Kissomlyó Szent Miklós-temploma

R E J T Ő Z K Ö D Ő M A G Y A R O R S Z Á G

Ludwig Emil
2009. 08. 31. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Fotó: Tóth Tibor„ title=”Fotó: Tóth Tibor„ hspace=”4„ width=”240„ height=”360„ align=”left„ />A Vas megye veszprémi határán található Kissomlyó kétszázötven lakosú falucska a 8-as és a 84-es számú főút csomópontjának közelében. A Kemeneshát keleti lankáin fekszik, az észak felé a Ság hegy csonka bazaltorma, keletnek tekintve a Somló tekintélyes szőlőhegye uralta tájon. Áthalad Kissomlyón az országos kéktúra gyalogútja, a község felhagyott bazaltkőbányájának tátongó krátere lenyűgöző látvány, félórás sétára tőle Borgáta 47 fokos vizű, nyugalmas gyógyfürdője, és a környéken szépen termő szőlőskertek, tüzes borok kínálnak tartalmas programokat. Figyelemre méltók a vidék irodalmi hagyományai: Kissomlyó szomszéd falujában, Dukán született és lakott, a temetőjében nyugszik első igazi költőnőnk, Dukai Takách Judit (1795–1836. Unokanővére, Dukai Takács Zsuzsanna volt Berzsenyi Dániel felesége, a sógor poéta a Kissomlyó túloldalán lévő Hetyén született 1776-ban, és ott töltötte a gyermekkorát. Egyházashetye mai kiválósága a faluban élő és gazdálkodó kitűnő író, Ambrus Lajos, lapunk munkatársa.
Kissomlyó neve egy birtokper kapcsán szerepel először írásban 1319-ben Sumulóként; az 1329-ben Hegchesumlia formában előforduló falunév előtagja az említett 220 méter magas bazalthegyecskére utal. Az 1468-ban említett Kys-Somlyo alak már a 431 méteres Somlótól különbözteti meg. Plébániája 1548-ban, majd 1590-ben tűnik fel írásban. Az 1698. esztendei egyház-látogatási jegyzőkönyv a török hódoltság utáni állapotát festi le: „Tiszta magyar plébánia, kegyurai a nemesi közösség, észak felé a falun kívül áll a templom Szent Miklós tiszteletére, kelet felé fordítva, mellette kiterjedt temető. Méreteire nézve nagy, maga a templom jelesen és tágasan megépítve, az idő vasfoga megrágta, pusztulóban van, alig tartható fenn, a falai az esőnek ki vannak téve.” Az épületet 1732-ig az evangélikusok használták, akkor viszszavette tőlük a katolikus egyház. 1758-ban Hetye fiókegyháza lett.
C. Harrach Erzsébet a Vas megye műemlékeit bemutató, 1983-ban megjelent könyvében így mutatja be Kissomlyó régi egyházát: „A temetőkertben álló templom részletformái barokk koriak, alaprajza középkori. Egyhajós, a nyolcszög három oldalával zárul a szentélye, déli oldalán sekrestye, nyugati oldalán torony, aljában a bejárattal. A déli oldalán három félköríves záródású ablak található, és ugyanilyen alakú és méretű a délkeleti szentélyfalon is. A templom fiókos dongaboltozattal fedett.”
A műemlék épület átvizsgálásakor levert vakolatréteg alól előkerült a déli kapuzat, két román kori és egy gótikus stílusú ablak. A talajszint lesüllyesztése után megállapíthatóvá vált, hogy a hajó egyik fele tisztán román kori, a másik, gótikus szakasza a korábbi fal lebontása után készült keleti irányban, egy időben a szentéllyel. Ez utóbbi, szélesebb szakasz a XV. vagy a XVI. századra datálható, csúcsíves boltozatra utaló szakaszok és külső támpillérek nyomaival. A habarcsrétegek alól sok faragott kő került napvilágra – írja C. Harrach –, továbbá 1669–1701-es, valamint 1710-es évszámú feliratok. E renoválásokat követően, a XVIII. század végétől történtek nagyobb szabású építkezések: 1789-ben erős tornyot emeltek a templom nyugati oldalára, a karzat alá nyíló átjáróval, kétfelől „kódisülésekkel”. 1834-ben a kazettás famennyezetet váltották ki a dongaboltozattal. Az oltár, a képek és berendezési tárgyak XIX. századiak.
Az idézett munkában közölt alaprajz az 1974. évi felméréskor készült, a templom fotója az akkori állapotot örökítette meg. A felvételen jól látható a templom tornyának és hajójának déli oldala. Azóta valóságos hársfaerdő nőtt a templom köré a temetőkertben, benne rejtőzködik a Szent Miklós-templom – alig láthatóan és szinte lefényképezhetetlenül.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.