Digitális kokain

Butaságokra használjuk az okostelefonokat – vonható le a következtetés, ha megnézzük a mobilokra letöltött programok toplistáját. Bár sok ezer valóban hasznos programocskát is vásárolhatnánk, a legtöbben mégis vicces, időnként idióta alkalmazásokat telepítenek méregdrága telefonjaikra.

2009. 09. 14. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Tavaly karácsonykor napi egymillió forintnak megfelelő dollárt keresett egy meglehetősen fura alkalmazás írója: az iFartnak „köszönhetően” ugyanis a telefon szellentéshangokat ad ki, ha nyomogatjuk a gombokat. A 99 centért árult programocskát a kibocsátástól számított első két hét alatt 114 ezren vásárolták meg, a csúcs karácsony két napja volt, amikor a forgalom megötszöröződött: majd hatvanezren fizettek a meglehetősen primitív alkalmazásért.
Mielőtt tovább boncolgatnánk az emberi butaságot, érdemes néhány mondatot szánni arra, hogyan is működik ez az egész. A napjainkban kapható okostelefonok tulajdonképpen teljes értékű számítógépek, így az alapfunkciókon túl (telefonálás, illetve sms-küldés) gyakorlatilag mindenre megtaníthatók, amit egy asztali PC tud. A sok tízezer forintba kerülő készülékek gyártói a programok fejlesztésébe bevonták a vásárlókat is, így aztán bárki írhat rájuk alkalmazásokat. A legnépszerűbb ilyen telefon az iPhone: az Apple készülékéből a világon eddig negyvenmilliót, Magyarországon hivatalosan negyvenezer körül adtak el, de nálunk még legalább kétszer ennyi más csatornákon beszerzett (külföldön vásárolt kártyafüggetlen vagy feltört) készülék lehet forgalomban. Az alkalmazásokat a cég egy Apps Store nevű virtuális boltban árulja, amely bizományi áruházként működik: a fejlesztő feltölti ide a portékáját, és ha vevő jön, minden elköltött dollár után hetven centet kasszíroz, a maradék pedig az üzemeltetőé. Nem minden programért kell fizetni – ha a szerző nem akar pénzt a termékéért, akkor ingyen is beküldheti a virtuális áruházba. Gyakorlatilag minden kapható: különféle játékok, a szórakozást megkönnyítő alkalmazások (például kedvenc tévécsatornáink programját rakja össze a telefon, és figyelmeztet, ha a megnézni kívánt műsor kezdődik), sporthírek, üzleti alkalmazások, fitneszedző, időjárás-jelentés, szóval bármi, ami ma a világhálón és az asztali számítógépen elérhető. Magyarok is fejlesztenek szép számban, így találunk hazai borkalauzt, virtuális bűvös kockát és sok száz más programot.
A vicces alkalmazások mellett tehát sok száz rendkívül hasznos és értelmes programot is lehet itt letölteni-megvásárolni (e sorok írója például egy euróért igen jól használható magyar–angol szótárt töltött le a telefonjára). Meglepő, hogy mennyi mindenre használható a telefon ezeknek az alkalmazásoknak köszönhetően: ha például rátelepítjük a Sonar Lunart, akkor a telefon távolságmérőként is üzemel. A működési elv egyszerű: a hangszórón kibocsátott kis kattanások visszaverődött hangját veszi fel a mikrofon, és az időkülönbségből kiszámolja a távolságot. Nem ezredmilliméterre pontos műszer, de optimális hőmérséklet és páratartalom mellett pár centin belül van az eltérés.
Fura módon nem a praktikus programok a legkelendőbbek: a toplistán találjuk például azt az alkalmazást, amely söröskancsóvá alakítja a telefonunkat: ha döntjük a készüléket, a képernyőn lévő virtuális korsóban vízszintes marad a folyadék szintje, és fogy belőle a sör. Lehet vásárolni mellrázogató alkalmazást (egy fotón minden félgömb alakú formát le-fel mozgat a program), arcot cserélhetünk bárkivel, különféle hajformákat próbálhatunk ki magunknak, vagy terminátorrá változtathatjuk egész alakos képünket. A felmérések szerint csak a pillanatnyi élvezetért fizetünk: a vásárolók zöme alig tíz percig használ egy ilyen programot (gyakorlatilag annyi ideig, amíg megmutatja az öszszes barátjának), aztán elfelejti, és letölt helyette egy másikat.
A kaliforniai cég szűri is az alkalmazásokat, az ordinárékat és a felnőtteknek szóló programokat például nem engedi a boltban árulni. Így aztán az egyik legnépszerűbbet, az iSnortot ott nem lehet megvásárolni. Ez a program lehetővé teszi a virtuális kokainfogyasztást: egy bankkártyával az érintőképernyőn „össze kell törni” az anyagot, hogy aztán egy feltekert bankjeggyel „felszívjuk” a csíkokat a monitorról. Meglehetősen élethű a látvány, nem csoda hát, hogy sok tízezren fizették ki a borsos, ötfontos árat, gazdaggá téve ezzel a programozót. A hivatalos boltból kiszorultak létrehozták az alternatív áruházat is Cydia néven. Itt is vannak szabályok: a náluk árult programokat kizárólag feltört telefonokra lehet telepíteni.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.