Kislány dömperrel

A homoszexualitás egyike a legtöbb vitát kiváltó témáknak. A kérdést övező médiaérdeklődés és a politikai nyilatkozatok hangjai gyakran a tudományos kutatás szférájába is beszűrődnek, kétségessé téve a biológusok, pszichológusok eredményeinek objektív értékelhetőségét. Mégis kísérletet teszünk a homoszexualitás okát, eredetét feltárni hivatott kutatások újabb eredményeinek összefoglalására, nem feledve, hogy a tudományos adatok sohasem adnak alapot egy jelenség erkölcsi megítéléséhez.

Molnár Csaba
2009. 09. 14. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Ahogy minden más, hosszú időn keresztül gyakorolt magatartási forma, a homoszexualitás is egyfajta viselkedési stratégiának tekinthető. Valamely állat (és így az ember) viselkedését két dolog befolyásolhatja. Az egyik az egyed örökítőanyagában kódolt genetikai háttér, a másik pedig az őt érő környezeti hatások. A múltban a kutatók hosszasan vitáztak arról, hogy az ember esetében melyik hat erősebben. Sokan az ember erkölcsi felsőbbrendűségébe vetett hitük elleni támadásként értékelték azt a feltevést, hogy nekünk is vannak örökölt (genetikailag legalább részben meghatározott) magatartásformáink. Mára ez a klasszikus „nature-nurture” (természet-nevelés) vita nyugvópontra jutott. Ahogy lenni szokott, a megoldás valahol középen van.
Aki egy kicsit is konyít a genetikához, jól tudja, hogy a muslicánál bonyolultabb felépítésű állatoknál alig lehet olyan viselkedést találni, amelyet végletesen meghatároz pusztán egyetlen génváltozat (allél) megléte vagy hiánya. Minél komplexebb a viselkedés, annál több gén egyidejű hatása és a környezetből érkező impulzusok közreműködése szükséges a kialakulásához. Továbbá nem szabad elfelejtenünk azt az általános jelenséget, miszerint minél fejlettebb egy állat, annál nagyobb súllyal esnek latba viselkedésszabályozásában a tanult tényezők, és csökken az öröklött faktorok jelentősége. Emiatt a bulvársajtóban szinte havonta felbukkanó Megtalálták a meleggént! típusú szalagcímek egyszerűen értelmezhetetlenek.
Induljunk ki a homoszexualitás kialakulására ható, esetlegesen genetikailag rögzült faktorok és a hatásukra létrejövő anatómiai különbségek vizsgálatából. A genetikai kutatások klasszikus módszere az ikrek vizsgálata, amely jóval megelőzte a modern molekuláris biológiai teszteket. Az egypetéjű ikrek genetikai állománya (genomja) tökéletesen megegyezik, míg a kétpetéjű ikrek génjeinek – hasonlóan az eltérő időpontban született testvérekéihez – csak ötven százaléka közös, viszont a rájuk ható környezeti tényezők hasonlóak az egypetéjű ikreknél tapasztaltakhoz. Így, ha összehasonlítjuk az egy-, illetve kétpetéjű ikrek viselkedését (például szexuális orientációját), képet alkothatunk arról, hogy milyen mértékben befolyásolják a magatartást az öröklött tényezők. Számos ikervizsgálatot végeztek a homoszexualitás okainak kutatása közben. Kezdetben nagymértékű genetikai meghatározottságot mutattak ki ezek segítségével, tehát a homoszexuális alanyok egypetéjű ikerpárja is jó eséllyel homoszexuális volt. Számos kritika érte viszont e vizsgálatokat, mivel az alanyok önkéntesen vettek bennük részt, és ez csökkentette a felmérés reprezentativitását. A tudományos körökben jelenleg legelfogadottabb ikervizsgálat eredményeit tavaly közölték, s ebben Svédország szinte összes felnőtt ikerpárja (több mint 7600 ember) szerepelt. A kutatók úgy találták, hogy a szexuális viselkedést 18–39 százalékban a genetikai tényezők, 0–17 százalékban a közös környezeti hatások (család, közös barátok, ismerősök, iskola), de legnagyobb részben, 61–66 százalékban az úgynevezett egyéni környezeti hatások befolyásolták. Ezek között találjuk a gyermekkori traumákat, a szülői gondoskodást és a korai szexuális tapasztalatokat.
Az első molekuláris genetikai vizsgálat eredményei 1993-ban láttak napvilágot. Dean Hamer és munkatársai, az amerikai Nemzeti Egészségügyi Intézet (National Institute of Health) kutatói úgy találták, hogy a homoszexuális férfiak anyai ági rokonai között több a meleg, mint apai ági hozzátartozói körében. Ez a jelenség általában arra utal, hogy a vizsgált jellegre az anyai, X-kromoszómán lévő gén van hatással. Valóban, az X-kromoszóma egyik alléljének megléte és a homoszexualitás között összefüggést találtak. Az eredményt gyorsan felkapta a sajtó, a szerzők pedig az összes elképzelhető oldalról kaptak hideget-meleget.
A következő években többször ismételték meg Hamerék vizsgálatát (hiszen egy tudományos eredmény csak akkor fogadható el, ha a kísérlet azonos eredménnyel ismételhető meg), és a legtöbb ellenőrző kísérlet megerősítette az eredeti eredményeket. Egy összefoglaló elemzés pedig megállapította, hogy ez a kromoszómarégió valóban szerepet játszhat a homoszexualitás kialakulásában, viszont ez a gén önmagában nem magyarázza a viselkedés létrejöttét.
Az esetleges genetikai különbségek anatómiai és élettani különbségeket is okozhatnak. Minthogy a viselkedésszabályozás központja az agyban található, több vizsgálat is kereste az agy felépítése és a szexuális orientáció közötti összefüggéseket. A kilencvenes évek elején Simon LeVay, a kaliforniai egyetem neurológusa összehasonlította heteroszexuális és meleg férfiak hipotalamuszának egyes idegsejtcsoportjait (úgynevezett magvait), köztiagyuk azon részét, amely az állatokban a szexuális viselkedés irányításában játszik szerepet. Úgy találta, hogy az INAH3 jelű mag kétszer nagyobb a heteroszexuális férfiakban, mint a meleg alanyokban. E magcsoport hasonló méretűnek bizonyult a homoszexuális férfiakban és a heteroszexuális nőkben.


