. A szóban forgó összeg része a bolgár előcsatlakozási alapoknak. A balkáni ország 2007. január 1-jével lett az Európai Unió tagja, és ezen alapok lehívására még mindig joga van. A befagyasztás nem érinti a strukturális alapokat, amelyek első részét Bulgária hamarosan megkapja, de az Európai Bizottság a jövőben ezen alapok kezelését, illetve irányítását is figyelemmel kíséri.
A bizottsági jelentésben az olvasható, hogy a bolgár igazságszolgáltatási rendszer és a törvények végrehajtási struktúrájának reformja szükséges, és az hosszú ideje késedelmet szenved. Mindennek ellenére, teszi hozzá a jelentés, Bulgária az elmúlt fél évben a jó irányban haladt, nevezetesen a belügyminisztérium reformjával.
Az Európai Bizottság szoros figyelemmel kíséri belépése óta Bulgáriát az alapok kezelése, az igazságügyi rendszer, az élelmiszer-biztonság és a légi közlekedés biztonsága terén.
Joseph Daul, az Európai Parlamentben az Európai Néppárt és az Európai Demokraták frakcióvezetőjének elnöke a bizottság jelentését úgy kommentálta, hogy az riasztó mind Bulgáriára, mind pedig az uniós tagországokra nézve, és kételyét fejezte ki azt illetően, hogy Bulgária ilyen körülmények között csatlakozhat a schengeni határegyezményhez és az euróövezethez. Ugyanakkor „üdvözölte” azt, hogy a bizottság Románia tekintetében nem alkalmazott büntetőintézkedéseket.
Az Európai Bizottság jelentése kiemeli, hogy Bukarestnek többet kell tennie az igazságügyi reformok és a korrupció elleni küzdelem terén. Bírálja a román parlamentet, amiért az meggátolta hivatalukban lévő miniszterek – egyben parlamenti képviselők – ellen folyó vizsgálatokat.
Autósok ragadtak egy kompon Mohácsnál - videó