Csaknem 1,2 millió euróval tartozik Kapolyi László cége, a System Consulting a Vértesi Erőműnek (VE) – s így közvetetten annak tulajdonosának, a Magyar Villamos Műveknek (MVM) –, ezért az állami társaság felszámolási eljárást indított ellene – erősítette meg lapunknak a Népszabadság információját Tringer Ágoston, az MVM szóvivője. Kifejtette, a System 30 megawatt áramot vett át a VE-től még az év elején úgy, hogy annak ellenértékét nem fizette ki, a VE fizetési felszólításaira pedig egyáltalán nem is reagált.
Bár információink szerint az MVM június 10-én indította a felszámolási eljárást, a Fővárosi Bíróság csak két hónap múlva, augusztus első felében küldött levelet a VE-nek. Ebben annak igazolását kérték, hogy a System átvette a fizetési felszólításokat – ez ugyanis az eljárás megindításának feltétele. (Különös módon Mátravölgyi János, az MVM kisrészvényese – aki részesedését korábban a Systemnek akarta eladni, ám azt a villamos művek vezetősége nem engedélyezte – ugyancsak a Fővárosi Bíróságra nyújtotta be kérvényét, függeszsze fel az MVM idei közgyűlésén hozott döntéseket, így az osztalék kifizetését is az állam felé. Ekkor a bíróság napok alatt bírálta el az ügyet, Mátravölgyi javára döntve.)
Kapolyi Lászlónak már a Vértesi Erőmű szakszervezeti vezetői is kemény hangvételű levelet írtak. A lapunk birtokába jutott iratban a dolgozók képviselői kifejtették: a ki nem fizetett, korántsem csekély összeg következtében elmaradó árbevétel tovább rontja a VE egyébként is súlyos pénzügyi helyzetét. – Mára a kialakult pénzügyi szituáció a társaság csődhelyzetének bekövetkeztével is fenyegethet – áll a levélben. Kiemelték, „az elvégzett munka ellenértékét visszatartva a társaságot abba a helyzetbe hozták, hogy a menedzsment a szociális juttatások lefaragásával kénytelen ellensúlyozni a VE gazdasági ellehetetlenülését”. Mint fogalmaztak, meglepő, hogy egy szociáldemokrata politikus a baloldali kormány határozatának végrehajtását – amely a Vértesi Erőmű tovább működését tűzi ki célul – „a felelősségvállalás elutasításával akadályozza”.
Terjeszkedik az MVM. A Magyar Villamos Művek 14,92 százalékról 15,15 százalékra növelte részesedését a budapesti Elműben – közölte az Elmű a Budapesti Értéktőzsde honlapján. A közlemény szerint az MVM augusztus 28-án 13 929 darab Elmű-részvényt vásárolt. Az MVM egyébként 2009. márciusa óta 10 százalék feletti tulajdonosa az Elművel egy cégcsoportban működő Émásznak is.
Vizsgálat indult Franciaországban a X ellen, mert az algoritmusa alkalmas lehet külföldi beavatkozásra
