Nadal és Gyementyjeva diadala

T E N I S Z

Munkatársunktól
2008. 08. 28. 7:32
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A kínaiak adaptációs érzéke egyszerűen fantasztikus, s ennek bizonyítására kevés jobb példa akad, mint ami az olimpiai teniszküzdelmeken történt. No nem a pályán, hanem a nézőtéren. Az első napokban a helyi szurkolók azt sem tudtak, hogy eszik-e vagy isszák a sportágat, fogalmuk sem volt a szabályokról, akkor hördültek fel, amikor nem kellett volna, akkor örültek, amikor az még korai volt, zajongtak és jöttek-mentek a labdamenetek közben is. Szávay Ágnes első fordulóbeli kiesése kapcsán utalt ezekre a zavaró külső körülményekre, bár azt a drukkerek javára lehet írni, hogy biztatásukkal „beütöttek” néhány pontot a kínai Cseng Csie helyett is, a hangulatra tehát nem lehetett panasz.
Eltelt egy hét, a néha eső áztatta küzdelmek a végükhöz értek, s csodák csodájára a kínaiak megtanulták a szabályokat, a döntőkön mutatott viselkedésük pedig a legkényesebb wimbledoni etikettnek is megfelelt. Nem volt mászkálás szett közben, nem volt bekiabálás, nem volt reakció, amikor még csak az első szerva ment a hálóba, minden a helyére került. Maguk a kínaiak is, mármint a pályán, hiszen női párosban Cseng Csie és Jen Ce révén bronzérmet szereztek, női egyesben pedig Na Li (aki kiverte Sydney olimpiai bajnokát, Venus Williamset!) negyedik lett.
Ennek a számnak a dobogóját teljesen kisajátították az oroszok: Gyementyjeva lett az arany-, Szafina az ezüst-, Zvonarjeva pedig a bronzérmes. Ami a döntőt illeti, a több mint két és fél órás öldöklő és néha igen látványos küzdelmet hozott. Szafina kezdett jobban, s könnyedén megnyerte az első játszmát 6:3-ra, a másodikban viszont Gyementyjeva több mint egyórás szívós munkával, 7:5-tel egyenlített. Kezdődött minden elölről, ráadásul az izgalmakat fokozandó, rendre elnyertek a felek egymás adogatásait. Aztán Gyementyjeva 5:3-as vezetésénél szinte véletlenszerűen hozta a sajátját, s már ünnepelhetett is.
A férfiaknál Rafael Nadal diadalmaskodott egyesben. A spanyol fenomén jellemzően bő tíz perccel hamarabb végzett a chilei Fernando Gonzalezzel, mint ameddig a női finálé tartott, pedig az csak két nyert szettre ment, nem háromra. Elemezhetjük napestig a 6:3, 7:6 (7-2), 6:3-as meccs adatait, a lényeg, hogy Nadal végérvényesen megtanult játszani minden talajtípuson, s mostani kemény pályás teljesítménye a US Open előtt nem sok jót ígér a riválisoknak.
A közönség Pekingben „zabálta” Rafaelt, hatalmas ováció fogadta tízezer torokból, amikor Juan Antonio Samaranch, a NOB volt elnöke a nyakába akasztotta az aranyérmet. A bronzot a szerb Djokovics kapta, a negyedik hely pedig annak az amerikai James Blake-nek jutott, aki kiverte Roger Federert. A svájci klasszis párosban viszont örvendhetett Stanislas Wawrinka oldalán, de annak bizonyosan nem fog örülni, amit mától láthat majd az egyes világranglistán: 1. Rafael Nadal. 2005. február 4. óta Federer uralta a férfiteniszt, de a pekingi események is mutatták, új király született.
S ezt már a lelkes kínai szurkolók is megértették.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.