A béreken spórolnak a cégek

Miközben Európában nem emelkedtek, sőt az euróövezetben még csökkentek is az árak, addig hazánkban már öt százalékkal többet kell fizetnünk mindenért. Az adóemelések miatt nálunk a legmagasabb az infláció a 27 tagország közül, ráadásul a keresetek is jóval kevesebbet érnek, mint tavaly.

2009. 09. 27. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Ördögi kör alakult ki az idén a gazdaságban: az áfaemelések terhét a gyártók a nagyon gyér lakossági kereslet miatt nem képesek érvényesíteni eladási áraikban, ezért jobb híján a béreken spórolnak, ami viszont tovább mérsékli az elkölthető jövedelmeket. Az adóemelések így az Európai Unió legutolsó helyére húzták Magyarországot az infláció és a foglalkoztatottság szempontjából. Az Eurostat legfrissebb adatai szerint miközben az EU 27 tagállamában átlagosan 0,6 százalékos volt a drágulás, vagyis lényegében nem emelkedtek az árak, az euróövezetben pedig árcsökkenés volt, addig hazánkban öt százalékkal nőtt az infláció, s az utolsó helyre zuhantunk vissza az uniós ranglistán. Az uniótól eltérő gazdasági pályát mutatja, hogy a megszorítások következtében a magyar cégek kénytelenek további bércsökkentésekkel, illetve leépítésekkel válaszolni a profitjuk zuhanására: a Központi Statisztikai Hivatal tegnap közölt adatai szerint a nettó bérek 2,1 százalékkal estek vissza az első fél évben. A legalább ötfős vállalkozásoknál és a költségvetési intézményeknél foglalkoztatottak száma 114 ezer fővel csökkent, a munkahelyvesztés zöme az időszak utolsó hónapjaiban, a Bajnai-kormány időszakában következett be. A nagyobb mérvű csökkenést a közmunkások számának átmeneti növelésével sikerült elkerülni, a foglalkoztatási alapok kifulladásával azonban tovább nő a munkanélküliek száma az előttünk álló hónapokban.
*
Az elbocsátások következtében a családok tényleges jövedelme hozzávetőlegesen hat százalékkal csökkent az első fél évben, a fizikai dolgozók esetében a zuhanás mértéke meghaladta a kilenc százalékot. Körükben a nettó átlagbér már csak 90 ezer forint, a szellemi foglalkozásúaknál pedig 122 ezer forint. Nemzetközi összehasonlításban is rendkívül rossz a hazai jövedelmek helyzete: az UBS svájci bankcsoport augusztusi elemzése szerint a budapesti nettó bérek azonos szinten vannak a sanghajival, s jócskán elmaradnak a pozsonyitól, a varsóitól, a prágaitól, de még a bukarestitől is.
A magyar fővárosban egy óra munkával nettóban kevesebbet keresnek az emberek, mint Bukarestben, Isztambulban, Limában vagy Bogotában.

Nincs fordulat az építőiparban.
Az építőipari termelés a júniusi minimális emelkedés után júliusban 5,1 százalékkal csökkent 2008 azonos időszakához képest – közölte a Központi Statisztikai Hivatal. Az év első hét hónapjában a termelés 2,4 százalékkal volt kisebb az egy évvel korábbinál, s júliusban 12,2 százalékkal maradt el a júniusitól.
Az épületeken végzett munka csaknem egynegyedével visszaesett, míg az egyéb építményeken végzetteké – az előző hónapokhoz hasonlóan – emelkedett, 19,6 százalékkal magasabb volt, mint 2008 júliusában. A Központi Statisztikai Hivatal adatai szerint a 2009 júliusában kötött szerződések értéke 10,6 százalékkal kisebb volt az előző évinél. Ezen belül épületek építésére 14,7 százalékkal, egyéb építményekre 8,4 százalékkal kevesebb szerződést kötöttek. A szerződésállomány – folyó áron – 795,8 milliárd forintot tett ki, míg egy évvel korábban 743,6 milliárd forint volt.
Az egyéb építmények termelésének bővülése továbbra is az út- és vasútépítési munkáknak köszönhető. (B. P.)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.