Megbüntetik Szófiát a korrupció miatt

2008. 08. 03. 19:24
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Bulgáriával szemben 500 millió euró összegű uniós alapok befagyasztásáról döntött az Európai Bizottság, amely a román törvényhozást is bírálta. Az Európai Bizottság tegnapi jelentésében ítélte el Bulgáriát, amiért az nem ért el eredményt a korrupció elleni küzdelemben. Úgy döntött, hogy a Szófiának szánt félmilliárd euró összegű európai alapot befagyasztja. Jobban mondva a befagyasztást immár hivatalossá teszi, mert azt a bolgár kormány eddig sem kapta meg, közölte Johannes Laitenberger, Barroso bizottsági elnök szóvivője. Mint hozzátette, mihelyt Szófia teljesíti a szükséges feltételeket, a bizottság felülvizsgálja döntését. A szóban forgó összeg része a bolgár előcsatlakozási alapoknak. A balkáni ország 2007. január 1-jével lett az Európai Unió tagja, és ezen alapok lehívására még mindig joga van. A befagyasztás nem érinti a strukturális alapokat, amelyek első részét Bulgária hamarosan megkapja, de az Európai Bizottság a jövőben ezen alapok kezelését, illetve irányítását is figyelemmel kíséri.
A bizottsági jelentésben az olvasható, hogy a bolgár igazságszolgáltatási rendszer és a törvények végrehajtási struktúrájának reformja szükséges, és az hosszú ideje késedelmet szenved. Mindennek ellenére, teszi hozzá a jelentés, Bulgária az elmúlt fél évben a jó irányban haladt, nevezetesen a belügyminisztérium reformjával.
Az Európai Bizottság szoros figyelemmel kíséri belépése óta Bulgáriát az alapok kezelése, az igazságügyi rendszer, az élelmiszer-biztonság és a légi közlekedés biztonsága terén.
Joseph Daul, az Európai Parlamentben az Európai Néppárt és az Európai Demokraták frakcióvezetőjének elnöke a bizottság jelentését úgy kommentálta, hogy az riasztó mind Bulgáriára, mind pedig az uniós tagországokra nézve, és kételyét fejezte ki azt illetően, hogy Bulgária ilyen körülmények között csatlakozhat a schengeni határegyezményhez és az euróövezethez. Ugyanakkor „üdvözölte” azt, hogy a bizottság Románia tekintetében nem alkalmazott büntetőintézkedéseket.
Az Európai Bizottság jelentése kiemeli, hogy Bukarestnek többet kell tennie az igazságügyi reformok és a korrupció elleni küzdelem terén. Bírálja a román parlamentet, amiért az meggátolta hivatalukban lévő miniszterek – egyben parlamenti képviselők – ellen folyó vizsgálatokat.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.