Dinamikusan fejlődik Budapesten a távfűtés

MN
2009. 09. 05. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Egyre többen adnak hitelt annak, hogy érdemes távfűtéssel fűteni. Jó példa erre, hogy ebben az évben belép a távfűtési rendszerbe a Gellért fürdő és a Heim Pál-kórház. A Főtáv Zrt. lakossági fogyasztói ugyanakkor jelentős költségcsökkentésre számíthatnak, mert hamarosan 10,5 százalékkal mérséklődik a hődíj ára, s a cég hatékony lobbitevékenységének következtében augusztus elseje óta a távfűtés a kedvezményes 18 százalékos áfakörbe tartozik. Ráadásul az ÖkoPlusz programban részt vevők tovább mérsékelhetik a költségeket, valamint a társaság 2007-ben beindította a működési költségek csökkentését megcélzó hatékonyságjavító programját, amelynek köszönhetően az idén már csökkent az alapdíj.
Kovács Lajos, a Főtáv vezérigazgatója rendkívül fontosnak tartja, hogy a vállalat hatékonyan működjön. „Egy nagyon komoly költségcsökkentési programot hajtunk végre. Mi ezt hatékonyságnövelésnek hívjuk, hiszen nemcsak a költségek csökkentéséről gondolkodunk, hanem az árbevétel növeléséről is. Szeretnénk olyan többletszolgáltatást nyújtani a fogyasztóinknak, a piacnak, amivel jelentős többletbevételhez tudunk jutni. 2007-ben úgy döntöttünk, hogy a hatékonyságnövelés eredményeképpen a 2007. évi működési költségeinkből folyamatosan szeretnénk megtakarítani hárommilliárd forintot. Két hullámot terveztünk, az első hullám tavaly nyáron befejeződött, a második hullám közepén járunk, s mi már a második hullámnál láttuk az eredményeket, ezért most megemeltük a tételt négymilliárdra. Tehát három- helyett már négymilliárdnál tartunk, ennyit szeretnénk megtakarítani a 2007. évi működési költségeinkhez viszonyítva” – ismerteti a terveket Kovács Lajos.
Ez szép szám, de mit jelent a fogyasztóknak? Ők azt látják, hogy a Főtáv Zrt. 2007 júniusa óta figyel arra, hogy a díjak csak annyival emelkedjenek, amennyit a gázárak változása indokol, hiszen az alapdíj nem emelkedett 2008. január 1-jével, sőt a cég 2009. január 1-jével sem kérte, hogy inflációt követően emelhesse az alapdíjakat, hanem azt mondták, hogy 2009. február 1-jével csökkentik 5 százalékkal, a hődíjakat pedig 3,5 százalékkal. Egy átlaglakás esetében ez azt jelentette, hogy ha a Főtáv e díjcsökkentést nem tette volna meg, akkor ebben az évben közel 24 ezer forinttal többet fizetnének a fogyasztók.
A társaság ráadásul azt tervezi, hogy 2010. január 1-jével is csökkenti, méghozzá komoly mértékben – vélhetően a hődíjcsökkenéshez hasonló arányban – az alapdíjat, ami 2010-re alapvetően meghatározhatja a távfűtés díjait. Ezen igényt szintén az energiahivatalhoz kell benyújtaniuk, november végén teszik ezt meg, s bíznak benne, hogy a Magyar Energia Hivatalban pozitív elbírálást élvez majd e javaslat.