Nem ez az egyetlen neurológiai vizsgálat, amely hasonlóságot tárt föl a meleg férfiak és a heteroszexuális nők agya között. Egy tavalyi kísérletsorozatban Ivanka Savic a stockholmi Karolinska Intézetben agyi képalkotó eljárásokkal, mágnesesrezonancia-vizsgálattal (MRI) és pozitronemissziós tomográffal (PET) vizsgálta az eltérő szexuális orientációjú alanyok agyát. Azt találta, hogy a heteroszexuális nők és a homoszexuális férfiak, illetve a heteroszexuális férfiak és a leszbikus nők agya hasonlított igazán egymásra (az előbbieké inkább szimmetrikus volt, az utóbbiak agyában a jobb félteke kissé nagyobb volt, mint a bal). Hasonló különbségeket találtak, amikor az agy „huzagolását”, tehát az egyes agyterületek közötti kapcsolatokat térképezték föl. A heteroszexuális nők és a meleg férfiak agyának érzelmekért felelős mandulamagja (amigdalája) inkább a félelmet és a szorongást kiváltó agyterületekkel áll kapcsolatban, míg a leszbikus nők és a heteroszexuális férfiak amigdalája a veszélyhelyzet elkerülését célzó akciókat kialakító területek felé küld információkat. Ezek a kapcsolatok kis eséllyel alakíthatók tanulással, valószínűbb a genetikai meghatározottságuk.


