Folytatódik a harc a világ tengelyéért

A hidegháborúnak vége, ez azonban egyáltalán nem jelenti azt, hogy megszűnt a befolyásért folyó versenyfutás a nagyhatalmak között. E geopolitikai játszma elsőrendű terepe Eurázsia, középpontjában pedig Afganisztán áll – fogalmaz lapunknak Szergej Mihejev politológus, a moszkvai Politikai Technológiák Központjának alelnöke.

2009. 09. 14. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A brit John Halford Mackinder még a múlt század elején fejtette ki geopolitikai vízióját, mely szerint a világ tengelye vagy „szíve” (Heartland) Eurázsia szárazföldi része. A történelem menetét a Heartland és a tengeri hatalmak közötti erőviszonyok határozzák meg. Az az állam, amelyik a „világ szívét” ellenőrizné, uralná a „világszigetet” (World-Island) és annak peremöveit is, azaz az amerikai kontinenst, Afrika déli részét, Ausztráliát, Indonéziát, Nagy-Britanniát és Japánt, s így lényegében az egész világot. Aktuálisnak tartja ma ezt az elméletet?
– Nem az a fontos, hogy én mit gondolok erről a geopolitikai iskoláról. Perdöntőbb, hogy az Egyesült Államok mai külpolitikája lényegében e mentén halad. Washington igyekszik befolyása alá hajtani a Heartlandot. Az afganisztáni háború ugyanis lényegében erről szól. A Szovjetunió felbomlása után a Nyugat előtt komoly feladatként emelkedett a világ újrafelosztása, s miközben azóta is arról beszél, hogy befolyási övezetek nincsenek, a folyamat elkezdődött. Jugoszlávia, Irak is idesorolható, s kulcseleme az afganisztáni háború, amelyhez – maradjunk annyiban – jó ürügyet adott 2001. szeptember 11. Aki a stratégiai szempontból központi helyen fekvő Afganisztánban megveti a lábát, az onnan olyan geopolitikai zónákra terjesztheti ki befolyását, mint Kína, Közép-Ázsia, Irán, vagy India és Pakisztán.
– E geopolitikai játszma komolyan érinti a posztszovjet térséget is. Melyik régió ma a befolyásért folytatott versenyfutás legfontosabb terepe? A Kaukázus, Ukrajna vagy éppen az egyre inkább felértékelődő Közép-Ázsia?
– Az említett térségek és az ottani geopolitikai ütközetek egy és ugyanazon stratégia részei, így nem lehet közöttük igazán fontossági sorrendet felállítani. A bizonytalanság és a Nyugat-barát rezsimek erősítésének íve Közép- és Délkelet-Európától Közép-Ázsiáig húzódik. Indul az erősen atlantista „új Európától”, de idetartozik a hatalomváltásokkal kísért Moldova, természetesen a színes forradalmak terepe, Ukrajna, Grúzia vagy Kirgizisztán vagy az eltérő módszerekkel megzabolázott Türkmenisztán, Üzbegisztán és Azerbajdzsán, de ebbe a paradigmába illik a nem posztszovjet térséghez tartozó Irán helyzetének destabilizálása is.
– Ha ebből, a geopolitikai realitásokból indulunk ki, akkor illúzió túl sokat várni az orosz–amerikai kapcsolatok Obama által meghirdetett újraindításától is. Amerika érdekei ugyanis egy év alatt nem sokat változtak…
– Egyelőre nem világos, mi akar lenni ez az újraindítás. Árulkodó, hogy a Clinton által átadott indítógombra perezagruzka (újraindítás) helyett freudi tévedésből a peregruzka (túlterheltség) felirat került. Az sem egyértelmű még, hogy hova is tegyük az Obama-jelenségget. Ravasz PR-akcióról vagy az amerikai nézetek és érdekek valódi újraértelmezéséről van szó. Egyelőre csupán a retorika változását érzékelhetjük egyértelműen, a többit elfedi a show.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.