Hunvald Györgyöt bűnszervezetben elkövetett bűncselekményekkel gyanúsítják, a gyanú szerint a kerületvezető másokkal együtt 970 millió forintos kárt okozott a városrésznek. Fazekas Géza, a Központi Nyomozó Főügyészség szóvivője elmondta, az eljáró bíró úgy ítélte meg: megalapozott a gyanú, hogy Hunvald György hétrendbeli csalást követett el és további kétrendbeli csalást kísérelt meg. A bíróság szerint Hunvald György tudott arról, hogy több kerületi ingatlant előre egyeztetett módon becsültek fel, valamint tudomása volt arról is, hogy ezeket az épületeket külföldi befektetők a becsültnél lényegesen magasabb áron akarják megvenni.
A polgármester mindezek tudatában szándékosan segítséget nyújtott a VII. kerületi önkormányzat gazdasági bizottsága elnökének, Gál Györgynek, és egyeztetve vele, valamint az ügyben érintett vállalkozókkal, 2003-ban és 2004-ben szándékos bűncselekményeket követett el az önkormányzat sérelmére – közölte az ügyészség.
Az erzsébetvárosi ingatlanügyben eddig összesen 14 önkormányzati lakóház értékesítésével kapcsolatban történtek gyanúsítások. A nyomozás eddigi adatai szerint az említett 970 millió forint kár mellett további 1,6 milliárd forint kár okozását kísérelték meg. Eddig öszszesen tizenkét embert hallgattak ki gyanúsítottként, közülük nyolc szabadlábon védekezik.
*
Gál György, a VII. kerületi szabad demokrata frakcióvezető, valamint Kardos Péter, az önkormányzat pénzügyi bizottságának elnöke és az ügyletekben közreműködő értékbecslő jelenleg is előzetes letartóztatásban van. A nyomozás adatai szerint a polgármester tudott a kerületi ingatlanok értékbecslésének előre egyeztetett módjáról, valamint a tőkével rendelkező – és a piacon elérhető reális, a becsültnél lényegesen magasabb vételár megfizetésére hajlandó – külföldi befektetők vételi szándékáról. Nagy György – szabadlábon levő gyanúsított – strómanokkal alapított cégein keresztül, valamint az ügyletekbe bevont offshore cégek közvetítésével vásárolt meg több kerületi ingatlant. Fazekas Géza főügyészségi szóvivő hangsúlyozta: Hunvald György igyekezett meggátolni, lassítani a nyomozás menetét, és félő volt, hogy fontos dokumentumokat tüntet el, illetve befolyásolja a tanúkat vagy a kerületi képviselőket,
összebeszél velük. A szóvivő ATV Egyenes beszéd című műsorában szerda este elmondta, a főügyészségnek vannak adatai arról, hogy részben meg is történt az összebeszélés, sőt Fazekas kérdésre elismerte, hogy az ügyészség befolyásolására is tettek kísérletet. Amikor a riporter rákérdezett, hogy ezt Hunvald György tette-e, a válasz igen volt.
A polgármester az ítélet kihirdetése után is optimista maradt. Úgy fogalmazott: mivel ártatlan, biztos hamarosan távozhat az előzetesből. Emellett továbbra sem akar lemondani MSZP-párttagságáról, polgármesteri, illetve a Fővárosi Közgyűlésben betöltött posztjáról. Az MSZP fővárosi elnöksége ugyanis azt kérte Hunvaldtól, hogy mondjon le utóbbi megbízatásáról, s amíg tisztázódik ügye, függessze fel párttagságát is. Burány Sándor, az MSZP fővárosi vezetője azonban a Népszabadságnak már úgy fogalmazott: a döntés a polgármester kezében van, mint mondta, „mi nem hívhatjuk vissza”. Hozzátette: nem ítélkeznek Hunvald fölött.
– Arra kérjük ezért Gyurcsány Ferenc miniszterelnököt, hogy vállalja a felelősséget a koalíciós területi képviselők ügyletei miatt, és járjon közbe az erzsébetvárosi önkormányzat feloszlatása érdekében – hangsúlyozta Herényi Károly, az MDF frakcióvezetője és Simon Péter kerületi frakcióvezető közös közleményében. Az MDF szerint csak az az alkotmányos eszköz maradt, hogy az Országgyűlés mondja ki az erzsébetvárosi képviselő-testület feloszlatását.