Nincs hová hátrálni

Már az árvák és a sérült gyermekek világa sem tabu a kormánynak, ugyanis egyre kevesebbet ér a támogatás, a feladat viszont több. A rendszer a működőképesség határára jutott.

V. Fehér József
2009. 09. 14. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Gyomaendrődi Fülöpné Kis Erzsébet kislánya a sors kegyetlen szeszélye folytán agyvelőgyulladást szenvedett, melynek következtében értelmi sérült lett. Az anya hirtelenjében fel sem fogta, mi történt velük, s egy ideig kezelni sem tudta az új élethelyzetet. Nehezen törődött bele a megváltozhatatlanba, aztán védőnői tanácsra kérte lánya gyermekotthoni elhelyezését. Bűntudata nem alakult ki, mert nem a saját kényelme miatt cselekedett így, hanem a gyermeke érdekét akarta szolgálni. Belátta, hogy a békéscsabai közösségben a kicsi a szakszerű ápolás, gondozás, foglalkoztatás mellett jobban fejlődhet, tanulhat és önállóbbá válhat. Meglepődött, amikor arról értesült, hogy az intézmény léte veszélybe került a kormányzat egyre inkább megvaduló megszorító intézkedései miatt. – Ezek az emberek nem elvonást és leépítést, hanem nagyobb megbecsülést érdemelnének – mondja az anya. Hozzáteszi: itt egy alkalmazott három másik helyett dolgozik, nem ismerik a fáradtságot és a közönyt. – Elképzelni sem tudom, mi lenne velünk nélkülük! – fakad ki.
– Való igaz, az egyre apadó anyagi források megnehezítik intézményünk működését – kapcsolódik beszélgetésünkhöz Sziszák Katalin, a Békés Megyei Szociális, Gyermekvédelmi, Rehabilitációs és Módszertani Központ vezetője. – A fenntartó sincs könnyű helyzetben, hiszen újabb milliárdos veszteséget szenved el. Az a baj, hogy a normatív állami támogatás nem fedezi a működési kiadásokat. Közben a gyermekvédelmi szakellátás és a fogyatékkal élők bentlakásos gondozása törvényi kötelezettség. A normatív állami támogatás a működés 55 százalékára elég – a bajok akkor kezdődnek, ha a fenntartó nem tudja ezt 100 százalékra kipótolni.
Ez pedig egyre nagyobb nehézségeket jelent a megyének. Már eddig is kényszerű létszámleépítésre és integrációra került sor, ám ennek nincs vége. Így ez az intézmény sem lesz képes megfelelni a szigorú jogszabályi előírásoknak, amelyek szabályozzák a működést. A gyermekvédelemben például már a meglévő létszám ellátása is gondot jelent, holott a növekvő társadalmi problémák miatt egyre több az igény. Ha az alapellátás nem képes kezelni a gyermekek krízishelyzetét, a szakellátás nem mondhat nemet, muszáj úgymond kiemelni a hátrányos helyzetűt a környezetéből.
– De hová, és főleg miből? – kérdi Sziszák Katalin. – Ilyen szempontból mi látjuk el egész Békés megyét. Hatszáz gyermekről, fiatalról gondoskodunk. Közülük 377-en nevelőszülőknél vannak, a többiek lakás- és gyermekotthonokban élnek. Utóbbi ellátás húsz telephelyen valósul meg: megyénkben Békésen, Dévaványán, Magyarbánhegyesen, Gyulán, Eleken és Békéscsabán tartunk fenn intézményeket. A fogyatékosokkal a megyeszékhelyen foglalkozunk, a létszám éppen annyi, vagyis 223, mint az előző területen. Közülük negyvenen élnek családban, ők nappali vendégeink. A többiek bentlakók. Az intézményvezető rávilágít egy ellentmondásra: a normatíva nem követi az inflációt, értéke csökken, ám muszáj teljes körű ellátást biztosítani minden ellátottnak. Jól tudják: egy társadalom fejlettségét az is meghatározza, mennyire képes gondoskodni elesettjeiről. Magyarországon e téren egyre lehangolóbb a kép.
– Módszertani intézet lévén, látjuk, hogy a kistelepüléseken egyre nehezebb a puszta létfenntartás is, s akkor képzelhetjük, mik az esélyei a jó színvonalú gyermeknevelésnek – folytatja az igazgató. A megyei vezetés kénytelen összevonni a hozzá tartozó intézmények gazdasági feladatait, mert ma már illúzió az önálló könyvelés, karbantartó részleg, saját konyha. A létszámleépítésre gondolni sem akarnak – mondja –, mert egyrészt túl vagyunk rajta, másrészt nincs egyetlen emberük sem, akit nélkülözni tudnának. Szakmai létszámuk a jogszabályban előírthoz képest 80 százalékon van, ahonnan nincs hová hátrálni.
– 2006 óta súlyos problémát jelent a gyermekvédelemben és a bentlakásos intézményekben élő, fogyatékos gyermekek normatívája, hiszen a kiadások kétszer anynyit tesznek ki – fűzi hozzá Domokos László, a megyei közgyűlés elnöke. – Hiába próbálunk évek óta fellépni az érdekükben minden fórumon, magunkra maradunk. A nyáron megemelték az áfát, de mögé „elfelejtett” fedezetet tenni a kormány. Domokos úgy tartja, a baloldalinak mondott kormány az érzéketlenségét bizonyítja, amikor a legrászorultabbaktól, a fogyatékkal élő gyerekektől, az árváktól és a nehéz családi háttérrel rendelkezőktől vesz el. A megye úgy próbálja ellensúlyozni a kormány ballépéseit, hogy az ellátást nem veszélyeztető hátteret ésszerűsíti. Ám a hatékonyság javításának lesznek az emberekre nézve negatív következményei, de legalább a bentiek túlélése garantált.
– Elkeserítő, hogy mellébeszél a pénzügyminiszter, nem ad érdemi választ a szociális tárca irányítója és az önkormányzatok gazdája – véli a fideszes politikus. – Ők azt mondják, hogy van pénzük az önkormányzatoknak, gazdálkodjanak, ahogy akarnak. Mi ötszázmilliót kapunk gyermekvédelmi célokra a költségvetéstől, de egymilliárdot költünk rá. Évek óta kisebb költséggel tartjuk fenn az ellátást, de az áfa emelése után állíthatom: rendkívüli helyzet alakult ki – jelzi.. Fél évre ez 350 milliós többletkiadást jelent, jövőre pedig 600 milliót. Tartalék nincs, korlátozni kell a felvételt, így csak a legrosszabb állapotban lévőket fogadhatják.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.