A Külügyminisztérium a brüsszeli svéd EU-képviseletnél sem jelentkezett be, erről a misszió sajtótanácsosa beszélt a sajtónak. Kohári Lajos külügyi szóvivő az MTI-nek ugyanakkor azt mondta, Balázs már múlt pénteken telefonon beszélt Carl Bildt svéd külügyminiszterrel. Balázs Péter közben tegnap a Népszabadságnak az államfőnek címzett bújtatott bírálatként azt mondta, nagy körültekintést várna [Sólyom Lászlótól] a kormány, amikor minden erejével azon fáradozik a kormányfő és a külügyminiszter, hogy valamenynyi szomszédos országgal javítsa a kapcsolatokat. Ezzel szemben Szili Katalin (MSZP) és Szijjártó Péter, a Fidesz elnöki stábjának vezetője is kijelentette, minden nemzetközi fórumon kiállnak Sólyom László mellett. A magyar államfőt Bölcskei Gusztáv, a Magyarországi Református Egyház zsinatának lelkészi elnöke is a támogatásáról biztosította.
Szijjártó Péter azt is közölte, szerinte a mai magyar kormánnyal azért lehet mindezt megtenni, mert nincs tekintélye, gyenge, az ország pedig betonbiztos sereghajtó mindenhol.
Tegnap az Európai Bizottság (EB) azt közölte, kétoldalú ügynek tekinti a révkomáromi incidenst. Michael Mann szóvivő szerint az EB semmilyen formában nem érintett.
– Vizsgálja a magyar fél, milyen lépések lennének célszerűek a szlovák–magyar kapcsolatokban államfői szinten – közölte Kumin Ferenc, a Köztársasági Elnöki Hivatal főosztályvezetője, aki elmondta, Sólyom László június 19-én találkozott Peter Weiss budapesti szlovák nagykövettel. A megbeszélésen az augusztus 21-re tervezett révkomáromi szoboravatás mellett téma volt az is, hogy milyen menetrend szerint találkozik a magyar és a szlovák államfő a közeli jövőben.
*
Szlovákiának nem kell védekeznie az európai intézmények előtt – véli Miroslav Lajcák szlovák külügyminiszter azzal összefüggésben, hogy Szlovákia megakadályozta Sólyom László részvételét a szoboravatón.
– Azt kérdezem magyar barátainktól, miért kerülték meg azt, ami szokásos a nemzetközi kapcsolatokban, most meg miért csodálkoznak? – kérdezte a szlovák külügyminiszter.
Lajcák a szlovák sajtó képviselőinek elmondta, Peter Weiss, Szlovákia budapesti nagykövete természetesen elmegy a magyar külügyminiszterhez, hozzátéve, „de egy egész sor kérdést visz magával, mert nemcsak a magyarok kíváncsiak, mi is azok vagyunk néhány ügyben”. Balázs Péter tegnap szóban és írásban határozott tiltakozását fejezte ki Sólyom László ügyében a budapesti szlovák nagykövetnek, miután hivatalába idézte Peter Weisst. A külügyminiszter politikai, jogi és eljárásrendi értelemben egyaránt elfogadhatatlannak értékelte a szlovák hatóságok magyar államfővel szembeni eljárását. Balázs a Budapestre akkreditált EU-nagyköveteket holnap személyesen kívánja tájékoztatni Sólyom László esetéről. Bajnai Gordon magyar kormányfő Jan Fischer ügyvivő cseh kormányfővel folytatott megbeszélésén elfogadhatatlannak nevezte a szlovák fél Sólyom Lászlóval szembeni magatartását. Cseh kollégája egyetértett a miniszterelnök felvetésével.
Lajcák az incidenssel kapcsolatban megjegyezte, „ez a konfliktus nem csak Pozsonyt, Budapestet is beszennyezte. Amennyiben a Magyar Köztársaság azt hiszi, sikerült minket bepiszkolni, ők meg tiszták maradtak, akkor ki kell őket ábrándítanom tévedésükből.” A szlovák külügyminiszter továbbra is állítja, Sólyom szlovákiai látogatásáról csak augusztus 13-án, tehát alig egy héttel korábban értesültek, „de még ez a jegyzék sem tartalmazott pontos információkat”. – Vagyis Szlovákiának nem kell semmit megmagyaráznia, akinek van miért magyarázkodnia, az Sólyom László – véli Lajcák.
A liberális szlovák Sme napilap azonban ellenőrizte az ellentmondó állításokat, s mind a külügyminisztérium szóvivője, mind a Köztársasági Elnöki Iroda megerősítette, hogy Peter Weiss nagykövet mindkét intézményt tájékoztatta a magyar államfő utazási szándékáról, „s azt Sólyom László közölte a sajtó képviselőivel”. A szlovák fél magyarázatáról, amely szerint „a diplomáciai szokások szerint az ilyen látogatásokat írásban kell jelezni a másik félnek”, a neves cseh diplomáciai szakértőt, Ladislav Spaceket kérdezték, aki szerint „Sólyom nem sértette meg a diplomáciai szokásjogot”. Spacek szerint ha Sólyom László a nagykövet bemutatkozó látogatása alkalmával tájékoztatott úti céljáról, „az a nemzetközi diplomáciai szokás szerint a legmagasabb formája az információnak, ez sokkal több, mint egy külügyminisztériumnak elküldött levél”.
Ökumenikus támogatás. A szlovákiai nyelvtörvénnyel szembeni fellépés és a határon túli magyar közösségek melletti kiállás céljával augusztus 30-án, délután fél hatkor a szegedi dómban Kárpát-medencei ökumenikus nagytalálkozót rendez Kiss-Rigó László megyés püspök és Tőkés László néppárti EP-képviselő. (MN)
Erdőtűz pusztít a Grand Canyonban + videó
