Átlag feletti forgalom s átlag feletti teljesítmény jellemezte a tegnapi kereskedést a Budapesti Értéktőzsdén. A pesti parketten ugyanis közel negyvenmilliárd forintért cseréltek gazdát a részvények, a BUX index pedig 720,22 pontos, vagyis 3,69 százalékos emelkedéssel, 20 217,45 ponton állapodott meg. Érdemes megemlíteni, hogy a mutató tavaly ősz óta nem zárt húszezer pont felett.
Tegnap valamennyi vezető részvény árfolyama emelkedett. Az OTP igen impozáns, 5,8 százalékos drágulást tudott felmutatni, s a Mol is hasonlóan jól szerepelt: az olajipai cég papírjaiért 4,7 százalékkal adtak többet, mint egy nappal korábban. A Magyar Telekom értéke 0,9 százalékkal emelkedett, míg a Richter kétszázalékos erősödést mondhatott magáénak.
A kereskedésről Varjú Péter, az Erste Befektetési Zrt. üzletkötője az MTI-nek úgy vélekedett: az optimista nemzetközi hangulat hatására ugyan valamennyi európai, közöttük a régiós tőzsdék is pluszban zártak, de az emelkedés mértéke itt szolid, 1-2 százalékos volt. A szakember irreálisnak, extrémnek nevezte a magyar részvények szárnyalását, amelynek okairól csak találgatnak a piacon. Az üzletkötő elképzelhetőnek tartja, hogy a nemzetközi alapok portfóliójában eddig szinte elenyésző súllyal szereplő magyar részvényeket a kockázati hajlandóság növekedésével elkezdik vásárolni. – Ha ez így van, akkor a szárnyalásnak még nincs vége – mondta Varjú. Ám hozzátette: ha a drágulás mögött az „ijedt” shortosok állnak, az emelkedés csak rövid távú lesz. A hisztérikus vásárlásnak Varjú Péter szerint meglesz a böjtje, az árfolyamok ilyen mértékű emelkedését ugyanis semmi nem támasztja alá.
Eközben a feltörekvő piaci devizákkal együtt erősödött a forint is: az eurót 270,20 forinton jegyezték tegnap délután négy órakor a bankközi kereskedelemben, szemben az előző nap délutáni 271,76 forinttal. A svájci frank jegyzése ugyanekkor 177,79 forinton állt.
Magyar Péterék az EPP-vel és a baloldallal közösen mentegetik Ursula von der Leyent
