Nem látom, hallom vagy érzem, hogy történne valami az ügyben. Amerre indulok, falakba ütközöm, mindig csak annyi felvilágosítást kapok, hogy a szemétügyhöz nekünk nincs közünk – fakad ki gróf Bethlen Istvánné, Délegyháza polgármestere. Hozzáteszi: az állandó elutasítás miatt az az érzése, mintha kifejezetten a település ellen irányulna a hatóság közönye. A fővároshoz közeli, bányatavairól ismert község az utolsó falvak egyike, ahol még mindig ott éktelenkedik és szennyezi a környezetet a Németországból három éve illegálisan hazánkba került német bálás szemét.
A Pest megyei település lakói egy tanyán fedezték fel a szemetet, amelynek tulajdonosa nem a község lakosa. Egy éjszaka azonban áthelyezték a bálákat egy másik tanyára, ahol még ma is állnak. A telek gazdája felkereste az önkormányzatot azzal az ürüggyel, hogy a bálákban lapuló flakonokból egy céggel karöltve apró fűtőgolyókat gyártatna. Az önkormányzat csak a szemétügy tárgyalásán döbbent rá, hogy rászedték.
A poros úton Délegyháza egyik külterülete felé, a Csóka-tanya irányába haladunk. A rendben tartott házak egyikénél középkorú férfi irányít minket tovább: a bányatavak túloldalán búvik meg az a tanya, amelyet keresünk. Az épület az úttól nagyjából ötszáz méterre áll, a telek előtt egy darabig kerítés húzódik, ám kisvártatva megszűnik – bárki szabadon elsétálhat a tanyáig. Messziről életnek semmi jelét nem látjuk, csak egy sárga furgon enged arra következtetni, hogy nem teljesen elhagyatott a hely. A bálák messziről is jól kivehetők, az épület mellett elhaladva azonban egy újabb óriási lerakatot is felfedezünk. Két roskatag kutyaól áll a telek szélén, szemlátomást eb már régen nem lakja egyiket sem. A szemét között hamar megtalálom az árulkodó német feliratot: Bielefeld – egyértelmű a feladó. Életnek azonban csak annyi jelét látjuk, hogy két vasrácsokkal körbezárt területen egy-egy őz legelészik.
Megkérdezzük a Közép-Duna-völgyi Környezetvédelmi, Természetvédelmi és Vízügyi Felügyelőséget is a délegyházi bálákról. Gyapjas József, a zöldhatóság igazgatója kérdésünkre kifejti: a felügyelőség kötelezte az érintett, ideszállítást szervező Kőrös Top Kft.-t az elszállításra, majd miután ennek nem tett eleget, megbírságolták. Később végrehajtást indítottak a hulladék elszállításának érdekében, végrehajtási bírságot is kiszabtak, végül felszámolási eljárást kezdeményeztek a cég ellen, eddig hasztalan. – Egy hónapon belül eltűnnek a bálák Délegyházáról – ígérte mindezek ellenére Gyapjas József.
Amint arról lapunk folyamatosan beszámol, több településen megoldódni látszik az országot irritáló külföldi hulladék sorsa. Kiskunmajsa, Jászszentlászló, Kerekegyháza és Pirtó már fellélegezhet, ezekről a településekről elszállították a szemetet, Imrehegyen rekultiválják a hulladéklerakót. Hírt adtunk arról is, hogy Kunbaján, Vaskúton, Mindszenten és Balástyán még mindig található az importhulladékból. Kunbajához kapcsolható az a fejlemény, hogy az első fokon másfél év börtönbüntetésre ítélt Halász István kunbajai polgármester és felesége cége, a Szinkron 99 Kft. felszámolásával megbízott cég az Alsó-Tisza-vidéki felügyelőségen kijelentette: Halász azt ígérte neki, hogy a saját költségén szállíttatja el a szemetet. Ez azért érdekes, mert először lapunknak is ezt nyilatkozta a településvezető, később azonban azt állította: félreértettük.
Gál Kinga: Von der Leyen agóniája ma bizonyítottan elkezdődött
