Befogadunk egy guantánamói foglyot

Magyarország befogad egy volt guantánamói foglyot, valószínűleg egy palesztin állampolgárságú férfit – jelentette be tegnap reggel Bajnai Gordon. A kormányfő az amerikai Daniel Fried guantánamói különmegbízottal közös rendkívüli sajtótájékoztatóján annyit közölt, hosszú mérlegelés, megfontolás, gondos előkészítés, alapos tárgyalások után döntött arról, hogy Magyarország részt vesz a guantánamói fogolytábor bezárását és a foglyok társadalmi beilleszkedését elősegítő nemzetközi programban.

Balogh Roland
2009. 09. 26. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Börtön kerestetik. Egyre több találgatás lát napvilágot az ügyben, melyik amerikai börtönbe kerülnek a jelenleg Guantánamón őrzött, bírósági eljárás alá vont személyek. Sajtóhírek szerint az őrizeteseket a Michigan állambeli Standish városa melletti, bezárásra ítélt, különleges foglyok őrzésére kialakított létesítménybe szállítanák. Korábban lehetséges helyszínként szóba került a kansasi Forth Leavenworth és a montanai Billings. (MN)

Őrizetesek átvétele. Mióta január 22-én Barack Obama amerikai elnök bejelentette, egy éven belül bezáratja a guantánamói amerikai fogolytábort, számtalan ország jelezte, befogadna őrizeteseket. Az amerikai és a befogadó országok közötti tárgyalások ugyanakkor teljes titoktartás mellett zajlanak, és csak azt követően derül ki egy-egy befogadás, ha a felek már megegyeztek. Obama bezárási terve azonban nem indult zökkenőmentesen. Annak ellenére ugyanis, hogy az EU még idén június 15-én állapodott meg a lehetséges fogolyátvételről, csak nyár végére kezdtek kiszivárogni az első konkrétumok. Ezek alapján már tudjuk, hogy Bermuda – Peking rosszallása ellenére – négy ujgur származású kínai állampolgárt vett át még június közepén. Hasonlóan tett az óceániai szigetcsoport, Palau is, ahová a negyedik ujgur őrizetes szeptember elején érkezett meg. A 200 millió dolláros megállapodás keretében Palaura még további kilenc ujgur érkezhet. Az EU-tagállamok közül eddig Belgium egy – közelebbről meg nem határozott nemzetiségű – rabot, míg Portugália két szír állampolgárt, Franciaország egy algériai férfit, Csád egy szaúdi– csádi állampolgárt vett át. Elvben Spanyolország, Olaszország és Írország is kész rabok befogadására, akárcsak Szaúd-Arábia, amely száz jemeni őrizetest fogadna Guantánamóból. (MN)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.