Folyamatban van az adott személy kiválasztása – mondta az Országgyűlés külügyi bizottságának rendkívüli ülése után Juhász Gábor, ám egyebet nem árult el. Így két nappal a kormányfő bejelentése után már azt sem lehet tudni, vajon ki lesz az, és pontosan hány fő közül választ Magyarország. Bizottsági meghallgatása után Juhász újságírói kérdésre csak annyit közölt, a kiválasztási procedúra során a magyar fél – miután minden háttér-információt megkap az amerikaiaktól a lehetséges jelöltekről – személyes interjúkon hallgatja meg a szóba jöhető őrizeteseket. A polgári nemzetbiztonsági szolgálatokat irányító tárca nélküli miniszter ugyanakkor már azt a felvetést sem kommentálta, hogy a Magyarország által befogadni készült személy palesztin származású lenne. Juhász Gábor a befogadással kapcsolatban azt is elmondta, a bizottsági ülés jegyzőkönyvének elkészültét követő öt-hét napon belül újraminősíti a jelenleg húsz évre titkosított információkat, hogy amit lehet, nyilvánosságra hozzanak a befogadásról.
Az ideszállítás költségeit és a másfél éves, társadalomba történő beilleszkedést elősegítő reintegrációs folyamat túlnyomó részét az amerikai fél fizeti majd, a konkrét összeg – az adott személy kiválasztása előtt – azonban egyelőre még nem ismert – válaszolta Juhász Gábor lapunk azon kérdésére, hogy összesen mennyibe kerül, és ki állja majd a fogoly átvételével járó költségeket. „Az európai példákból kiindulva ez – átlagáron számolva – mintegy 85 ezer dollárba (15,8 millió forintba) kerül” – mondta a titokminiszter. Lapunk megkeresésére az amerikai nagykövetség sem árult el konkrét összeget a Magyarországra érkező fogollyal kapcsolatban, ám azt közölték, az általuk nyújtandó anyagi támogatást az adott személy társadalmi integrációjára, például a fogoly képzésére szánják.
– Megértjük és tudomásul veszszük a guantánamói fogolytábor bezárását, és a Fidesznek nincs elvi kifogása a fogolyátvétellel kapcsolatban – mondta tegnap Németh Zsolt. A külügyi bizottság fideszes elnöke szerint azonban a döntés jogi és politikai felelősségét a jelenlegi kormánynak kell vállalnia. Az első tárgyalások megkezdése előtt – idén tavasszal – Szijjártó Péter az MTI-nek még azt mondta, „nem is értjük, miért merült fel, hogy pont Magyarországnak kellene befogadnia Guantánamón fogva tartott embereket”. A Barack Obama amerikai elnök által kinevezett guantánamói különmegbízott, Daniel Fried első, idén június közepi megbeszélése előtt pedig Németh Zsolt a távirati irodának szintén azt mondta, a Fidesznek fenntartásai vannak a fogolybefogadással kapcsolatban, de hangsúlyozta, hogy „konkrét kezdeményezésre tudunk konkrét álláspontot kialakítani”.
Trump a gázai túszok szabadon bocsátását követeli
