Homályban a gyilkosságok

Miért nem volt megfelelő együttműködés a titkosszolgálatok és a rendőrség között a romagyilkosságok felderítésében? – úgy tudjuk, ez lesz a fő kérdés a parlament nemzetbiztonsági bizottságának jövő keddi zárt ülésén.

Munkatársainktól
2009. 09. 14. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Vallottak. A több emberen elkövetett emberölési kísérlet gyanújával Nyírmihálydiban elfogottak közül két – 45 és 24 éves – férfit s egy 19 éves nőt hallgatott ki a Szabolcs megyei rendőr-főkapitányság – tájékoztatott a rendőrségi szóvivő. 230 voltot vezettek az udvarokon kifeszített drótokba, egyikük illegálisan. Azt vallották, a kislétai gyilkosság után féltek, s így védekeztek. A 45 éves férfi azt mondta, „aki gyilkolni jön, ragadjon fenn a dróton”. A Btk. csak azt a jogos önvédelmet nem bünteti, ami nem alkalmas mások életének kioltására. A rendőrség ezt azután fedezte fel, hogy bejelentés érkezett illegálisan tartott fegyverekről. A helyszínen egy duplacsövű puskát és két éleslőszerhüvelyt lefoglaltak. (D. M.)


Gulyás József szerint nem igaz, hogy a rendőrség minden, a romagyilkosságok felderítéséhez szükséges adatot megkapott a Nemzetbiztonsági Hivataltól (NBH). Az Országgyűlés nemzetbiztonsági bizottságának SZDSZ-es tagja erről az Indexnek nyilatkozott. A politikus felidézte, hogy az országos rendőrfőkapitány még a hét elején sem kapta meg az NBH-tól az információkat a feltételezett elkövetőkről. Gulyás hiányolta, hogy az illetékes miniszter a mai napig nem szólalt meg az ügyben. Ha kiderül, hogy a titkosszolgálati megfigyeléseket akkor állították le, amikor az egyik elkövető fegyverek beszerzésére készült, akkor annak súlyos büntetőjogi következményei kell, hogy legyenek – szögezte le Gulyás.
A gyilkosságsorozat egyik gyanúsítottjáról, K. Istvánról tegnap kiderült, hogy nem vett részt a debreceni zsinagóga tóratekercsek őrzésére szolgáló szekrénye 1995 januárjában történt felgyújtásában – értesült az MTI a hajdú-bihari főügyésztől. Bárándy György ügyvéd nemrég a sorozatgyilkosok büntetésével kapcsolatban leszögezte: ha lenne, a halálbüntetés lenne az adekvát ítélet. Akár tényleges életfogytiglani büntetést is kaphatnak a romagyilkosságok gyanúsítottjai, ha sikerül rájuk bizonyítani, hogy bűnszervezet tagjaként követték el a bűncselekményeket – mondta Bárándy az ATV-ben.
Petőfi Attila, a Nemzeti Nyomozó Iroda (NNI) igazgatója lapunknak tegnap nem tudott érdemi információkkal szolgálni a nyomozás alakulásáról. Petőfi egyébként ott lesz a parlament nemzetbiztonsági bizottságának keddi zárt ülésén, ahol a sorozatgyilkosságok sajtóban megjelent nemzetbiztonsági összefüggéseinek hátteréről számolnak be az érintettek. Az NNI vezetőjét és Bencze József rendőrfőkapitányt információink szerint a testület többek között arról faggatja majd, kaptak-e jelentéseket a nemzetbiztonsági szolgálatoktól a romagyilkosságok egyik feltételezett elkövetőjéről. Ha nem, miért nem volt együttműködés az NBH és a nyomozó szervek között. A képviselők egy része arra is kíváncsi, mi történhetett az alatt a néhány nap alatt, ami az elkövetők fejére kiszabott százmilliós nyomravezetői díj kihirdetése és a feltételezett gyilkosok elfogása között telt el. Értesüléseink szerint az ülésen megjelenik a katonai elhárítás illetékese és az NBH képviselője is. Elképzelhető azonban, hogy az ügyben nem Balajti László, az NBH ideiglenes főigazgatója nyilatkozik majd, hanem a főigazgató egyik helyettese.

Jobbik-vád.
A titkosszolgálat áll a romagyilkosságok mögött – mondta tegnap Vona Gábor. A Jobbik elnöke szerint a gyilkosságsorozat célja az volt, hogy szánalmat ébresszen a cigányok iránt, és úgy állítsa be, mintha Magyarországon tombolna a rasszizmus. (F.M.)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.