Nulla-nullás hátrányból

2009. 09. 27. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Idilli kép volt. A liverpooli és a debreceni játékosok egyenrangú félként pacsiztak – valaki kiszámolta, hogy a DVSC éves költségvetését a brit sztárklub négy nap alatt élné fel –, az Anfield Road negyvenezer hazai szurkolója pedig megtapsolta a magyar labdarúgókat és drukkereket. A Bajnokok Ligája nyitányán elszenvedett tisztes, 1-0-s vereség mellett mindez tovább legyezte büszkeségünket, ezért mi, a helyszíni tudósítók kíváncsian indultunk az interjúzóna felé: vajon miként vélekedik a történtekről a két edző, Rafa Benitez és Herczeg András? Ám kiderült, választanunk kell közöttük. A BL, de talán a nemzetközi sport históriájában ugyanis egészen egyedi módon a szervezők nem egyetlen, közös „mixed zone”-t, találkozási pontot alakítottak ki, hanem két, teljesen különállót. Egyet maguknak, a klubházban, egyet nekünk, az autóparkolóban, a hátsó udvarban.
Ez példátlan diszkrimináció. Ha úgy adódna, hogy a vízilabda vb-n Magyarország Guammal mérkőzne, a 63-1-re végződő meccs után az agyonvertek is megkapnák az esélyt, hogy szóba elegyedjenek a háromszoros olimpiai bajnokokkal; Liverpoolban, a 0-1-et követően ez nem adatott meg nekünk. Mert nem vagyunk egyenrangúak, mert nincs bennünk semmi közös.
Ugyanezt a megkülönböztetést az első magyar BL-induló, a Ferencváros is elszenvedte 1995-ben, és utólag el kell ismernünk, sajnos többet tett érte, mint ellene. A 3-0-s diadal dacára a zürichi bemutatkozás bizonyos tekintetben lidércesre sikeredett, hiszen a Grasshoppers elnökének választékos angolsággal előadott, ENSZ-közgyűlésre illő beszédére rögtönzés volt a magyar válasz, majd a svájciak a klubjuk névadóját mintázó aranyozott szöcskékkel lepték meg a fradistákat, akik cserébe műanyag tokba szuszakolt zöld frottírtörülközőkkel kedveskedtek. A második fellépés során, az Üllői úton aztán az Ajax elleni 1-5 alkalmából következett az a bizonyos huhogás, érte pedig a bőrünkre égetett rasszista bélyeg. Amikor a ferencvárosi küldöttség engesztelő látogatást tett a hollandok szálláshelyén, ők három asztalnál elkülönülve úgy vacsoráztak, hogy egyiknél a vezetők, a másiknál a fehér, a harmadiknál a fekete játékosok ücsörögtek, de ez szemernyit sem számított; mi lettünk a roszszak, a nem idevalók, ők megmaradtak jónak.
A Debrecennek roppantul kell ügyelnie arra, hogy hasonló hibát, otrombaságot ne kövessen el, még csak ürügyet se szolgáltasson. Mert az károsabb lehet a hosszabbítás utolsó másodpercében beszedett bődületes potyagólnál is. Amiért ugyanis mi áldjuk az európai szövetség elnökét, Michel Platinit, azért a nagyok, elsősorban éppen az angolok kárhoztatják: miért kellett a keletiek javára megreformálni a selejtezők rendszerét, kinek hiányoztak a kicsik?
Liverpoolban még könnyű volt. Mint ahogyan a szegény rokon is megúszhatja, ha a gazdaghoz megy hivatalos látogatásra. Felveszi a szép ruháját, kiokosítja a gyerekeit, két-három órán át mosolyog és koncentrál. Csakhogy aztán vendéglátóként is meg kell állnia a helyét, és ott már nincs lehetőség színjátszásra. Otthon csak saját magát, az ő valóságát adhatja. Szeptember 29-én, a Lyon ellen, a Puskás Ferenc Stadionban ezért sokkal nehezebb lesz helytállni, mint ahogyan azt bárki is gondolhatná. Hisz meg kell, meg kellene mutatni, hogy a BL-tagsághoz nemcsak a szerencsénk, a viszonylagos labdarúgótudásunk, a szívünk és a lelkünk van meg, hanem az eszünk, a szervezettségünk, a szervezőkészségünk, a nyelvismeretünk, a futballkultúránk, úgy egyáltalán, a kultúránk is.
Kemény próbatétel vár ránk. Ráadásul az előítéletek miatt 0-0-s hátrányból indulunk.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.