Huszonhárom beosztott vetett véget saját kezűleg életének az elmúlt másfél évben a France Telecomnál. A cég vezetősége ezért közölte, hogy a hasonló tragédiák megelőzésére a jövőben ingyenesen hívható öngyilkos-segélyvonalat hoz létre munkatársai részére – tudósított a BBC. A bejelentés azután történt, hogy magához hívatta Xavier Darcos francia munkaügyi miniszter Didier Lombardot, a France Telecom vezérigazgatóját, hogy megbeszéljék: mit lehet tenni az utóbbi időben megszaporodott öngyilkosságok ellen. Legutóbb múlt pénteken egy 32 éves nő ugrott ki a cég párizsi irodájának ötödik emeleti ablakán, mikor megtudta, hogy átalakítják a részlegét. Korábban pedig egy 49 éves férfi került kórházba, miután gyomorba szúrta magát egy megbeszélés alatt. Kétségbeesett tettét azután követte el, hogy kiderült, megszűnik az állása.
Több francia szakszervezet is az 1998-ban privatizált cég agresszív vezetési stílusát okolja a történtekért. Szerintük hatalmas érzelmi problémákat okoz a munkatársaknak az állandó versenyszellem generálása. Ez elsősorban azokat az idősebb kollégákat érinti, akik még a privatizálás előtt kezdtek el dolgozni a France Telecomnál. A BBC úgy tudja, hogy a magánosítás óta közel negyvenezer állást számoltak fel a vállalatnál. A France Telecom azonban azt állítja, százezer dolgozójukra lebontva az öngyilkosságok száma egyáltalán nem kiugró. Cáfolják továbbá, hogy nőtt volna az tragikus esetek száma, mivel 2008-ban is 28 öngyilkosságot regisztráltak. A France Telecom azt ígérte, a jövőben jobban odafigyel majd a dolgozóira, ennek ellenére a cég munkatársai közül többen is sztrájkba kezdtek, hogy így adjanak hangot felháborodásuknak a történtek miatt. (A Magyar Telecom jövőre négyszáz munkavállalót küld el a nyugdíjazásokon és a vezetői munkaviszonyok megszüntetésén kívül.)
Juhász Ágnes pszichológus, munkahelyi egészségfejlesztő lapunknak elmondta: a multinacionális cégeknél gyakran abból fakadnak a gondok, hogy más a vezetőség és a beosztottak kulturális háttere. Ráadásul alaposan felborítják az ott dolgozók lelkivilágát a vállalaton belüli gyakori áthelyezések (például mikor gyakorlatilag egyik napról a másikra más osztályra, városba vagy akár országba kap megbízatást az illető). Ezek ugyanis minden alkalommal tönkreteszik az érintett adott helyen kialakult informális kapcsolatrendszerét – fejtette ki a pszichológus. A nagyvállalatok általában erősen hierarchikus szerkezetűek, személytelenek és erősen szabályozottak. Mivel a dolgozóknak kicsi a rálátásuk a cég szerkezetére, céljaira, és nincsen beleszólásuk a dolgok alakulásába, könnyen érezhetik magukat úgy, mint egy apró láncszem a hatalmas gépezetben – mondta a szakértő. Hozzátette: kutatások is bizonyították, hogy a kontroll hiánya a legnagyobb pszichés egészségkárosító tényező a munkahelyeken. A gazdasági válság miatt ráadásul sok a leépítés, s ez fokozza a dolgozókban a stresszérzetet. Ugyanakkor – hangsúlyozta Juhász Ágnes – az öngyilkosságoknak általában komplex a hátterük, az okokat gyakran nehéz szétválasztani.
Gál Kinga: Von der Leyen agóniája ma bizonyítottan elkezdődött