„Tehát a hatékonyságnövelést 2010 végéig folytatjuk” – szögezi le a Főtáv Zrt. vezérigazgatója, s kijelenti: „Az említett eredményeinkre alapozva én azt az állítást merem tenni, hogy a következő fűtési szezonra a távfűtés lehet a legolcsóbb fűtési módszer, a hődíjcsökkentés, a gázárak, a szabad piac, az áfahatás, az ÖkoPlusz program, illetőleg a hatékonyság növelésének eredményei következtében. Mi nemcsak a fűnyíróelv szerint csökkentjük a költségeinket, hanem nagyon megfontolt és előre eltervezett cselekvési program alapján, amelyet egyébként 2007 októberében a Fővárosi Közgyűlés egyhangúlag elfogadott, s törekszünk arra is, hogy új piacot, új fogyasztókat tudjunk bevonni a rendszerünkbe” – jelenti ki a Főtáv Zrt. vezérigazgatója. Ennek ráadásul egyre többen hitelt adnak. Jó példa erre, hogy ebben az évben belép a távfűtési rendszerbe a Gellért fürdő és a Heim Pál-kórház. Az utóbbi csaknem hétmillió forinttal kevesebbet fizet majd éves szinten a távfűtésért, mint előtte a gázfűtésért.
A Főtáv ráadásul új területre lép ebben az évben Budapesten, a távhűtés piacára. A távhőrendszerükkel hűtési szolgáltatást szeretnének adni különböző komplexumoknak, többek között kereskedelmi központoknak, irodaházaknak.
A cégnek mindemellett most készül a közép- és hosszú távú stratégiája, amelynek szeptember végéig összeáll az első fejezete, amit októberben kívánnak benyújtani a Fővárosi Közgyűlésnek. Ez pedig azt tartalmazza, hogy a fővárosi távfűtési rendszert egy nagy egységbe hozzák össze, integrálják, hiszen a Főtáv Zrt. rendszere nem egybefüggő, hanem öt nagyobb ellátási szigetből áll, amelyek nincsenek összekapcsolva, de emellett vannak még kisebb rendszereik is. „Ma azonban, ha hosszú és középtávon kezdünk el gondolkodni, s folyamatosan a kedvező díjak lebegnek a szemünk előtt, akkor azt kell mondjam, hogy ezt a rendszert át kell alakítani. A mostani struktúra ugyanis nem engedi, hogy versenyt generáljunk a hőtermelésben. Ezért a társaság egy körvezetéket épít, amely összeköti a rendszert, s a Főtáv így képes lesz versenyre sarkallni a hőtermelőit. S ezért mi attól tudjuk majd a legtöbb energiát vásárolni, aki a legolcsóbban adja, s így a díjat is mérsékelhetjük. Ám az összekapcsolás az ellátásbiztonságot is növeli, hiszen ha bármelyik rendszerben valami oknál fogva leáll egy erőmű, s nem tud hőt termelni, akkor a többi erőmű átveheti ezt a feladatot” – magyarázza a fejlesztés előnyeit Kovács Lajos.
A vezérigazgató nem titkolja, mennyire büszke arra, hogy a Főtáv Zrt. kezdeményezte a Fővárosi Energia Ügynökség felállítását, amelyet júliusban jegyeztek be. Két cég birtokolja 50-50 százalékos tulajdonrésszel, a Főtáv Zrt. és az FKF Zrt. „Mi kaptuk meg azt a feladatot, hogy indítsuk el a fővárosban az energiaügynökséget, amely nagyon komoly feladatokat lát el. A főváros összes lakosa, összes cége és összes intézménye számára elérhető. Az energiaügynökség feladata az energiahatékonyság növelésének segítése, igény esetén különböző uniós pályázatok, energetikai auditok elkészítése, illetőleg, hogy segítse a szabad piacra jutni az intézményeket és a közműcégeket, bárkit, aki megkeresi az ügynökséget az energiabeszerzés ügyében azért, mert e szervezet az ismereteit, a tapasztalatát, a tudását arra fordítja, hogy kedvezőbb díjakhoz jussanak a szabad piacról a segítségünket igénybe vevők” – ismerteti az új ügynökség tevékenységét Kovács Lajos. És nem is kell sokáig várni a szolgáltatások elérésére: az energiahatékonysági irodának az ügyfélszolgálata ugyanis már 2010 elején kinyit.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.