Kódexszel nem lehet bankot regulázni

Már tíz éve létezik banki etikai kódex, ám úgy tűnik, hogy a pénzintézetek nem vették komolyan. Miközben emberek tízezreit állítják megoldhatatlan feladat elé a megdrágult törlesztőrészletek, a bankok még mindig nem döntöttek a kilakoltatások teljes leállításáról, és ma is a hitelezés etikájának kidolgozásával húzzák az időt. Felcsuti Péter, a szövetség elnöke szerint az is elég, ha csupán a pénzügyi felügyelet tudja, miért módosít szerződést a bank, az ügyfél úgysem értené meg az okokat.

Csécsi László
2009. 09. 14. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Már egy évtizede tartaniuk kellene magukat a bankoknak egy általuk készített etikai kódexhez, de most újabb szabályzaton törik a fejüket. Közben az idő telik, és egyre több adós merül el a létbizonytalanságban. Bajnai Gordon miniszterelnök júliusban a magyarországi bankok vezetőivel folytatott tárgyalások után jelentette be, hogy a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyelete (PSZÁF), a bankszövetség és a kormány a Gazdasági Versenyhivatal bevonásával magatartási kódexet dolgoz ki a bankok számára, amely többek között tartalmazza a szerződésmódosítások feltételeit, a bankok tájékoztatási feladatait és tisztázza, hogyan kell eljárni akkor, ha az ügyfél nem fizet. Ugyanakkor felmerül a kérdés, hogy miért egy újabb kódexszel javítana a kormány a helyzeten, amikor törvényi eszközökkel is megtehetné ugyanezt. Ráadásul a bankok etikai kódexe egyszer már kudarcot vallott. A Magyar Bankszövetségnek már tíz éve van etikai szabályzata, amelyet néhány éve meg is újítottak, mégsem sikerült elejét venni a jelenleg tapasztalható problémáknak.
A dokumentum szemelvényeiből úgy tűnik, hogy a bankok elégedettek voltak a kódexszel. – A felvállalt önszabályozási feladatokat jórészt már elvégeztük: megalkottuk a bankváltási útmutatót, a hitelkiváltási kódexet és az új etikai kódexet – olvasható a bankszövetség egy 2008. első negyedéves jelentésében. A kódex célja a hivatalos meghatározás szerint az, hogy a tagok az ügyfelek érdekeit szem előtt tartva tisztességes, etikus magatartást tanúsítva járjanak el. A dokumentum rögzíti az etikus banki magatartás szabályait, és a normák megsértése esetén megindított etikai eljárás menetét is. A jól hangzó szólamok ellenére azonban rengeteg probléma merült fel az utóbbi időben a bankok működésével kapcsolatban.
A Magyar Bankszövetség elnökségi ülése legutóbb szerdán foglalkozott az új szabályozással. Ekkor egy javaslatot fogadtak el, amely állításuk szerint a magatartáskódex alapja lehet, és csütörtökön át is adták azt a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyeletének (PSZÁF). Az eredeti menetrend szerint már szeptember elejére össze kellett volna állnia a kódexnek, de a piaci szereplők és a felügyeleti szervek elképzelései közötti különbségeket elnézve még az is kétséges, hogy a hónap során sikerül eljutni a piszkozatoktól a tisztázatig – írja a távirati iroda. Felcsuti Péter, a bankszövetség elnöke szerint a bankok és a felügyelet elképzelései 70-80 százalékban megegyeznek, ám arról nem tudni, hogy melyek lehetnek azok a kérdések, amelyekben nem sikerült még kompromisszumot találni.
Az egyik megoldatlan kérdés valószínűleg az egyoldalú szerződésmódosítások problémája. A bankszövetség elnöke kifejtette: a törvény megadja a bankoknak az egyoldalú szerződésmódosítás jogát, de azt kívánja, hogy ez átlátható és következetes legyen. – A vita arról folyik, kinek a számára legyen a módosítás átlátható: az ügyfél számára, aki alulinformált, nem felkészült, nem képes megítélni a feltételeket, vagy az ügyfél nevében eljáró felügyelet számára – foglalta össze a vita kérdéseit az MTI-nek az elnök. Felcsuti az utóbbi mellett tette le voksát. Binder István, a PSZÁF szóvivője ugyanakkor lapunknak elmondta: nem a felügyeletnek kell értenie a szerződések feltételeit, ezen belül pedig a módosításokat, hanem az ügyfeleknek. A szóvivő úgy látja, hogy amennyiben a felügyeleti szerveknek nem sikerül egyezségre jutniuk a bankokkal a legfontosabb kérdésekről, akkor nem magatartási kódexben fekteti le a kormány a szabályokat, hanem törvény formájában.

Év végéig kaphatnak hitelt a bankok. Jóváhagyta az Európai Bizottság annak a magyar intézkedéscsomagnak a meghosszabbítását, amelynek keretében a jogosult hitelintézetek tőkéhez juthatnak, valamint újonnan nyújtott rövid és középtávú hitelek tekintetében garanciához – tudta meg a távirati iroda. A féléves hosszabbítással a program ez év végéig futhat.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.