Még az egyébként sikeresnek mondható cégek körében is tetten érhető a Közép-Magyar-
ország régió kiemelkedő gazdasági szerepe – derül ki a Coface Hungary és a Világgazdaság első ízben elkészített Dinamikus középvállalatok (magyar klasszisok) elnevezésű elemzéséből.
Bár az elemzésbe csak a régiók leggyorsabban növekvő középvállalatai kerültek bele, azok között mégis óriási az eltérés. A leggyorsabban fejlődő cégek Közép-Magyarországon találhatók, de az már meglepő, hogy a régió legjobban teljesítő húsz cége közül a legkisebb ütemben fejlődő vállalkozás is nagyobb dinamikával növekedik, mint a leggyorsabb ütemben gyarapodó dél-dunántúli vagy dél-alföldi vállalkozás. Jól látszik, hogy vidéken nagyobb a növekedés szórása is. Kimondható, hogy a gazdaságföldrajzi eltérések még a legjobb cégek esetében is éreztetik a hatásukat. Vagyis a legfejlettebb régiók nagy ütemben fejlődő cégeivel a kisebb potenciállal bíró térségek gyakorlatilag semmilyen területen sem vetekedhetnek. A lemaradás minden téren tetten érhető. A hét EU-régió elemzése során kitűnt, hogy a dinamikus középvállalatok elhelyezkedésében Budapest mellett öt megye túlsúlya jellemzi az országot. Vagyis a fejlődő cégek elsősorban a fővárosból, valamint Győr-Moson-Sopron, Borsod-Abaúj-Zemplén, Baranya, Fejér és Bács-Kiskun megyéből kerülnek ki.
Géresi József, az Ipartestületek Országos Szövetségének alelnöke elmondta: csak olyan régiókban képzelhető el nagyobb ütemű fejlődés, ahol külföldi nagyvállalat megtelepszik, s a környező kis- és közepes vállalkozásokat is bevonja a termelésébe. Ám a regionális különbségek okai nemcsak a multik számában, hanem azok háttériparhoz való viszonyában is megmutatkozik. – Régebben a hazánkba érkező nagyvállalatok a környező régiókban keresték a beszállítóikat, gyakran már a megtelepülésük előtt feltérképezték a szóba jöhető kis- és közepes vállalkozásokat. Ám mára megváltozott a helyzet, s a multik magukkal hozzák a háttériparukat is, kevesebb lehetőséget teremtve a magyar cégeknek – közölte Géresi. Példaként a Nyíregyházára települő Elektroluxot említette, amely műanyag alkatrészeket gyártó háttéripart is hozott magával. Mivel a 90-es években főleg a Közép-Magyarország és a Nyugat-Dunántúl régiókba települtek a nagy cégek, ezek előnye a mai napig megmaradt.
Hivatalos: hamarosan életbe lép a harmadfokú hőségriasztás
