Óriási különbségek

Csécsi László
2008. 08. 28. 7:32
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Még az egyébként sikeresnek mondható cégek körében is tetten érhető a Közép-Magyar-
ország régió kiemelkedő gazdasági szerepe – derül ki a Coface Hungary és a Világgazdaság első ízben elkészített Dinamikus középvállalatok (magyar klasszisok) elnevezésű elemzéséből.
Bár az elemzésbe csak a régiók leggyorsabban növekvő középvállalatai kerültek bele, azok között mégis óriási az eltérés. A leggyorsabban fejlődő cégek Közép-Magyarországon találhatók, de az már meglepő, hogy a régió legjobban teljesítő húsz cége közül a legkisebb ütemben fejlődő vállalkozás is nagyobb dinamikával növekedik, mint a leggyorsabb ütemben gyarapodó dél-dunántúli vagy dél-alföldi vállalkozás. Jól látszik, hogy vidéken nagyobb a növekedés szórása is. Kimondható, hogy a gazdaságföldrajzi eltérések még a legjobb cégek esetében is éreztetik a hatásukat. Vagyis a legfejlettebb régiók nagy ütemben fejlődő cégeivel a kisebb potenciállal bíró térségek gyakorlatilag semmilyen területen sem vetekedhetnek. A lemaradás minden téren tetten érhető. A hét EU-régió elemzése során kitűnt, hogy a dinamikus középvállalatok elhelyezkedésében Budapest mellett öt megye túlsúlya jellemzi az országot. Vagyis a fejlődő cégek elsősorban a fővárosból, valamint Győr-Moson-Sopron, Borsod-Abaúj-Zemplén, Baranya, Fejér és Bács-Kiskun megyéből kerülnek ki.
Géresi József, az Ipartestületek Országos Szövetségének alelnöke elmondta: csak olyan régiókban képzelhető el nagyobb ütemű fejlődés, ahol külföldi nagyvállalat megtelepszik, s a környező kis- és közepes vállalkozásokat is bevonja a termelésébe. Ám a regionális különbségek okai nemcsak a multik számában, hanem azok háttériparhoz való viszonyában is megmutatkozik. – Régebben a hazánkba érkező nagyvállalatok a környező régiókban keresték a beszállítóikat, gyakran már a megtelepülésük előtt feltérképezték a szóba jöhető kis- és közepes vállalkozásokat. Ám mára megváltozott a helyzet, s a multik magukkal hozzák a háttériparukat is, kevesebb lehetőséget teremtve a magyar cégeknek – közölte Géresi. Példaként a Nyíregyházára települő Elektroluxot említette, amely műanyag alkatrészeket gyártó háttéripart is hozott magával. Mivel a 90-es években főleg a Közép-Magyarország és a Nyugat-Dunántúl régiókba települtek a nagy cégek, ezek előnye a mai napig megmaradt.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.