Joav Blum: Ártatlan vagyok

Mindenképpen lesz kaszinóváros a Velencei-tó partján – fogalmazott lapunknak adott exkluzív interjújában Joav Blum, a sukorói kaszinó beruházását megvalósítani kívánó King’s City projekt társalapítója, aki szerint minden a szabályok szerint történt kiemelt beruházásuknál. A Zsidó Világkongresszus izraeli alelnöke tagadja, hogy ingatlanpanamában venne részt, szerinte erre üzlettársának, Ronald S. Laudernek amúgy sem lenne szüksége.

Szabó Eszter
2009. 09. 07. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Árulja el, hol lakik! Ezt azért kérdezem, mert nemcsak maga a kaszinóberuházás, de már az ön lakhelye is meglehetősen nagy vihart kavart, miután kiderült: nem valós lakcímet adott meg a földhivatalnak, azaz mégsem állandó sukorói lakos.
– A világ egy nagy falu. Izraeli–magyar kettős állampolgár vagyok, a magyar állampolgárságomat húsz évvel ezelőtt kaptam meg, édesanyám ugyanis magyar, itt született és nevelkedett. Sukorón egy házat béreltem, ezt nemrég meg is vásároltam. Az ingatlan most alapos felújításra szorul, ám a renoválási munkák után valóban ide szeretnék költözni. Ettől függetlenül sokat tartózkodom Sukorón, itt élek, a helyi közösségi életből is kiveszem a részem, különböző rendezvényeken veszek részt – például pingpongverseny, halászléfőző-verseny –, és támogatom például a sukorói iskolát. Az ön által említett problémára válaszolva: több millió magyar nem él az állandó lakcímén, ez alapján őket is eljárás alá kellene vonni.
– Egy másik földhivatali bejelentésében ugyanakkor egy izraeli címet adott meg lakhelyéül…
– Mivel Magyarország és Izrael között ingázom, így Izraelben is van lakásom, ennek a címét adtam meg. Magyarországon ugyan több időt töltök, ám Izraelben is vannak kötelezettségeim. De hadd szögezzem le: annak, hogy hol lakom, semmi köze nincs a King’s City-beruházáshoz, a törvény nem írja elő, hogy csak helyi lakos valósíthatja meg a kaszinóberuházást. Semmilyen előnyöm nem származik abból, hogy állandó sukorói lakcímmel rendelkezem.
– Önnek remek kormányzati kapcsolatai lehetnek, hiszen el tudta érni, hogy tavaly májusban a fél kabinet leült önökkel tárgyalni a kaszinóberuházásukról úgy, hogy még birtokukban sem volt a sukorói terület. A parlamentben lezajlott találkozón, amin a minisztériumi engedélyeket is megígérték önöknek, ott volt többek között Gyurcsány Ferenc akkori miniszterelnök, Bajnai Gordon akkori gazdasági miniszter, Tátrai Miklós, a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő Zrt. azóta menesztett vezérigazgatója, a kormányszóvivő és a Pénzügyminisztérium szakállamtitkára. Hogyan tudtak megmozgatni ekkora apparátust?
– Az, hogy a sukorói területet a tavaly májusi kormányzati tárgyaláson még nem birtokoltuk, nem jelent semmit, hiszen ez még a csere előtt történt, mivel az eredeti tervek szerint a projekt helyszíne a Pest megyei Albertirsa lett volna. Azt pedig nem mi határoztuk meg, hogy a kormány részéről kik üljenek le velünk tárgyalni, erről a kabinet maga döntött. Az akkori megbeszélésen mi mindössze anynyit vázoltunk, hogy milyen beruházást szeretnénk megvalósítani. A kormányzati szervekhez semmilyen személyes kapcsolatunk nem volt, a projekttel az illetékes minisztériumnál jelentkeztünk, és azt követően a kormányzati szervek olyan szinten és úgy foglalkoztak azzal, ahogy ezt nyilván hasonló jelentőségű projektek esetében mindig is teszik.
– De a parlamenti tárgyalásról szóló összefoglaló Fejér megyei beruházásról és csereingatlanok értékbecsléséről szól…
– A fent említett tárgyalás egyik témája éppen az esetleges csere lehetősége volt. Abban nincs semmi meglepő, hogy a sukorói lehetőségről tárgyaltunk, és Sukorót új helyszínként csak ezen tárgyalást követően tudtuk megjelölni. Magára a cserére pedig természetesen csak mindezek után kerülhetett sor. A befektetői csoport tagjai mind nemzetközileg elismert üzletemberek, akik két évig keresték a megfelelő helyszínt a kaszinóberuházáshoz Spanyolországban és Magyarországon.
– Mégis, hogyan tudták elérni, hogy a kaszinóberuházást a kormány azonnal a kiemelt beruházások listájára tette?
– Azért ez nem ment azonnal, csaknem héthavi munkánk eredményeként kapta meg a beruházásunk a kiemelt jelzőt. Számos támogató dokumentumot kellett ehhez elkészítenünk. Be kellett mutatnunk a beruházás mögött álló üzletembereket, be kellett bizonyítanunk az elkötelezettségünket a projekt megvalósítása iránt. Fogalmunk sincs arról, hogy az államigazgatási rendszeren belül miként került sor a kiemelt beruházás címkéjének elnyerésére, kik hozták meg az erről szóló döntést. Ahogyan az sem tartozott a kompetenciánkba, hogy milyen felállású, régi vagy új kormánytól nyertük el a kiemelt státust. Arról szintén nem mi határoztunk, hogy a beruházásunk koordinálásával a Magyar Befektetési és Kereskedelemfejlesztési Ügynökséget (ITD Hungary) bízták meg.
– Mit kért önöktől a kiemelt projekt minősítésért cserébe a kabinet? Milyen kötelezettségeket kellett ezért vállalniuk?
