Bencés apátsági templom Nagykapornakon

R E J T Ő Z K Ö D Ő M A G Y A R O R S Z Á G

Ludwig Emil
2009. 09. 14. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Fotó: Tóth Tibor„ title=”Fotó: Tóth Tibor„ hspace=”4„ width=”240„ height=”417„ align=”left„ />Zala észak–déli irányú völgyeinek egyikében, Egerszegtől nem messze található Nagykapornak. A 76-os úton közlekedők tekintetét minden napszakban magához vonzza – esténként megvilágított – kettős tornyával a dombtetőn álló templom, amelyhez hasonlót Tihany hegyén látni. Mindkét műemlékünk a Szent Benedek-rend hazai históriájának része, mindkettő elegáns barokk külleme mögött nyolc-kilenc évszázados múlt rejtőzködik. A tihanyi apátságot 1055-ben alapította I. András király, Kapornakon 1141 és 1160 között, II. Géza uralkodása idején telepedtek le a bencés szerzetesek. Tihany is, Kapornak is elpusztult a török időkben, azután megújult a XVIII. század uralkodó stílusában. Középkori történetük sok szállal összefonódik, Tihany ismertsége csodás fekvésének, a Balatonnak köszönhető, párját Kapornakon az erdők Tihanyának nevezhetnénk.
A település neve 1237-ben bukkan fel írásban, Copurnuch alakban (a kaporból képzett szó zöld növényekkel, csalánnal stb. benőtt irtáshelyet jelent). A település története homályba vész. A XIX. századi Pallas-lexikon megbízható szócikkében olvasható adatok szerint az 1100-as évek derekán a környéket birtokló Kador nemzetség alapította a rendházat a Szent Üdvözítő tiszteletére. A családi monostorként és temetkezőhelyként is szolgáló egyház kegyuraságát Kador György fia, Márton átruházta III. Béla királyra, aki azt Aenz comesnek adta; II. András Márton fiait, Mihályt és Henriket 1212-ben visszahelyezte, és megerősítette kegyúri jogaiban. 1237-ben a szerzetesek panaszt emeltek Rómában a veszprémi püspök ellen zsarolás miatt, amire a püspök kiátkozta őket, templomuk köré tüskés ágakat rakatott, hogy ne látogathassák a hívek. A következő évben IX. Gergely pápa kibékítette a viszálykodókat, annál inkább, mivel a kapornaki konvent – Zalavár társaként – a hatalmas megye második hiteles helyeként működött. A XIV. században az apátság birtokait világi urak foglalták el, a település mezővárosi rangra emelkedett, fontos és forgalmas piaccal.
Apátsága mellett plébániai egyháza is volt Kapornaknak, Szent Kozma és Damján tiszteletére épült templomát egy 1264-ben kelt oklevél említi először. Maradványai a temető szélén lappanganak. A település virágkorának a török veszedelem vetett véget: hírére a kolostort – amint a tihanyi és a zalavári bencésekét is – négyszögletű, sarokbástyás végvárrá alakították át. A barátok elköltöztek. Az első támadás 1546-ban érte Kapornakot, a törökök azonban félbehagyták a templomerőd ostromát. 1600-ban ismét sikerrel verték vissza a Kanizsa felől érkező hódítókat, végül az 1664. évi nagy hadjáratkor pusztult el a klastrom és román kori temploma. Régi felmérési rajzokból és a megmaradt alapfalakból rekonstruálhatjuk a XII–XIII. századi családi monostor háromhajós egyházát: a harminc méter hosszú, 14 méter széles, sík födémmel fedett bazilika keleten három félköríves apszissal zárult, nyugati oldalán toronypár állt. A mostani, szép barokk harangtornyok emeletén jól láthatók a román stílusú, kőoszloposztású kettős ikerablakok. Az 1734 és 1779 között renovált rendház ma öregek otthonául szolgál.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.