Brüsszel mossa kezeit

Ugyan Balázs Péter magyar külügyminiszter erős brüszszeli lobbit ígért amiatt, hogy Szlovákia hatóságai a múlt pénteken példátlan módon nem engedték be az országba a révkomáromi Szent István-szobor avatására meghívott Sólyom László köztársasági elnököt, a soros EU-elnök Svédország eddig nem kapott ez ügyben megkeresést. A stockholmi külügyminisztérium sajtóosztálya legalábbis  lapunk kérdésére azt közölte, Budapest tegnapig semmilyen formában nem kereste meg őket.

Munkatársainktól
2009. 09. 04. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Külügyminisztérium a brüsszeli svéd EU-képviseletnél sem jelentkezett be, erről a misszió sajtótanácsosa beszélt a sajtónak. Kohári Lajos külügyi szóvivő az MTI-nek ugyanakkor azt mondta, Balázs már múlt pénteken telefonon beszélt Carl Bildt svéd külügyminiszterrel. Balázs Péter közben tegnap a Népszabadságnak az államfőnek címzett bújtatott bírálatként azt mondta, nagy körültekintést várna [Sólyom Lászlótól] a kormány, amikor minden erejével azon fáradozik a kormányfő és a külügyminiszter, hogy valamenynyi szomszédos országgal javítsa a kapcsolatokat. Ezzel szemben Szili Katalin (MSZP) és Szijjártó Péter, a Fidesz elnöki stábjának vezetője is kijelentette, minden nemzetközi fórumon kiállnak Sólyom László mellett. A magyar államfőt Bölcskei Gusztáv, a Magyarországi Református Egyház zsinatának lelkészi elnöke is a támogatásáról biztosította.
Szijjártó Péter azt is közölte, szerinte a mai magyar kormánnyal azért lehet mindezt megtenni, mert nincs tekintélye, gyenge, az ország pedig betonbiztos sereghajtó mindenhol.
Tegnap az Európai Bizottság (EB) azt közölte, kétoldalú ügynek tekinti a révkomáromi incidenst. Michael Mann szóvivő szerint az EB semmilyen formában nem érintett.
– Vizsgálja a magyar fél, milyen lépések lennének célszerűek a szlovák–magyar kapcsolatokban államfői szinten – közölte Kumin Ferenc, a Köztársasági Elnöki Hivatal főosztályvezetője, aki elmondta, Sólyom László június 19-én találkozott Peter Weiss budapesti szlovák nagykövettel. A megbeszélésen az augusztus 21-re tervezett révkomáromi szoboravatás mellett téma volt az is, hogy milyen menetrend szerint találkozik a magyar és a szlovák államfő a közeli jövőben.
*
Szlovákiának nem kell védekeznie az európai intézmények előtt – véli Miroslav Lajcák szlovák külügyminiszter azzal összefüggésben, hogy Szlovákia megakadályozta Sólyom László részvételét a szoboravatón.
– Azt kérdezem magyar barátainktól, miért kerülték meg azt, ami szokásos a nemzetközi kapcsolatokban, most meg miért csodálkoznak? – kérdezte a szlovák külügyminiszter.
Lajcák a szlovák sajtó képviselőinek elmondta, Peter Weiss, Szlovákia budapesti nagykövete természetesen elmegy a magyar külügyminiszterhez, hozzátéve, „de egy egész sor kérdést visz magával, mert nemcsak a magyarok kíváncsiak, mi is azok vagyunk néhány ügyben”. Balázs Péter tegnap szóban és írásban határozott tiltakozását fejezte ki Sólyom László ügyében a budapesti szlovák nagykövetnek, miután hivatalába idézte Peter Weisst. A külügyminiszter politikai, jogi és eljárásrendi értelemben egyaránt elfogadhatatlannak értékelte a szlovák hatóságok magyar államfővel szembeni eljárását. Balázs a Budapestre akkreditált EU-nagyköveteket holnap személyesen kívánja tájékoztatni Sólyom László esetéről. Bajnai Gordon magyar kormányfő Jan Fischer ügyvivő cseh kormányfővel folytatott megbeszélésén elfogadhatatlannak nevezte a szlovák fél Sólyom Lászlóval szembeni magatartását. Cseh kollégája egyetértett a miniszterelnök felvetésével.
Lajcák az incidenssel kapcsolatban megjegyezte, „ez a konfliktus nem csak Pozsonyt, Budapestet is beszennyezte. Amennyiben a Magyar Köztársaság azt hiszi, sikerült minket bepiszkolni, ők meg tiszták maradtak, akkor ki kell őket ábrándítanom tévedésükből.” A szlovák külügyminiszter továbbra is állítja, Sólyom szlovákiai látogatásáról csak augusztus 13-án, tehát alig egy héttel korábban értesültek, „de még ez a jegyzék sem tartalmazott pontos információkat”. – Vagyis Szlovákiának nem kell semmit megmagyaráznia, akinek van miért magyarázkodnia, az Sólyom László – véli Lajcák.
A liberális szlovák Sme napilap azonban ellenőrizte az ellentmondó állításokat, s mind a külügyminisztérium szóvivője, mind a Köztársasági Elnöki Iroda megerősítette, hogy Peter Weiss nagykövet mindkét intézményt tájékoztatta a magyar államfő utazási szándékáról, „s azt Sólyom László közölte a sajtó képviselőivel”. A szlovák fél magyarázatáról, amely szerint „a diplomáciai szokások szerint az ilyen látogatásokat írásban kell jelezni a másik félnek”, a neves cseh diplomáciai szakértőt, Ladislav Spaceket kérdezték, aki szerint „Sólyom nem sértette meg a diplomáciai szokásjogot”. Spacek szerint ha Sólyom László a nagykövet bemutatkozó látogatása alkalmával tájékoztatott úti céljáról, „az a nemzetközi diplomáciai szokás szerint a legmagasabb formája az információnak, ez sokkal több, mint egy külügyminisztériumnak elküldött levél”.

Ökumenikus támogatás. A szlovákiai nyelvtörvénnyel szembeni fellépés és a határon túli magyar közösségek melletti kiállás céljával augusztus 30-án, délután fél hatkor a szegedi dómban Kárpát-medencei ökumenikus nagytalálkozót rendez Kiss-Rigó László megyés püspök és Tőkés László néppárti EP-képviselő. (MN)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.