– A kiemelt projektté nyilvánításhoz szükséges valamennyi dokumentum az elkötelezettségünket bizonyítja.
– De milyen garanciákat kellett a státusért vállalniuk?
– A garanciát kezdetben azért volt nehéz meghatározni, mert a beruházás helyszíne nem volt még biztos. A tyúk és a tojás példáját felhozva: amíg a helyszín nem vált véglegessé, addig természetesen mi sem tudtunk konkrét kötelezettségeket vállalni, hiszen a végleges helyszín nélkül magát a beruházást sem lehetett pontosan leírni. A helyszín meghatározása után magára a koncepció kialakítására volt szükség. A koncepció pedig nem más, mint hogy Magyarországnak Európa egyik vezető turisztikai központjává kell válnia. Csak e két tényező meghatározása után lehetett a részletes terveinket az asztalra tenni.
– Ezekben a tervekben vállaltak kötelezettségeket? Bajnai Gordon miniszterelnök például kétezer új munkahelyet helyezett kilátásba a sukorói beruházás kapcsán.
– Ennél jóval több új munkahely létesül. Ha a King’s City szórakoztató- és élményközpont 2013 második felében megnyitja kapuit, akkor háromezernél több embert fog majd alkalmazni. A következő hónapok valamelyikében elindítjuk az ösztöndíjprogramunkat először a megyében, majd az egész országban. Ennek célja, hogy egy hároméves turisztikai és vendéglátó-ipari képzés során olyan munkaerőt képezzünk ki, amely megfelelő szakértelemmel vehet majd részt a beruházás üzemeltetésében. E program mindenki számára kedvező, hiszen a képzésben részt vevők számára mi biztosítjuk a munkahelyet, de mi is jól járunk, mert ha Nyugat-Európából, például Angliából hoznánk ide szakembereket, akkor minden bizonnyal többet kellene fizetnünk a munkájukért.
– A kormány tagjai közül kikkel találkozott személyesen a kaszinóberuházás kapcsán?
– Bajnai úrral kétszer folytattam tárgyalást, az akkor még pénzügyminiszter Veres Jánossal is találkoztam egyszer, Gyurcsány Ferenccel pedig a már korábban említett parlamenti megbeszélésen ismerkedtem meg.
– Ön a Zsidó Világkongresszus alelnöke Izraelben, 18 éves kora óta tagja a Likud pártnak. Nem gondolja, hogy árt a hírnevének, hogy most közokirat-hamisítással vádolják, valamint hogy a kaszinóberuházás kapcsán eddig négy ügyészségi óvás született? S ha ez nem lenne elég, a napokban derült ki: a számos szabálytalanság miatt az Állami Számvevőszék szerint semmis az ön csereszerződése.
– Csak akkor ártanának a hírnevemnek ezek az esetek, ha nem lennék száz százalékig ártatlan. Akkor aggódnék, ha elkövettem volna valamilyen törvénysértést. Az egész beruházásnál eddig is kiemelten figyeltünk arra, hogy minden lépésünk a jogszabályoknak megfelelően történjen, s ez a jövőben sem lesz másképp. A hírnevemet nem tudja befolyásolni ilyen vagy olyan kijelentés. Teljes mértékben megbízunk a magyar igazságszolgáltatásban, ha efelől bármilyen kétségem lenne, bele sem vágtunk volna a beruházásba. Minden illetékes hivatallal együtt kívánunk működni. Az ön által említett problémák egyébként nem valós gondok, sokkal nagyobb fejtörést okoz nekünk például az, hogy miként tudunk teljesen megfelelni a környezetvédelmi elvárásoknak, amit mi magunk is rendkívül fontosnak tartunk. Az akadályok felsorolása közben azonban azt is látnunk kell, hogy egy évtizedekre szóló beruházás nyitja meg hamarosan turisták milliói előtt a kapuit Magyarországon. Ez a beruházás nemcsak nekünk, beruházóknak fog hasznot hozni, hanem a magyar állam, a magyar emberek számára is. Az élményközpontban a magyar történelem ezer évét is be kívánjuk mutatni az egész világ számára.
– Ön tehát teljes mértékben meg van győződve arról, hogy minden eddigi nehézség, tiltakozás és jogi eljárás ellenére a King’s City felépül, s négy év múlva üzemelni kezd?
– Igen.
– Ezek szerint alaptalannak tartja azokat a sajtóhíreket is, miszerint a King’s City nem más, mint ingatlanspekuláció?
– Ha ingatlanpanamáról lenne szó, miért indultunk volna el a kaszinókoncessziós pályázaton?
– A koncessziós joggal együtt az egész földterületük jóval többet ér…
– És utána kinek adjuk ezt el? Az egész felvetés nem logikus. Ha nem valósítjuk meg a szórakoztatóközpontot, akkor a koncessziós jogunkat is elveszítjük. Ráadásul a koncessziós társaság tulajdonosi köre kötött, a törvény értelmében az csak és kizárólag az lehet, aki a pályázatot elnyerte, tehát azt a törvényben meghatározott ideig eladni semmilyen formában nem lehet. Ebben a beruházásban nemzetközileg elismert üzletemberek vesznek részt, akik soha nem adnák a nevüket ingatlanspekulációhoz. A fejlesztésünk egyik vezetője Ronald S. Lauder magyar származású amerikai üzletember, az Estée Lauder Group igazgatója, nincs szüksége ingatlanpanamával szerzett jövedelemre. A beruházásunkban részt vevők mind komoly üzletemberek, akiknek tisztességesek a szándékai, s akik egy tőkeerős, jövedelmező vállalkozást kívánnak Magyarországon megvalósítani. Ennek a vállalkozásnak az egész ország csak a nyertese lehet.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.