(Újvidék)
Hét munkás – hat nő és egy férfi – vesztette életét egy szerbiai lőszergyárban történt robbanássorozatban tegnapra virradó éjszaka. Tizennégyen megsérültek, egyikük sincs már életveszélyben.
Tíz óra előtt hallatszott az első detonáció a nyugat-szerbiai Uzice városában, majd ezt még három követte. Azt már megállapították, hogy a robbanások sorozatát az eddig ismeretlen okból keletkezett tűz idézte elő. A lángokat sikerült gyorsan megfékezni, s a gázálarcos tűzoltók leereszkedtek a háromszáz méter mélységben levő helyiségekbe, ahol hét munkás holttestére bukkantak. Eleinte azt hitték, hogy az áldozatok száma jóval nagyobb, hiszen mintegy száz munkás dolgozott a második műszakban.
– Egymást taposva igyekeztünk kifelé, mert tudtuk, hogy hamarosan robbanások következnek – nyilatkozta a Prvi Partizan lőszergyár egyik munkása. Elmondása szerint káosz és pánik uralkodott el. Nem lehetett tudni, kinek sikerült kimenekülni, s ki rekedt bent. Még szerencse, hogy a gyerekek kijutottak – utalt azokra az egyetemistákra, akik az üzemben kaptak alkalmi munkát. Még késő éjszaka is reménykedtek abban, hogy a tűz fogságába esett hét munkásnak sikerült túlélni a robbanásokat, ám éjfél előtt kiderült, hogy nincs remény. A hírt Ivica Dacsics belügyminiszter erősítette meg. Dragan Sutanovac védelmi miniszter bejelentette, hogy nagy erőkkel dolgoznak a katasztrófa okainak feltárásán.
A szerb kormány mára nemzeti gyászt hirdetett meg.
Szakértők szerint a tűzoltók gyors és bátor beavatkozásának köszönhetően sikerült meggátolni a nagyobb tragédiát. Predrag Marics, a belügyminisztérium katasztrófavédelmi osztályának vezetője kijelentette, hogy vizsgálat állapítja majd meg, hogy betartották-e a tűzvédelmi előírásokat, de hozzátette, hogy az uzicei lőszergyár az egyik legbiztonságosabb Szerbiában. Dobrosav Andrics, a gyár igazgatója nem hiszi, hogy a szerencsétlenség a gyártási folyamatban keletkezett hiba miatt következett be. Két héttel ezelőtt végeztek ugyanis az üzemben nagyjavítást, a munkásokat pedig alaposan kiképezték arra, miként kell robbanásveszélyes anyaggal dolgozni.
A nagy hagyományokkal rendelkező gyár 1928-ban kezdett termelni. A legnagyobb baleset 1941-ben érte, akkor mintegy százan haltak meg. Jelenleg hatszáz alkalmazottja van.
Vizsgálat indult Franciaországban a X ellen, mert az algoritmusa alkalmas lehet külföldi beavatkozásra
