Sugárzó anyagok a tengerfenéken

Radioaktív hulladékot szállító hajó roncsára bukkantak Olaszország délnyugati partjainak közelében a Cunskyt 1992-ben elsüllyesztő egykori maffiózó információja nyomán. A feltételezés szerint a calabriai maffia évtizedek óta üzletel a toxikus anyagokat termelő cégekkel, de a szállítmányokat rendre a tenger fenekére küldi.

MN-összeállítás
2009. 09. 26. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Robot tengeralattjáróra szerelt kamerákkal vizsgálják azt a hét végén megtalált, állítólag radioaktív hulladékkal teli hajóroncsot, amelyet a calabriai maffia sülylyesztett el tizenhét évvel ezelőtt, Olaszország délnyugati partjaitól huszonnyolc kilométerre. Az ötszáz méter mélyre süllyedt roncs helyéről egy hajdani, az AFP által köpönyegforgatónak nevezett maffiózó tájékoztatta az olasz hatóságokat. Francesco Fonti beszámolója szerint a maffia már több mint húsz évvel ezelőtt felfedezte a nagy üzleti lehetőséget a veszélyes hulladékok átvételében. Ám esze ágában sem volt megoldani a biztonságos tárolás gondját, ehelyett sorra felrobbantotta a toxikus anyagokat szállító hajókat a calabriai partoknál, és sok millió dollárt zsebelt be.
A Cunsky nevű, 110 méter hoszszú vízi járműben 120 hordó sugárzó anyag volt, s Fonti feladata volt, hogy a hajóval együtt a tenger fenekére irányítsa. Elmondta azt is, hogy még két hasonló akcióban vett részt, Metapontónál és Marateánál. A Corriere della Sera című olasz lap azonban úgy tudja, Fonti sok éve együttműködik a hatóságokkal, s már 2006-ban megadta a most napvilágra került információkat. Sebastiano Venneri, a Legambiente Calabria környezetvédelmi szervezet alelnöke pedig azt nyilatkozta: ő már 1994-ben jelezte, hogy mérgező anyaggal teli hajók hevernek a tenger fenekén. Mégpedig nemcsak Calabriában, hanem Szicíliában és az Adria észak-olaszországi partjai közelében is. Mégis csak most kezdik vizsgálni, van-e igazság ezekben az állításokban.
A felvételek alapján bebizonyosodott, hogy a Cunsky toxikus anyagokat szállított, a fedélzeten sorakozó konténereken jól olvasható az erre figyelmeztető felirat. A vizsgálatot vezető Bruno Giordano, Paola város ügyésze azonban a hét elején tett nyilatkozatában még óvakodott kijelenteni, hogy a tartályokban sugárzó anyag van, mert a mintákat még elemzik.
Ha a gyanú beigazolódik, akkor gyorsan fel kell kutatni azt a további 32, veszélyes hulladékot szállító hajót, ami a feltevés szerint a maffia kezén tűnt el az elmúlt két évtizedben a Földközi-tenger térségében. Az olasz, a görög és az afrikai partok közelében köddé vált hajókról a Greenpeace nemzetközi környezetvédő mozgalom aktivistái is listát vezetnek, s egyes szállítmányok hollétére talán az egészségügyi statisztikákból is következtetni lehet. Aiel-lo Calabro és Serra d’Aiello között, azon a területen, amelynek közelében szintén eltűnt egy keresett hajó, a természetesnél ötször nagyobb a radioaktív sugárzás. Giacomino Brancati orvos, ügyészségi tanácsadó elmondta, hogy 1992-től a térség több településén rendkívüli módon megnőtt a rákos megbetegedések miatt elhunytak száma.
Arról, hogy honnan származik a maffiára bízott nukleáris hulladék, nem szólnak a hírek, Bruno Giordano egyelőre azt közölte, valószínűleg külföldről. Tény viszont, hogy többen meghaltak, akik érdeklődtek az ügy iránt. Natale De Grazia korvett kapitány 1995-ben, az eltűnt hajók ügyében folytatott nyomozása idején titokzatos körülmények között vesztette életét. Ilaria Alpi riportert és Miran Hrovatin operatőrt, aki a radioaktív anyagok csempészetével foglalkozott, 1994-ben meggyilkolták.
Az ügy miatt parlamenti vizsgálóbizottságot is létrehoztak, amely szeptember 24-én tartja ülését.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.