A genetikai háttér után most vizsgáljuk meg a lehetséges környezeti, tanult tényezőket.
Daryl Bem, az amerikai Cornell Egyetem szociálpszichológusa szerint az átlagostól eltérő gyermekkori nemi szerep lehet a felnőttkori homoszexuális orientáció legmegbízhatóbb előképe. Azok a gyerekek, akik gyakran végeznek a másik nemre jellemző tevékenységeket (például babázik egy fiú, dömperrel játszik egy lány), esetleg a saját nemük tagjai iránt kezdenek később „másként” érezni (ami az ellenkező nemű emberekkel szemben lenne normális), ez bizonyos esetekben szexuális vágyhoz vezethet a saját nemű társaik felé. Egyes kutatók úgy vélik, hogy bár e gyermekkori „nemi nonkonformitásnak” genetikai, hormonális háttere is lehet, a szülői gondoskodás és más külső tényezők is hathatnak rá. Azok a fiúk, akiknek lány ikertestvérük van, kétszer gyakrabban vonzódnak a saját nemükhöz, mint akiknek nincs. Ennek hátterében az állhat, hogy az azonos korú, eltérő nemű gyerekeket gyakran hasonlóképpen (tehát kevésbé igazodva a nemükhöz) gondozzák a szüleik, a gyermekkori, illetve a kora serdülőkori „uniszex” nevelés pedig hatással lehet a homoszexuális orientáció kialakulására.
A szülő-gyermek kapcsolat más módon is befolyásolhatja a nemi orientációt. A meleg férfiak gyakrabban számolnak be kevéssé odaadó, inkább elutasító apáról, mint a heteroszexuálisok, és a melegek szorosabb kapcsolatot ápoltak gyermekkorukban az anyjukkal. E vizsgálatoknál azonban sok kutató vitatja az ok-okozati viszony irányát, tehát elképzelhető, hogy a meleg férfiak kapcsolata azért mondható rossznak az apjukkal, mert már korán jelentkeztek náluk a homoszexualitásra jellemző viselkedésjegyek. A legtöbb szakember szerint mindkét lehetőség elképzelhető, akár együttesen is.
Hasonló eredményre jutott a tajvani hadsereg 275 katonáján végzett vizsgálat 2007-ben. A szerzők szerint a homoszexualitás szempontjából az apai védelmezés és az anyai gondoskodás voltak a legfőbb hatótényezők. Dániában, ahol az azonos nemű párok házasságot köthetnek, 2006-ban megvizsgálták nagyszámú hetero- és a homoszexuális házaspár szülői hátterét. A férfiak nagyobb esélylyel kötöttek homoszexuális házasságot, ha anyjuk idősebb volt, szüleik elváltak, apa nélkül nőttek föl, vagy ha ők voltak a legfiatalabb gyerekek a családban.
Számos vizsgálat megerősítette ezt a furcsa öszszefüggést a születési sorrend és a homoszexualitás kialakulásának esélye között. A statisztikák azt mutatják, hogy minden egyes idősebb fivér huszonnyolc–negyvennyolc százalékkal növeli annak esélyét, hogy a fiatalabb fiútestvér meleg lesz. Egyes szerzők ezt a jelenséget a születés előtt a magzatot ért hormonális hatásoknak tulajdonítják, más kutatók viszont szociális hatásokat gyanítanak a háttérben.


Talán a legmeglepőbb felismerés az, hogy a lakhely is szerepet játszhat a homoszexualitás megjelenésében. A kilencvenes években végzett egyik amerikai felmérés kimutatta, hogy azok, akik tizennégy éves korukban városban laknak, nagyobb esélylyel lesznek homoszexuálisok, mint azok, akik falun töltötték tinédzseréveiket. Az összefüggés a férfiaknál erősebbnek bizonyult, mint a nőknél. A már említett, Dániában házasságot kötött emberek szociális hátterét kutató vizsgálat megerősíti ezt a jelenséget. A fővárosban lakó dánok közül többen kötöttek homoszexuális és kevesebben heteroszexuális házasságot, mint a falun élők közül. A lakhely hatásáról a legtöbben úgy vélik, hogy a városi környezet nagyobb teret enged a homoszexuális személyiségjegyek kialakulásának vagy megnyilvánulásának.
Az Amerikai Pszichológiai Társaság 2007-ben kiadott állásfoglalása szerint „nincs konszenzus a kutatók között abban, hogy mi okozza a különféle szexuális orientációk kialakulását. […] Nem áll rendelkezésre olyan bizonyíték, amelynek alapján a kutatók kijelenthetnék, hogy egy bizonyos tényező miatt alakul ki a szexuális orientáció. Sokan úgy gondolják, hogy a genetikai háttér és a környezeti hatások is szerepet játszanak benne, a legtöbb ember pedig nem érzékeli azt, hogy szexuális orientációja választáson alapulna.”

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.