Ismét magyar kézben az utánpótlás

Most már Magyarország sem tartozik azon kakukktojások közé, ahol a labdarúgó-utánpótlást külföldi szakember irányítja. Ezt a modellt gyakorlatilag nem alkalmazzák Európában, s az MLSZ is belátta korábbi döntése hibás voltát. Az U20-as és U21-es válogatottak élére Egervári Sándort nevezte ki, aki önálló munkát végez, nem függ Jámbor László fejlesztési igazgatótól.

Mező Gábor
2009. 09. 05. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A magyar labdarúgás több évtizedes sikertelenségét követően tavaly júliusban, az U19-es Eb-n bronzérmes lett korosztályos válogatottunk. A csapat kispadján Sisa Tibor ült, de nem sokáig. Az abban a hónapban a szövetség, az MLSZ fejlesztési igazgatójául kinevezett Jámbor László – az Ajax hajdani erőnléti edzője – ugyanis szeptember végén új embert állított az utánpótlás élére: a hazánkban (de valószínűleg másutt is) teljesen ismeretlen holland Wilco van Buurent.
Sisa nem akart „jelzőbója-cipelő” lenni, úgy fogalmazott: „Azt mondják, ha a fiatal fülemülét varjak közé teszik, megtanul károgni. De én nem vagyok már fiatal, másrészt az sem baj, ha a fülemüle a saját nyelvén rendesen beszél.” Ezután lemondott. A többieknek nem kellett ezt tenniük, hiszen az utánpótlás-vezérkart Nyilasi Tibortól Róth Antalig „lefejezték”, Bicskei Bertalan ezt nem megvárva egészen Egyiptomig menekült. Jámbort is e vonalhoz számítva tehát a magyar korosztályos csapatoknál teljes lett a holland hatalomátvétel, az új urak azonban tizenöt mérkőzésből mindössze öt győzelmet tudtak felmutatni: San Marino, Azerbajdzsán, Szlovénia és kétszer Luxemburg ellen. Az U19-es sikercsapat gyengén szerepelt az Alpok-Adria kupán is: öt pontot gyűjtött a megszerezhető harmincból. A Jámbor–Van Buuren páros arról is döntött, hogy a korosztályos válogatottak kiválasztottjai minden héten együtt készüljenek pár napot, ám ez sértette a klubok érdekeit, és az eredménytelenséget figyelve nem érte el a kívánt hatást sem.
Körbenéztünk Európában, máshol kik irányítják az utánpótlást; nem találtunk külföldi edzőket, hiszen a fiatalok képzése egészen speciális helyismeretet igénylő feladat. Oroszországban, Angliában, a finneknél és az albánoknál – ahol a felnőtteket külföldi kapitány dirigálja – a fiatalokkal hazai trénerek foglalkoznak. Ez ugyanígy van Kelet-Európában, a cseh, a szlovák, a montenegrói, a szerb, a bolgár és a horvát válogatottnál. Nyugaton szintúgy. Jobbára korábbi válogatott játékosok a kiválasztottak, akik értenek a fiatalok nyelvén, akikre felnéznek az ifjak. Általában minden egyes korosztállyal más-más szakember foglalkozik. Nem véletlenül, a gyerekek irányítása sokkal összetettebb feladat, mint a felnőtteké. Ismerni kell az egyéniségüket, az edző egyben a „második apa”. Ha csak e tekintetben vetjük össze Sisát Van Buurennel, máris óriási a kontraszt. Bicskei távozásakor erről így vallott: „Fél év alatt kiderült számomra, hogy a szakmai rész felett diszponáló emberek sem végzettségben, sem eredményeikben nem közelítik meg a legutóbbi korosztályos Eb-n jól szerepelt, de kiutált trénert.”
Mindezt az MLSZ-ben is észlelték. Van Buuren sorsa végül a Wales elleni U21-es Eb-selejtezőn kapott 4-1-es veréssel teljesedett be. Ezután döntöttek úgy, hogy nem hosszabbítják meg október 31-én lejáró szerződését, sőt már a szeptemberi U20-as vb-n is Egervári Sándor irányítja a magyar válogatottat. Kisteleki István MLSZ-elnök szokatlan őszinteséggel mondta: „Nem az a célunk, hogy mindig a saját igazunkat keressük, hanem a labdarúgás érdekében képesek vagyunk egy-egy korábbi döntésen felülemelkedni. Nem lett volna ennyire evidens a váltás, ha nem egyezünk meg mondjuk Egervári Sándorral, hiszen ezzel minőségi cserét hajtottunk végre.”

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.