Gázárcsörték erős politikai háttérrel

Azért fizetünk ma többet a földgázért, hogy januárban ne kelljen nagyobb mértékű áremelést bejelentenie a kormánynak. Az ármegállapítás már régóta nem csak szakmai alapon dől el, ami hátráltathatja a nagykereskedő és a kormány közötti tárgyalásokat.

Erdősi Csaba
2009. 09. 26. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Információink szerint még közel sem értek véget a kormány és a gáznagykereskedő E.ON Földgáz Trade között folyó tárgyalások a két fél között júniusban megfogalmazott szándéknyilatkozat szerződéses formába való öntéséről. A szándéknyilatkozat jegyében visszaemelték az ármegállapításba azt a tarifaelemet, amely a nagykereskedő számára korábban megtérítette az árfolyamveszteségből adódó kiesést, s amit tavaly októberben egy tollvonással kihúztak az egyenletből. A szándéknyilatkozat azt is tartalmazza, hogy az anyavállalat elővásárlási jogot biztosít Magyarország számára a nagykereskedő cégre. A változó ideiglenes hiánya és az év eleji forintgyengülés miatt az E.ON több tíz milliárd forintnyi veszteséget szenvedett el, s ezért csapott hozzá a júliustól érvényes hatósági árakhoz köbméterenként 17,5 forintot a kormány.
A tárgyalások tehát még tartanak, a sajtóban viszont megindult a negyedévente immár szokásosnak mondható találgatás a földgáz áráról. A Népszabadság szerint az importár lehetővé tette volna, hogy a januárihoz képest a júliusi végfogyasztói ár a felére csökkenjen, ám a mi számításaink szerint ez jóval bonyolultabb ügy. Januárban az E.ON köbméterenként 108 forintért vásárolta a földgázt, a napilap szerint most 50 forint a Gazprom tarifája. Ez alapján valóban lehetségesnek látszik az ötvenszázalékos árcsökkentés, a gond csak az, hogy januárban az E.ON 86 forintos köbméterenkénti áron volt kénytelen továbbadni az energiahordozót a reális 110 helyett. A nagykereskedelmi ár ma 65 forint, ám ebbe már beleszámítottak egy rejtélyes díjelemet, amely nélkül már csaknem kijön az ötvenszázalékos nagykereskedelmi árcsökkenés – de persze nem a valós 86, hanem a valóban reális 110 forintos nagykereskedelmi árhoz képest. A rejtélyes díjelem egyébként egy 4 forintos tétel, amely arra szolgál, hogy tompítsa egy esetleges januári gázáremelés mértékét. Ezt nehéz másként értékelni, mint hogy azért fizetünk most többet a gázért a kelleténél, hogy a kormánynak januárban, a választások előtt ne kelljen nagymértékű áremelést bejelentenie.
Lapunk több alkalommal is foglalkozott már azzal, hogy a földgáz árának megállapítása sokkal inkább politikai, mintsem szakmai és üzleti alapon történik, ezért mindig csak hozzávetőleges becsléseket írhatunk arról, mi történik majd a közeljövőben. Mivel a tartozás miatt jelenleg fizetett 17,5 forintos tétel októberben 3 forintra csökken, a jövő hónapban enyhe, körülbelül tízszázalékos gázárcsökkenés valószínűsíthető. Az importár növekedése miatt januárban ugyanakkor már áremelés várható.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.