Hét szervezet a kormány ellen

Hét civil szervezet tiltakozott tegnap a kormány legújabb értelmetlen megszorító ötlete ellen. A kabinet ugyanis kivonná az állami hozzájárulást az innovációs alapból, ami a szakma szerint óriási károkat okozna.

Jakubász Tamás
2009. 09. 07. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Emlékkönyv. Id. Ficsor Mihály hetvenedik születésnapja alkalmából készült emlékkönyvet adott át csütörtökön a Magyar Szabadalmi Hivatal elnöke, Bendzsel Miklós. A kiadvány neves hazai és külföldi szakemberek szerzői jogi írásait tartalmazza. Ficsor Mihály jelenleg a magyar Szerzői Jogi Szakértői Testület elnöke, korábban mások mellett a Szellemi Tulajdon Világszervezetének főigazgató-helyettese volt, s részt vesz az Európai Bizottság számos, szellemi tulajdonnal foglalkozó programjában is.


Minden jel szerint az átmeneti kormány újabb, a vállalkozásokkal kötött megállapodást rúg fel, csak azért, hogy pár tíz milliárd forintot megspóroljon. Ez a lépés ráadásul a területen tevékenykedő civil szervezetek szerint komoly károkat okoz, sőt nagyban veszélyezteti országunk fejlődését. Ezúttal az innovációs alapról van szó.
Előzményként szükséges rögzíteni, hogy az alapot 2003-ban hozták létre, s ekkor vezették be az innovációs járulékot is. E terhet a vállalkozásoknak kell megfizetniük, amelyek akkor – érthetően – tiltakoztak az újabb adójellegű díj bevezetése ellen. A kabinet és a vállalkozói szféra végül megegyezett, eszerint az állam évenként a vállalati befizetések előző kétévi átlagának megfelelő összeget utal az alapba. Így lényegében a pénzek fele a cégektől, a másik fele az államtól érkezik. Jövőre azonban a helyzet megváltozhat, ugyanis a költségvetés tervezetéből az derül ki: 2010-ben egy fillér sem jutna az innovációs alapnak, noha 25 milliárd forintot lenne köteles a kormány ide átutalni.
– Az ötletről egyáltalán nem egyeztetett a kormány a szakmával, a hozzáértők merő véletlenségből vették észre a kabinet tervét – hangzott el azon a tegnapi sajtótájékoztatón, amelyet hét civil szervezet hívott össze. A szerveződések képviselői elsőként azt hangsúlyozták: az innovációs alapból számos kutatási, fejlesztési pályázatot, új ötletek kidolgozását, megvalósítását finanszírozzák. Ha a kormány megvonja az állami hozzájárulást, most futó programok állhatnak le, és elképzelhető, hogy pénz hiányában jövőre sem indulnak újak. Pedig találmányok kifejlesztésére, kutatások végzésére óriási szükség lenne, ugyanis válságos helyzetünkből csak ezekkel tudnánk kievickélni. A felszólalók rámutattak: a világon mindenütt – ahol csak tehetik – jelentős forrásokat fordítanak a kutatás-fejlesztésre, hiszen belátták: a gazdaság fellendülése és a társadalom helyzetének javulása az innováció erősítése révén érhető el. Emellett felvetették, ha az állam nem fizet, nem tartja magát a 2003-as egyezséghez, könnyen elképzelhető, hogy a vállalkozások sem utalják majd át a rájuk kiszabott innovációs járulékot. Félő ugyanis, hogy a kormány ezt a pénzt is elvonná, és másra fordítaná. A kabinet tervét a Magyar Innovációs Szövetség, az Informatikai Vállalkozások Szövetsége, a Magyar Gyáriparosok Országos Szövetsége, a Magyar Rektori Konferencia, a Magyar Biotechnológiai Szövetség, a Magyar Gépjárműipari Szövetség és a Menedzserek Országos Szövetsége is a leghatározottabban ellenzi.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.